Portakal kabuğu çayı nedir? Portakal çayının yararları nedir?

tarafından
68
Portakal kabuğu çayı nedir? Portakal çayının yararları nedir?

Portakal kabuğu çayı nedir? Portakal çayının yararları nedir? Kış ayının gelmesi ile bolca C vitaminli bir çay arıyorsanız portakal kabuğu çayı hakkında öğrenmediğiniz oldukça şey var anlamına gelir. Portakal kabuğu çayının yararları genel itibariyle gel bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye ve sindirim sisteminizi düzenlmeye yöneliktir. Her şeyin yararının yanı sıra zararının da olacağını hatırlatmak isteriz. Bilhassa portakal kabuğunun zararları öyleki faydası kadar oldukça değil. Dozundan fazla tüketildiğinde baş ağrısına yada kusmaya yada hormonal değişimler ve kanser benzer biçimde daha ciddi sorunlara niçin olabilmektedir.

İlginizi çekebilir: Şule Makaroğlu kimdir? Şule Makaroğlu nereli? Güzel fenomen Şule Makaroğlu kaç yaşında?

Portakal kabuğu çayı

Portakal kabuğu çayı

Portakal kabuğu çayı antioksidan özellikler içeren, bağışıklık sistemini güçlendiren ve kanser, yüksek gerilim, diyabet ve grip benzer biçimde sorunların önlenmesine destek olan hesperidin ve nobiletin benzer biçimde C vitamini ve flavonoidler açısından zengindir. Buna ek olarak, portakal kabuğu çayı, idrar söktürücü özelliklere haiz bir mineral olan oldukça oranda potasyum içerdiğinden, fazla vücut sıvısının atılmasına ve göbeğin sönmesine destek olduğundan zayıflamaya destek olmak için iyi bir seçenektir.

Portakal kabuğu çayı, taze yada kurutulmuş portakal kabuğu ile hazırlanmış olur. Tarçın, zencefil ve bal ile tüketilebilir, böylece içeceğin aroması ve gıda kıymeti değişmiş olur. Sadece bu çayın yararlarından yararlanmak için tertipli egzersiz yapmanın yanı sıra sıhhatli beslenmek de önerilir.

Portakal kabuğu çayı yararları

Zayıflamaya destek sunar: Fazlaca oranda potasyum içerdiğinden, portakal kabuğu çayı fazla vücut sıvısının atılmasına destek sunar, göbeği yok eder ve kilo yitirilmesine katkıda bulunur.

Kanser ile savaşır: Portakal kabuğu çayı, antioksidan etkiye haiz, aşırı özgür radikallerle savaşmaya ve böylece bazı kanser türlerini önlemeye destek olan hesperidin ve naringenin benzer biçimde C vitamini ve flavonoidler açısından zengindir.

Varis tedavisine destek verir: Portakal kabuğu, kan dolaşımını iyileştiren, anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklere haiz bir flavonoid olan oldukça oranda hesperidin ihtiva eder. Bundan dolayı portakal kabuğu çayı varisli damarları ve bitkin bacakları önlemek ve tedavi etmek için iyi bir seçenek olabilir.

Yüksek tansiyonu denetim altında meblağ: Kortakal kabuğu, arter sağlığını iyileştiren ve özgür köktencilik oluşumunu önleyerek yüksek tansiyonu önleyen hesperidin ve nobiletin benzer biçimde oldukça oranda antioksidan ihtiva eder.

Grip ile savaşır: Portakal kabuğu çayı meyveden 3 kat daha çok C vitamini içerdiğinden bağışıklık sistemini güçlendirmeye destek sunar, soğuk algınlığını önler.

Sinir sistemi hastalıklarını önler: Portakal kabuğu çayı, antienflamatuar ve antioksidan işlevleri olan, merkezi sinir sistemi hücrelerini özgür radikallere karşı korumuş olan ve bunama, Alzheimer ve Parkinson hastalığı benzer biçimde hastalıkların önlenmesine destek olabilecek flavonoidler nobiletin ve tangeretin’i iyi oranda ihtiva eder. 

Diyabetin önüne geçer: Portakal kabuğu çayı, muhteşem oranda antioksidan içerdiğinden, kan şekeri seviyelerinin kontrolünden ve diyabetin önlenmesinden görevli hormon olan insülinin işlevlerini iyileştirmeye destek sunar.

Karaciğeri temizler: Portakal çayı, karaciğer fonksiyonlarını koruyup iyileştirmenin yanı sıra özgür radikallerle savaşan anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklere haizdir, böylece toksinlerin vücuttan atılmasına katkıda bulunur.

Portakal kabuğu çayının zararları

Portakal kabuğu, baş ağrısına yada kusmaya yada hormonal değişimler ve kanser benzer biçimde daha ciddi sorunlara niçin olabilen kimyasal ilaçlar içerebilir. Bu ilaçlar kasıtlı olarak meydana getirilen bir şey değildir. Manavlarda kemirgenlere karşı tercih edilmektedir. Bundan dolayı, mümkün olduğunda böcek ilacıiçermeyen organik  portakallara öncelik verilmeli, böylece bu bileşiklerin yutulmasından kaçınılmalıdır.

Buna ek olarak, portakal kabuğu cildi yakabilecek ışığa duyarlı bileşikler içerdiğinden, çay hazırlama esnasında portakal kabuğunu kullandıktan sonrasında 6 saate kadar güneşe maruz kalmaktan kaçınmak önemlidir.

Portakal kabuğu çayı kabızlığa iyi gelir mi?

Haber7.com sitesinin kaleme almış olduğu yazıya gore ”Portakal kabukları sindirim sitemi sağlığını korur ve başta bağırsaklar olmak suretiyle sindirim siteminin temizlenmesinde mühim rol oynar. Yüksek rejim lifi yardımıyla kabızlığı önler ve bağırsak hareketlerini düzenlemeye destek sunar.”

Portakal kabuğu çayı zayıflatır mı?

Mynet.com sitesinin kaleme almış olduğu yazıya gore ”Portakal kabuğu metabolizmanın hızını arttırarak daha çok yağ yakmayı ve dolayısıyla kilo vermeyi kolaylaştırır.”

Portakal kabuğu ne işe yarar?

Portakal kabuğu çayı zayıflamaya destek olmanın yanı sıra, bağışıklık sisteminizi güçlendirmektedir. Hem de solunum sistemi hastalıklarına karşı korumada oldukça etkilidir.

Portakal kabuğu çayı nasıl hazırlanır?

Portakal kabuğu çayı iyi mi hazırlanmış olur?

Portakal kabuğu çayı hazırlamak ders öncesinde yada günün yorgunluğunu atmanız için birebir hazırlanmış bir çay. Yalnız 2 araç-gereç ile dünyanın en leziz çayını içerek kendi gurmeliğinizi takdir edebilirsiniz.

İhtiyacımız olanlar oldukça rahat:

  • 1 yiyecek kaşığı taze yada suyu alınmış portakal kabuğu (beyaz kısmı hariç)
  • 200 ml su

Yapılışı ise malzemelerinden oldukça daha kolay 🙂

  • Taze kabuğu kullanırken, portakalın kabuğunu soymadan ilkin iyice yıkanması gerekir. Bir su ısıtıcısı yada tencerede su kaynatın. Ocağı kapatın, suyu birazcık ısıtın ve portakal kabuklarını ilave edin. 5 ila 10 dakika beklemeye alın. Afiyetle yiyin!

Tarçınlı portakal kabuğu çayı iyi mi hazırlanmış olur?

Yalnız portakal çayı tercih etmeyenler için bir öteki alternatifimiz kesinlikle tarçınlı olacaktır. Tarçın kan şekerini dengeleyerek şeker ihtiyacınız olan şeyi bastırır. Bundan dolayı diyetlerin vazgeçilmezi haline gelmiştir.

Malzemelerin hepsi evinizde bulabileceğiniz türden:

  • 1 yiyecek kaşığı taze yada suyu alınmış portakal kabuğu (beyaz kısmı hariç)
  • 200 ml su
  • 1 ufak parça çubuk tarçın

Yapılışı ise malzemelerinden oldukça daha kolay 🙂

  • Taze kabuğu kullanmayı tercih ediyorsanız, portakalı soymadan ilkin iyice yıkamanız önemlidir. Bir tencerede su kaynatın. Ocağı kapatın, suyun birazcık ısınmasına izin verin ve tarçın çubuğu ve portakal kabuğunu ilave edin. Üzerini örtün demlenmeye bırakın ve 5 ila 10 dakika beklemeye alın. Afiyetle yiyin!