Pasifik’in Ortasında Bir Çöl Var ve Orada Neyin Yaşadığını Biliyoruz

tarafından
28
Pasifik’in Ortasında Bir Çöl Var ve Orada Neyin Yaşadığını Biliyoruz

Cenup Pasifik’in merkezinde, dünyadaki herhangi birinin elde etmeyi ummuş olduğu topraktan fazlaca uzakta değişik bir okyanus var. Bu uzak sular, merkezi ‘erişilmezlik okyanusu direğini’ elinde tutan Cenup Pasifik Gyre ‘nin göbeğinde yatmaktadır: okyanusun en ücra uç noktası olan Point Nemo (‘asla kimse’ anlamına gelen isim) ya da bir uzay aracı mezarlığı olarak ünlenmiştir.

Fakat yanmış uydu hayaletlerinin yanı sıra, bu donuk dalgaların altında ne var?

Bilim adamları uzun süredir düşünüyor. Okyanus yüzeyinin yüzde 10 ‘unu elinde tutmasına karşın, Dünya ‘nın beş dev okyanusunu kapsayan, mevcut sisteminin en büyüğü olan Cenup Pasifik Gyre (SPG) çoğu zaman deniz biyolojisi açısından ‘çöl’ olarak kabul edilir.

Pasifik’in Ortasında Bir Çöl Var. Ve Orada Neyin Yaşadığını Biliyoruz

Bununla beraber bu sulardaki organik yaşam bir takım faktöre bağlı olarak azca ve uzak olsa bile canlılar yaşamaktadır. Bunlar içinde karadan su geçiş akımlarının okyanusun geri kalanından izole edilme şekli ve okyanusun bu kısmındaki yüksek UV seviyeleri bulunmaktadır.

Bu okyanus çölünün üstünde çalışmanın fazlaca zor olması ek olarak fazlaca büyük olup aşırı uzak olması (ortalama olarak 37 milyon kilometrekare) sebebiyle gerçekte, SPG’de yaşayan yaşam formları hakkında pek bir şey bilinmemektedir.

Bu zorluklara karşın, yeni bir internasyonal araştırma emek harcaması bizlere, bilim adamlarının iddia ettikleri şeyin bu sularda mevcud mikrobiyal canlılarda benzersiz bir bakış bulunduğunu ortaya koydu.

Altı hafta devam eden bir sefer

Alman Araştırma Gemisi FS Sonne ‘nin Aralık 2015-Ocak 2016 tarihleri içinde gerçekleştirdiği altı hafta devam eden bir sefer esnasında, Max Planck Deniz Mikrobiyoloji Enstitüsü liderliğindeki bir ekip, SPG’den Şili ‘ye Yeni Zelanda ‘ya 7.000 kilometrelik (4.350 mil) seyahat yapmış oldu.

Yolda, araştırmacıların 35 saat kadar kısa bir sürede organik örnekleri sıralamasını ve tanımlamasını elde eden yeni bir çözümleme sistemi kullanarak uzak suların mikrobiyal popülasyonlarını 20 ila 5.000 metre (65 ft – 16.400 ft) içinde bulunduğunu örneklediler.

FS Sonne’nin SPG’yi Şili’den Yeni Zelanda ‘ya geçiş yolu. Kredi : (Max Planck Deniz Mikrobiyolojisi Enstitüsü / Google Earth / NASA). Okyanus çölü

Araştırmacılardan kabul edilen Mikrobiyal Ekolojist BernhardFuchs, ‘Cenup Pasifik yüzey sularında Atlantik’teki okyanus kıyılarına kıyasla daha azca üçüncü bir hücre bulduk’ diyor. Bu muhtemelen okyanusun yüzey sularında ölçülen en düşük hücre sayılarıydı.

Ekip bulunan mikroplar içinde, 20 büyük bakteri şeridinin bulunmuş olduğu bölgeye egemen oldu. Bilim adamları burada çoğunlukla SAR11, SAR116, SAR86, Prochlorococcus ve öteki gyre sistemlerinde yer edinen bakteriler ile karşılaşmışlardır.

İlginç bir potansiyel uyarlama

Bu bakteri topluluklarının dağılımı, sıcaklıktaki değişimler, gıda konsantrasyonları ve ışığın kullanılabilirliği şeklinde faktörler temelinde büyük seviyede su derinliğine bağlıydı. AEGEAN-169 adında olan bakteri popülasyonlarından biri SPG ‘nin yüzey sularında fazlaca fazla bulunmaktadır.

Sadece önceki araştırmalar onları yalnızca 500 metre derinlikte bulunduğunu keşfetmişti. Mikrobiyolog Greta Reintjes, ‘Bu ultra oligotrofik (biyolojik verim düşük) sulara ve yüksek güneş ışınımına garip bir potansiyel adaptasyona işaret ediyor. Kesinlikle daha çok araştırmamız icap ettiğini söylemiş oldu.

Örnekleme genel olarak , SPG ‘nin düşük gıda değerine haiz olmanın aşırı fizikokimyasal koşullara adapte olmuş uzman oligotrofik organizmalara ve canlılara büyümeyi kısıtladığı benzersiz ultra oligotrofik bir yaşam alanı bulunduğunu doğruladı.

Başka bir deyişle, SPG hemen hemen ‘çöl’ itibarını ortadan kaldıramaz. Sadece bu organik yokluğun parlak bir yanı var, bu uzak ve neredeyse cansız suların tüm dünyadaki en açık okyanus olduğu söyleniyor.

Bulgular Environmental Microbiology‘de rapor edilmiştir.

Bu tarz şeyleri da okuyabilirsiniz:

  • Bir Pasifik Adasının Kaybolması Beklenirken, Adanın Daha Fazla Büyümüş olduğu Anlaşıldı
  • Dünyanın En Büyük Volkanı Ünvanı El Değiştirdi
  • Pasifik Okyanusu ’nun derinliklerinde arsenik soluyan Mikroorganizmalar ortaya çıkarıldı!

Editör / Yazar: Seval ÖZGÜR

The post Pasifik’in Ortasında Bir Çöl Var ve Orada Neyin Yaşadığını Biliyoruz appeared first on Beyinsizler – Popüler Bilim Ve Teknoloji Haberleri.