Pirinç Tanesi Kadar Küçük Bir Denizatı Türü Keşfedildi

tarafından
32
Pirinç Tanesi Kadar Küçük Bir Denizatı Türü Keşfedildi

Yalnız güneydoğu Japonya’da bulunan yepyeni bir cüce denizatı türü ortaya çıkarıldı. Japonya’da kaydedilen birçok denizatı türü bulunuyor. Bu bölge biyolojik çeşitlilik bakımından üst seviyededir.
Bölgede bulunan türler daha ilkin güneyden orta doğu Japonya’ya kadar mahalli tüplü dalgıçlar tarafınca gözlemlendi.

Araştırmacılar yeni keşfedilen bu ufak denizatı türüne “Hippocampus Japapigu” kısaca latince adıyla “Japon Domuzu” adını verdi. İsim ilk kez hayvanı gören ve küçük bir bebek domuza benzediğini söyleyen dalgıçlardan geliyor.

Bu cüce denizatı ortalama olarak 15 milimetre uzunluğa haiz, kısaca bir pirinç tanesi büyüklüğünde. Mevcut şekli ve renkli yapısı bu denizatlarını küçük bir deniz yosunu benzer biçimde gizleyerek, gözlerden koruyor.

Bu denizatları, minnacık boyutlarına karşın oldukca güzel renklere haiz. Texas A & M Üniversitesi’nden National Geographic’te de araştırmacı olarak vazife icra eden Kevin Conway, Hippocampus Japapigu’nun oldukca hususi bulunduğunu vurguluyor.

Hippocampus Japapigu, araştırmacılar tarafınca Tokyo’nun 287 kilometre güneyinde deniz yaşamını araştırmaları esnasında tespit edildi. Bu denizatları yumuşak mercan ve yosun resiflerinde 5 ile 22 metre derinlikte bulunuyor.

Cüce denizatlarının sırtında kanat benzeri yapılar bulunuyor. Bu türlerin çoğunda kanatlar çift olarak bulunurken, bu yeni türde bir tek bir kanat yer ediniyor.

Araştırmacılar bu yeni türün kafa, beden ve kuyruğunun üstünde göze çarpacak şekilde beyaz ve kahverengi örgü desenleri bulunduğunu ve bunun ayırt edici bulunduğunu ifade ediyor. Bu tür hakkında derhal hiçbir şey bilinmiyor.

Malum tek şey oldukça etken ve hareketli oldukları ve planktonları yedikleri. Bu tür Japonya’da kaydedilen cüce denizatlarının beşincisi ve bilim adamları başka denizatı türlerinin de keşfedileceğini düşünüyor.

Araştırma ZooKeys‘de gösterildi.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bu Demir Kabuklu Salyangoz Tamamen Metalden Oluşuyor… Ve Şu An Nesli Tükenmekte

Nesli Tükenen hayvanlar hangileridir? Nesli Tükenmiş Hayvanların Sıralaması

Doğu Jaguarının Nesli Tükendi

The post Pirinç Tanesi Kadar Küçük Bir Denizatı Türü Keşfedildi appeared first on Beyinsizler – Popüler Bilim Ve Teknoloji Haberleri.