ÖTV değiştirme yetkisi Cumhurbaşkanı’nda: 3 kat artırabilecek, sıfırlayabilecek

tarafından
6
ÖTV değiştirme yetkisi Cumhurbaşkanı’nda: 3 kat artırabilecek, sıfırlayabilecek

(*3*)Resmi Gazete’de piyasaya sürülen kararla ÖTV tebliğinde ‘Bakanlar Kurulu’ ibaresi ‘Cumhurbaşkanı’ olarak değiştirildi. Cumhurbaşkanı, motorlu vasıta ÖTV ve matrahlarının alt ve üst sınırını 3 katına kadar artırabilecek ve sıfıra indirebilecek.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında piyasaya sürülen tebliğle, Hususi Tüketim Vergisi (II) Sayılı Sıralama Uygulama Genel Tebliğinin III. bölümünden yer edinen ‘vergi oranı ve yetki’ başlıklı maddede düzenlemeler yapılmış oldu.

Maddedeki ‘Bakanlar Kurulu’ ibaresi ‘Cumhurbaşkanı’ olarak değiştirilirken, önceki uygulamada Bakanlar Kurulu’nun ‘motorlu araçların ÖTV oranlarını bir katına artırma yada sıfıra kadar indirme’ yetkisi, Cumhurbaşkanınca ‘ÖTV oranları ve matrahlarının alt ve üst sınırını 3 katına kadar artırma yada sıfıra indirme’ olarak tekrardan düzenlendi.

İlgili maddede meydana getirilen öteki düzenlemeye bakılırsa, Cumhurbaşkanı ek olarak; belirlenen ÖTV ve matrah sınırları içinde kalmak şartıyla 87.03 GTİP numarasında yer edinen motorlu araçlar için değişik matrah grupları oluşturabilecek, malların matrah grupları, motor gücü, eşeysel, sınıfı, üst yapı beden tanımı, emisyon türü ve kıymeti, istiap haddi ile yolcu ve yük taşıma kapasitesi itibarıyla değişik oranlar belirlemeye yetkili olacak.

Tebliğle ek olarak, ‘itfaiye öncü araçları’ ÖTV kapsamından çıkarılırken, araçların bu kapsamda ÖTV’siz olarak teslimi için lüzumlu donanım özelliklerine ilişkin düzenleme yapılmış oldu.