Pakistan’da hükümet devlet varlıklarının acil satılmasına karar verdi

tarafından
11
Pakistan’da hükümet devlet varlıklarının acil satılmasına karar verdi

Ekonomik olarak zor bir dönemden geçen Pakistan’da Bakanlar Kurulu, 4 milyar dolarlık finansal açığın kapatılması için devlet varlıklarının yabancı ülkelere acil satılmasına ve bu süreçteki tüm prosedürlerin kaldırılmasına ilişkin sonucu onayladı.

Ekonomik olarak zor bir dönemden geçen ve son olarak IMF ile 1,17 milyar dolarlık antak kalma icra eden Pakistan’da hükümet, 4 milyar dolarlık finansal açığın kapatılması için devlet varlıklarının acil satılmasına karar verdi.

“The Tribune Express” gazetesindeki habere bakılırsa, “Hükümetlerarası Ticari İşlemler” sonucu, Başbakan Şahbaz Şerif’in başkanlığında toplanan kabine tarafınca onaylandı.

Karar, devlet varlıklarının yabancı ülkelere acil satılması, bu süreçteki tüm prosedürlerin ve düzenleyici kontrollerin kaldırılmasını içeriyor. Kaldırılan prosedürler içinde bu tür varlıkların satılması süreciyle ilgili 6 yasa da bulunuyor.

Bununla beraber kararın Cumhurbaşkanı Arif Alvi tarafınca onaylanması gerekiyor.

Hükümetin bu adımla Internasyonal Para Fonunun (IMF) işaret etmiş olduğu 4 milyar dolarlık finansal açığı kapatmak istediği belirtiliyor. Pakistan, IMF ile 14 Temmuz’da 1,17 milyar dolarlık antak kalma yapmıştı. Sadece IMF, Pakistan’ın 4 milyar dolar finansal açığı bulunduğunu belirtmişti.

HİSSE SENTLERİ BAE’YE

Karar ile petrol ve gaz şirketlerinin ve devlete ilişkin enerji santrallerinin hisselerinin Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) satılarak 2-2,5 milyar dolar elde edilmesi hedefleniyor.

Mayısta Pakistan’ın yeni kredi teklifini BAE, İslamabad’ın daha önceki kredileri ödeyememesi sebebiyle reddetmişti. Bunun yerine Abu Dabi yönetiminin Pakistan’ın şirketlerinde yüzde 10-12 hisse satın almayı teklif etmiş olduğu belirtilmişti.

Pakistan Gelir ve Maliye Bakanı Miftah İsmail, 17 Temmuz’da yapmış olduğu açıklamada, bir özelleştirme işleminin 471 gün sürdüğünü ve hükümetin acil olarak para kaynağına ihtiyacı bulunduğunu söylemişti.

İsmail, dost bir ülkeden 1,2 milyar dolarlık ödemesi ertelenen petrol alacaklarını, bir başka ülkenin de hisse senetlerine 1,5-2 milyar dolar yatırım yapacağını belirterek, “Bir öteki dost ülke bir ihtimal ödemesi ertelenen naturel gaz verebilir ve bir başka ülke de birazcık mevduat yatıracak.” ifadelerini kullanmıştı.

Bakan İsmail, bunların hangi ülkeler bulunduğunu belirtmemişti.

HAN’DAN HÜKÜMETE TEPKİ

Pakistan Hakkaniyet Hareketi (PTI) lideri İmran Han, Twitter’dan yapmış olduğu açıklamada, “ABD komplosu ile göreve getirilen ithal hükümetin” devlet varlıklarının yabancı ülkelere acil satılmasında tüm prosedürleri kaldırmasına tepki gösterdi.

Şerif ve Zerdari ailelerinin ülkeyi 30 senedir “yağmaladığını” öne devam eden Han, bu kişilerin mevcut ekonomik erimeden de görevli olduklarını kaydetti.

Başbakan Şerif ise Twitter’dan Han’a yanıt vererek, PTI liderinin “bellek kaybından muzdarip” bulunduğunu iddia etti.

Şerif, yolsuzluğun Han’ın döneminde arttığını savunarak, halkın Han’ın fena iktisat yönetiminin bedelini ödediğini belirtti.

ÜLKE EKONOMİK OLARAK ZOR DÖNEMDEN GEÇİYOR

Pakistan, ekonomik olarak zor bir dönemden geçiyor.

Pakistan rupisi, ülkedeki siyasal atmosferin de etkisiyle son bir haftada yüzde 8,3 kıymet yitirdi. Bu, Kasım 1998’den bu yana görülen en yüksek kıymet kaybı oldu.

KREDİ NOTU DÜŞÜRÜLMÜŞTÜ

Internasyonal kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, 19 Temmuz’da Pakistan’ın kredi notu görünümünü durağandan negatife çevirmişti.

Kredi derecelendirme kuruluşundan meydana getirilen açıklamada, 2022’nin başından bu yana Pakistan’ın dış likidite pozisyonunda ve finansal koşullarındaki mühim bozulma, döviz rezervlerinin azalması ve siyasal riskler, ülkenin kredi görünümünün negatife revize edilmesinin sebepleri içinde gösterilmişti.