Portakal Nedir? Çeşitleri, Özellikleri ve Yararları Nedir?

tarafından
94
Portakal Nedir? Çeşitleri, Özellikleri ve Yararları Nedir?

Vatanımızda en fazlaca Adana, Mersin ve Dörtyol benzer biçimde Akdeniz kıyılarında yetişen portakal, Turunçgiller ailesinin en çeşitli ve en fazlaca üretilen elemanıdır. Başta C vitamini olmak suretiyle birçok vitamin ve yararlı mineral bulundurur. Hücreleri yenileyerek yaşlanmayı geciktiren portakal hakkında bilinmesi ihtiyaç duyulan her şeyi sizler için derledik.

Portakal, neredeyse her insanın sevilmiş olduğu bir meyve türüdür. Turunçgiller ailesinden olan bu meyve vatanımızda daha fazlaca Adana, Mersin, Dörtyol ve Antalya benzer biçimde Akdeniz ikliminin yargı sürdüğü illerde yetişmektedir. Oldukça sulu bir meyve olan portakalın bununla beraber kabuğu reçel, marmelat yapımında kullanıldığı benzer biçimde, kolonya ve parfüm yapımında da faydalanılmaktadır. Faydalarını ve genel özelliklerini birazdan anlatacağımız portakalın suyunu içmek istiyorsanız, taze sıkımış olmasına itina göstermelisiniz. Aksi takdirde yararlı hususi durumunu yitirecektir.

Vücudumuz yapısal olarak günlük C vitamini ihtiyacını kendi kendine giderememektedir. Bundan dolayı C vitamini benzer biçimde dirimsel bir ehemmiyet taşıyan gıda değerinin değişik yollar ile dışarıdan alınması gerekir. İlaç kullanımından uzak durmak isteyen sadece C vitamini ihtiyacını karşılamaya gereksinim duyan kişilerin tercih edebilecekleri besinlerin en başlangıcında portakal gelmektedir. Portakal C vitamini mevzusunda en etkili kaynaklardan birisidir.


Greyfurt Nedir? Çeşitleri, Özellikleri ve Yararları Nedir?

Kişilerin ekstrem bir sıhhat problemi olmadığı sürece günlük almaları ihtiyaç duyulan C vitamini miktarının 50 ila 70 miligram içinde olduğu bilinir. Orta boy bir portakal içinde ise ortalama 90 miligram kadar C vitamini bulunur. Bu da günlük C vitamini ihtiyacını fazlasıyla karşılamaya yetebilir. Sadece sigara içen kişilerin ya da bağışıklık sistemini etkileyen enfeksiyon problemleri ile savaşanların günlük alması ihtiyaç duyulan C vitamini miktarının normale nazaran 2 kat daha yüksek bulunduğunu da bilmek gerekir.

Turunçgiller ailesinden olan ve bu ailenin yapısal olarak en gelişmiş üyeleri içinde bulunan portakal (Citrus sinensis), uzunluğu 12 metreye kadar çıkabilen grimsi renkteki ağaçlarda yetişir. Sık yapraklı olan portakal ağaçları bir defada fazlaca sayıda portakal verebilirler. Kendi kendine bırakıldığı takdirde bir portakal ağacı ortalama 100 yıl kadar ömre haizdir.

Sadece 30-40 yaşına gelen ağaçlar verimden düşmüş olduğu için sökülerek, yerine yeni fidanlar dikilmektedir. En verimli haline dikilmesinden 10-15 yıl sonrasında ulaşan portakal ağaçları 1 yıl içinde ortalama 650 ila 700 içinde meyve verir. Bir portakal ağacının bu oranda meyve verebilmesi için, minimum 5 yaşlarında olması gerekmektedir.

Portakal yetiştiriciliğinde iklim koşulları fazlaca önemlidir. -3 derecenin altındaki soğuk yerlerde verimli yetişemez. Bu derecenin altında soğuktan donan portakal, 30 derecenin üstündeki sıcaklıklarda da zarar görmektedir. Fidanlarının dikimi Eylül ve Ekim aylarında yapılmalıdır. Herhangi bir toprak türü kullanılabilir. Yalnız ekilecek çukurun geniş olmasına itina gösterilmelidir.

Portakal sulu bir meyve olduğundan aşırı su isteyen bir ağaçtır. Fakat sulamanın damlama sistemi ile yapılması tavsiye edilir. Bu şekilde sulama yavaş ve devamlı olduğundan toprağın emilim gücü daha iyi olmaktadır. Her yıl meydana getirilen budama ise ağaç için dirimsel ehemmiyet taşımaktadır.

C vitamini açısından muhteşem bir kaynak olan portakal, Hesperidium adı verilen narenciye grubuna ilişkin bir meyvedir. Tüm dünya üstünde averaj 600 kadar değişik portakal çeşidi olduğu bilinir. Dünyanın en kıymetli gıdaları içinde bulunan portakalın içinde kalsiyum, fosfor ve sitrik asidin yanı sıra bolca oranda potasyum ile bazı antioksidan mineraller bulunur.

Ilıman iklimleri seven portakal vatanımızda en fazlaca Akdeniz kıyılarında üretilen portakal, Ege ve Karadeniz bölgelerinde de yetiştirilir. Sadece soğuğa karşı oldukça duyarlı olan portakal ısı eksinin altına düşmüş olduğu anda dondan etkilenmektedir.

Portakal yetiştiriciliğinde sulama fazlaca önemlidir. Sıcak iklimlerde yetişmeye uygun olduğundan, kurak geçen yazları kucak kucak sulama yapılmalıdır. Kış aylarında bolca sulu portakallar yiyecek için, yazın ağaçlarının çoğunlukla sulanması gerekmektedir. Oldukça fazlaca meyve veren ağaçların, meyveleri toplandıktan sonrasında kesinlikle budama yapılmalıdır. Yılda bir yapılması ihtiyaç duyulan budama işlemi yardımıyla, ağırlaşan dallar kırılarak ağaçlara zarar vermez.

Portakal sağlığa olan yararları haricinde başka alanlarda da kullanılmaktadır. Mesela; kabuğundan çıkan yağı evlerinizin güzel kokması için kullanabilirsiniz. Aslına bakarsanız kozmetik sektöründe de esans, parfüm, kolonya ve oda parfümünde portakalın o çok büyük kokusundan yararlanılmaktadır. Portakalın kabuğunu sirkeli suya koyup beklemeye alın, bu karışımı ondan sonra cam, lavabo ve banyo temizliği için kullanabilirsiniz. Bunun haricinde gene kabuğundan ayakkabı kokusunu gidermek için kullanabilirsiniz. Ayakkabılarınızın içine portakal kabuklarını koyup birkaç gün beklemeye alın. Fena kokunun büyük oranda gittiğini görmüş olacaksınız.

Portakalın belirli iki değişik ana çeşidi bulunur. Bunlardan ilki acı portakal, diğeri ise tatlı portakaldır. Acı portakal çoğunlukla kimya ve ecza fabrikaları için üretilir. Tatlı portakal ise sofralarda taze olarak ya da reçel şeklinde tüketilir. Tatlı portakalların orta kısımları sarımtırak ve kırmızı renkte olabilir. Tatlı portakallar kendi içlerinde çeşitli türlere ayrılırlar. Belledonya (Belladonna), Yafa, Valansiya, Washington, Navel, Kan Portakalı ve Tarakko bu portakal çeşitlerine örnek olarak verilebilir.

Bilhassa sabah kahvaltısında içilen portakal suyunun vücut için pek fazlaca faydası mevcuttur. Güne dinamik adım atmak isteyenlerin ya da bağışıklık sistemlerini güçlendirmeyi planlayanların tercih edebileceği portakal ve taze sıkılmış portakal suları ile birçok hastalığa karşı direnç kazanılması mümkündür.

Soğuk algınlığında, gribal enfeksiyonlarda, kas incinmelerinde, çeşitli kalp hastalıklarında ve nüzul durumlarında yenebilecek portakalın, içinde bulunan bioflavia bir nevi antioksidan görevi görerek bilhassa kılcal damarların güçlendirilmesi mevzusunda mühim görevler üstlenebilir.

Kalbin zarar görmesini engellemiş olan portakal, vücudun çeşitli yerlerinde meydana gelen çürüme ve ezilmelerin kısa sürede iyileşmesine olanak verir. Portakalın içinde yer edinen folik asit öksürük üstünde de oldukça etkilidir. Kanın pıhtılaşmasını elde eden portakal ek olarak pankreas kanseri ve mide kanserinde destekleyici tedavi yöntemi olarak tercih edilebilir.

Tabiat ananın mucizelerinden birisi olan portakalın en mühim yararlarından birisi içinde barındırdığı yüksek oranda potasyum miktarı ile tansiyonu dengelemesidir. Ek olarak cilt kuruması üstünde etkili olan bu meyve, kırışıklıkları önleyerek cildi gençleştirmesi ile de bilinir. Portakal ufak çocuklarda fizyolojik ve zihinsel gelişime pozitif katkı sağlar. Bazı kanser türlerinde uzman doktorlar tarafınca dahi tavsiye edilen portakal damar tıkanıklığını önleyerek ömrü uzatır.

Bunlardan başka stresi azaltıcı tesiri olduğundan, depresyondaki hastalara önerilir. Kolesterole iyi gelir, idrar söktürücüdür. Muhteşem kokusu yardımıyla parfüm sektöründe de tercih edilmektedir. Antioksidan olduğundan vücudu zararı olan maddelerden temizler, hücreleri yenileyerek yaşlanmayı geciktirir. Gıdalardan demir alınımını artırır, enfeksiyon oluşumunu engeller.


Üzüm Nedir? Çeşitleri, Özellikleri ve Yararları Nedir?

Kuvvetli bir idrar söktürücüdür, içeriğindeki magnezyum minerali ile kasların, bağırsakların ve sinir sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar. Karın ağrısını giderir, cilt sağlığına iyi gelir. Hergün bir portakal yiyecek cildin tazelenmesini ve hasarlı hücrelerin onarılmasını elde edecektir. Bademcik iltihabı olan kişiler bir tane portakalı sıkıp, içine 3 aloe vera kristali ilave ederek içerlerse, iltihabın azalmasına destek olacaktır.

Bağırsakları çalıştırıp, güçlü bir idrar söktürücü olduğundan aşırı kiloluluk tedavisinde yarar sağlamaktadır. Yüksek ateş anında içilen portakal suyu, ateşin düşmesini sağlar. Azca ilkin de belirttiğimiz benzer biçimde cildin gençleşmesinde önemlidir. Bunu da yüksek rutubet oranı yardımıyla yapmaktadır. Hem yiyerek hem de posasını yüzünüzde bekleterek, kırıkşıklıklarla savaşabilirsiniz.

Portakal Nedir?

Portakalın Özellikleri Nedir?

Portakal Çeşitleri Nedir?

Portakalın Yararları Nedir?

Kaynak: https://www.dahabilgi.com/wp-content/uploads/2019/07/portakal-nedir-27.html

Mevzu linki Portakal Nedir? Çeşitleri, Özellikleri ve Yararları Nedir? – Daha Informasyon.