Pfizer CEO’sundan Omicron aşısı açıklaması: Birkaç ay içinde normale döneceğiz

tarafından
45
Pfizer CEO’sundan Omicron aşısı açıklaması: Birkaç ay içinde normale döneceğiz

BioNTech ile beraber corona virüse karşı dünyanın en yaygın olarak kullanılan aşılarından birini geliştiren Pfizer’in CEO’su Albert Bourla, dünyanın birkaç ay içinde “normale” döneceğini deklare etti. Bourla, Pfizer’in Omicron dahil olmak suretiyle tüm corona virüs varyantlarını kapsayan bir aşı üretmeyi hedeflediğini söylemiş oldu. Bununla beraber, Bourla aşı karşıtlarının milyonlarca kişinin ölümüne yol açmış olduğu mevzusunda uyardı.

ABD’li ilaç şirketi Pfizer CEO’su Albert Bourla, corona virüsün tüm varyantlarına karşı korumuş olan bir aşı üstünde çalıştıklarını deklare etti.
Bourla, söz mevzusu aşının yılda tek sefer uygulanacağını vurgulayarak, “Yılda bir kez insanları bunu hayata geçirmeye ikna etmek daha kolay. Omicron’u kapsayan ve öteki varyantları da hedefleyen bir aşı oluşturup oluşturamayacağımızı görmek istiyoruz” diye konuştu.
Bununla beraber Bourla, “Corona virüs yok olmayacak. Sadece gelecek yıllarda bizimle olacak. Omicron şeklinde denetim edebileceğimiz anormallikler görmeye devam edeceğiz. Sadece, birkaç ay içinde normale dönebiliriz” dedi.
Bourla, bugüne kadarki öteki varyantların aksine, “Bir tek Omicron”un aşıların sağlamış olduğu enfeksiyona karşı korumayı atlayabildiğini, sadece aşılamanın hastaneye kaldırılmayı önlemede etkili bulunduğunu da sözlerine ekledi.
Öteki taraftan 60 yaşındaki yönetici, kendisi hakkında çevrimiçi olarak yanlış bilgiler gösteren ve ona tehdit mektupları gönderen aşı karşıtları tarafınca tertipli olarak tehdit edildiğini söylemiş oldu.
Bourla, “Yanlış bilgilerin yayılmasından kazanç elde eden ufak bir azınlık var. Her şeyi fazlaca iyi biliyorlar; bir tek bu yanlış bilgiyi yaymayı bir yaşam biçimi haline getiriyorlar; onlar suçlular. En büyük problem ise insanların onlara inanması. Ölen insanoğlu ağırlıklı olarak aşılanmıyor. Milyonlarca şahıs bu azca sayıdaki suçlular sebebiyle öldü” diye konuştu.
Bourla, bu senenin başlangıcında Covid-19’un Omicron varyantını hedefleyen bir aşının Mart ayında hazır olacağını ve firmanın dozları üretmeye başladığını açıklamıştı.
CNBC’de gösterilen “Squawk Box” adlı programa konuşan Bourla, “Omicron’a karşı geliştirilen aşı Mart ayında hazır olacak. Bu miktarların bazılarını üretmeye aslına bakarsanız başladık” demişti.
Öte taraftan, Dünya Sıhhat Örgütü’den (DSÖ) bilim adamları, 12 Ocak’ta Covid-19 aşılarının tekrarlanan dozlarının, Omicron da dahil olmak suretiyle yeni varyantlara karşı korunmada geçerli bir strateji olmadığı mevzusunda uyarmıştı. Birleşmiş Milletler’in (BM) sıhhat kurumu,  corona virüsün yayılmasına karşı daha iyi koruma elde eden yeni aşıların geliştirilmesi icap ettiğini aktarmıştı.
DSÖ Covid-19 Aşı Bileşimi Teknik Danışma Grubu (TAG-Co-VAC) tarafınca piyasaya çıkan bildiride, “Orijinal aşı bileşiminin tekrarlanan takviye dozlarına dayalı bir aşı stratejisinin uygun yada sürdürülebilir olması pek ihtimaller içinde değildir” denildi.
Covid-19 aşılarının performansını değerlendirmek için çalışan uzmanlardan oluşan grup, yalnızca corona virüse  yakalanan kişileri ciddi şekilde hastalanmaya karşı korumakla kalmayıp, bununla beraber insanları virüse yakalanmaktan da daha iyi bir halde korumuş olan yeni aşıların geliştirilmesi çağrısında bulunmuştu.