İçeriğe geç

Petek Temizleme Nedir?

Sisteminizde uzun zamandır aynı sıcak suyun gezdirilmesiyle yıpranan suyun içerisinde bulunan klor kireç vb. türünde kimya bazlı maddeler ilk olarak radyatörler olmak üzere borular ve tesisatın içten tabakalar oluşmasına neden olur. İşte bu pis tabaka cihazın gün boyunca ısıttığı suyun ısısını evlerinize yaymasına engel olur

Her şeyden önce bu tabakanın tesisatınızın içerisinde hangi yollarla meydana geldiğine bakmak lazım. Herkez bilir ki su içerisinde az ya da çok kireç, klor gibi kimyasallar bulunur. İçeriğinde kimyasalların olduğu ve senelerdir sistemde dolaşıp duran su bir süre sonra kimyasallarında etkisi ile neredeyse su halinden çıkar ve kara ortaya çıktığında pis kokulu bir şeye dönüşür. Sorun burada pislik değil kombinin doğalgaz yakıp ısıttığı ısının korunamaması. İşte bu yüzden petek temizliği birkaç yılda bir defa yapılmasında fayda vardır.

Bu temizlik işlemi sırasında tesisata gönderilecek temiz suyun içeriğine temizlik maddesi eklenir ve tesisat peteklerin içlerinde barınan katman sökülüp gitsin. Temizlik birkaç defa tekrar edilir sonunda sadece peteklerden tertemiz görülür. Böylelikle içler temiz iç su tazelenmiştir. İşte bu noktadan başlayarak yaktığınız gazın karşılığını görebilirsiniz.

Şebeke suyunda bulunan klor-kireç ve öteki şeyler devamlı şekilde sıvının ısınması ile çok fazla ortaya çıkıp suya bir kıvam katar ve bu yüzden düzenli petek temizleme mutlaka gereklidir. Bu kıvam özellikle radyatörlerin iç yüzeylerinde ve tesisatta kir tutabilecek ve suyun karşılaştığı tüm noktada kirlenmeye sonrasındaysa kir katmanı oluşmasına neden olur.

Havalar soğuyunca odalarınızda aynı derece ısı oluşturmak için daha fazla gaz tüketmek lazım olabilir nedeni sistem ile radyatörlerin iç yüzeyleri bir sene öncesine oranla daha fazla kirlenerek daha önce peteklerinizde bazı yerlerde ender olan soğuk yerlerle sık olarak karşılaşılmaya başlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir