Oxford Üniversitesi: Sinovac, üçüncü doz Pfizer/BioNTech ile takviye edildiğinde güçlü antikorlar üretiyor

tarafından
48
Oxford Üniversitesi: Sinovac, üçüncü doz Pfizer/BioNTech ile takviye edildiğinde güçlü antikorlar üretiyor

The Lancet dergisinde piyasaya sürülen yeni bir emek verme, iki doz Sinovac aşısı olan kişilerin, Pfizer/BioNTech aşısıyla üçüncü dozu yaptıklarında, antikor seviyelerinin güçlü bir halde yükseldiğini gösterdi. Brezilyalı araştırmacılar ve Oxford Üniversitesi ortaklığında yürütülen çalışmada, üçüncü dozun Omicron ve Delta varyantında ciddi hastalığına karşı koruyabileceği açıklandı.

Brezilya’daki halk sağlığı uzmanları ve Oxford Üniversitesi tarafınca meydana getirilen bir emek verme, AstraZeneca, Pfizer/BioNTech yada Johnson Johnson’a ilişkin üçüncü bir Covid-19 aşısı dozunun, daha ilkin iki doz Sinovac aşısı almış kişilerde antikor seviyelerini mühim seviyede artırdığını buldu.
Bilim adamları, Sinovac aşısının,  Delta ve Omicron varyantlarına karşı da dahil olmak suretiyle viral  vektör yada mRNA aşılarından güçlü bir destek aldığını söylemiş oldu.
Bununla beraber Sinovac’ın aşısı, Çin’deki bir hastadan izole edilen corona virüsün inaktive edilmiş  versiyonunu kullanıyor. CoronaVac adlı aşı, Türkiye de dahil olmak suretiyle  Brezilya, Çin, Arjantin, Cenup Afrika, Umman, Malezya ve  Endonezya’nın da dahil olduğu 50’den fazla ülkede onaylandı.
Oxford Üniversitesi  Aşı Grubu Direktörü ve emek verme lideri Andrew Pollard, “Bu emek verme, inaktive aşıların kullanıldığı birçok ülkedeki siyaset yapıcılar için mühim seçenekler sunuyor” dedi.
Sinovac, AstraZeneca-Oxford ve JJ  tarafınca geliştirilen viral vektör aşıları, koruma istenen virüsten proteinler yapmak amacıyla genetik talimatlar vermek için başka bir virüsün zayıflamış bir versiyonunu kullanıyor.
Pfizer ve BioNTech’in mRNA aşıları ise vücuda enfeksiyonlara karşı iyi mi savunulacağını öğretmek için viral proteinler yapmak için talimatlar içeren bir genetik kod sunuyor.
Öteki taraftan, Brezilya’nın Sao Paulo ve Salvador şehirlerinden bin 240 gönüllünün yer almış olduğu son araştırmaya gore, araştırmacılar üçüncü bir CoronaVac aşısının da antikorları artırdı. Sadece, sonuçlar değişik bir aşı kullanıldığında daha iyiydi.
Neticeleri The Lancet adlı tıp dergisinde piyasaya sürülen çalışmaya gore, iki doz Sinovac aşısı yaptıran  18-60 yaşlarındaki yetişkinlerin yalnızca yüzde 20,4’ü ve 60 yaş üstü yetişkinlerin yüzde 8,9’u tespit edilebilir düzeyde nötralize edici antikorlar bulunmuş oldu.
Araştırmacılar bundan dolayı, Sinovac aşısı yaptıranların üçüncü doz bir aşı yaptırmalarının, corona virüsün Omicron ve öteki varyantlarının niçin olduğu ciddi hastalığa karşı korunmada fazlaca mühim bulunduğunu söylemiş oldu.