Polikistik Over Sendromuna Neyin Sebep Olduğu Bulundu

tarafından
33
Polikistik Over Sendromuna Neyin Sebep Olduğu Bulundu

Bilim adamları bayanları ciddi oranda tehdit eden polikistik over sendromuna neyin sebep bulunduğunu tespit ettiklerini ve iyi mi tedavi edeceklerini bulduklarını deklare etti. Polikistik over sendromu (PKOS), beş hanımdan birini etkileyen bir durumdur.

Bilim adamları bu sendromun kaynağını bildiğini deklare etti. Nature Medicine’de gösterilen çalışmada, PKOS’un oluşumuna sebep olarak rahimde meydana gelen hormonal dengesizlik yayınlandı.

Polikistik over sendromu hanımlarda en sık görülen hormonal bozuklukların başlangıcında yer almıştır.

Bilhassa anti-Müllerian hormonu (AMH) olarak adlandırılan bir gelişme hormonuyla bir bağlantı ortaya çıkarılmıştır.

Fransa Ulusal Sıhhat ve Tıbbi Araştırmalar Enstitüsü’nde Paolo Giacobini liderliğindeki ekip, AMH düzeylerinin PKOS’lu gebelerde olmayanlara bakılırsa yüzde 30 daha yüksek bulunduğunu fark etti.

Bu durumun kalıtsal bir bileşeni olduğundan, bu hormonal dengesizliğe haiz hanımefendilerin PKOS’lu kızları doğurup doğurmadıklarını kontrol etmeye karar verdiler.

Araştırma sonucunda AMH hormonu hamile farelere enjekte edildi. Bu sayede farelerde hormon düzgüsel konsantrasyonundan daha yüksek bir hale geldi. Fareler hakkaten de PKOS benzeri eğilimleri olan kız bebekler dünyaya getirdiler.

Polikistik Over Sendromuna Neyin Sebep Olduğu Bulundu
Polikistik over sendromunda en sık görülen emare adetlerde gecikme yada tane olamamaktır.

Sonuçlar doğurganlık, geciken buluğluk ve düzeniz yumurtlama ile ilgili problemler içeriyordu. Araştırmacılara bakılırsa, AMH hormonuna ek olarak, vücudun testosteron seviyelerini yönetmekten görevli olan GnRH nöronları isminde olan belirli bir beyin hücresi kümesinin aşırı uyarılması da görüldü. Yavrularda bu sebeple daha yüksek testosteron seviyeleri görüldü.

Bu çalışmada coşku verici olan ise ekibin bir tek PKOS’un sebebini belirlemesi değil, bu durumu tersine çevirmeyi başarmış olmasıdır. Araştırmacılar polikistik farelere, Cetrorelix adı verilen bir IVF ilacı verdi. Bu ilaç polikistik over sendromunun ortadan kalkmasını sağlamış oldu.

Bu tedavi hanımefendilerin doğurganlık oranını arttırabilir. Sıradaki adım ise ilacın insanlarda kontrol edilmesi. Testlerin yılsonunda yapılması düşünülüyor.

The post Polikistik Over Sendromuna Neyin Sebep Olduğu Bulundu appeared first on Beyinsizler – Popüler Bilim Ve Teknoloji Haberleri.