Otomobilde ÖTV indirimi gelecek mi?

tarafından
10
Otomobilde ÖTV indirimi gelecek mi?

Otomotiv sektöründeki güncel gelişimleri değerlendiren Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Eroldu, dikkat çeken açıklamalarda bulunmuş oldu. Eroldu, son dönemde gene fazlaca konuşulan ÖTV indirimi beklentisiyle ilgili de konuştu.

Türk otomotiv sanayisinin ilk 6 aylık neticelerini ve otomotiv sektöründeki güncel gelişimleri değerlendiren Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Eroldu, küresel piyasalardaki gelişmeler, Avrupa pazarındaki daralmanın Türkiye’ye tesiri ve güncel iktisat politikalarına değindi. 

“ARAÇ YETİŞTİREMEZKEN, ÖTV İNDİRİMİ TALEBİ DOĞRU GELMİYOR”

Enflasyonist baskı ve kur artışı paralelinde yükselen otomobil tutarları sebebiyle yüzde 80’lik ÖTV diliminin altındaki model sayısı 10’un altına düştü. Türkiye’de 400 bin TL’nin altında sınırı olan sayıda vasıta kaldı. Yüzde 45, yüzde 50 ve yüzde 70’lik ÖTV baremlerinin zamlar karşısında işlevini yitirmesi hem tüketici hem de markalar tarafında ÖTV matrahlarında yeni bir düzenleme beklentisi oluşturmuştu.

Dünya gazetesinin haberinde görüşlerine yer verilen OSD Başkanı Cengiz Eroldu’ya gore, arzın talebin fazlaca arkasında kalmış olduğu ve ülke ekonomisinin vergi gelirlerine daha çok gerekseme duyduğu bu zamanda kısa vadede bir ÖTV indiriminin gündeme gelmesi mümkün görünmüyor.

Mevzuyla ilgili Eroldu, “Şu andaki ortamda biz gidip bir taraftan mal yetiştirmezken, bir taraftan da ‘ÖTV’yi indirelim’ demek doğru gelmiyor bana. ÖTV mevzusunda en güncel bilgiye Maliye Bakanlığı haiz. Hangi vergi diliminde ne kadar vasıta satılıyor bizlerden daha iyi biliyorlar. Şu anda da Türkiye’de belli bir talep var. O talep bu kadar süratli devam etmiş olduğu müddetçe ve bir de ülkenin mali bilançosunu düşündüğümüz süre ÖTV indirimi fazlaca rasyonel gelmiyor açıkçası. Fakat belli bir noktadan sonrasında talep düşmeye başlamış olacak, o süre mevzu değerlendirilebilir diye düşünüyorum. Bunu OSD Yönetim Kurulu’nda tartışmadık fakat bu benim kişisel fikrim bu yönde” diye konuştu.

“İLK YARI POZİTİF KAPANDI”

OSD Başkanı Cengiz Eroldu, bu senenin ilk 6 ayın otomotiv açısından fazlaca fena geçmediğini ifade ederek, “Geçen senenin aynı dönemine gore üretimimiz yüzde 1,5 arttı, kapasite kullanımımız yüzde 65’ten yüzde 67’ye çıktı. Geçmiş yılların arkasında olsa da bir iyileşme var. İhracatta tane olarak yüzde 1,2, meblağ olarak pariteye karşın da yüzde 5,3’lük artış var. Tüm bu pozitif verilerin yanında yalnızca Türkiye’deki otomotiv pazarı ilk yarıda yüzde 8,8 küçüldü. Gerçi bu da Avrupa pazarındaki düşüşe gore daha iyi bir sayı. Türkiye pazarı aslına bakarsak Avrupa pazarlarından daha iyi netice gösterdi ilk 6 ayda” diye konuştu.

OSD’nin açıklamış olduğu haziran ayı otomotiv endüstri verilerinde otomobil üretimindeki artış dikkat çekti. Çip krizi sebebiyle aylardır üst üste daralma yaşanmış olan, mayısta ise bir tek 0,3 artış kaydedilen otomobil üretimi, haziran ayında senelik bazda yüzde 38,7 artarak 86 bin 585 tane olarak gerçekleşti.

Toplam otomotiv üretimi ise haziran ayında senelik bazda yüzde 26 artışla 135 bin 424 tane olarak gerçekleşti. Böylece, senenin ilk altı ayında otomobil üretimi, geçen senenin aynı dönemine gore yüzde 8 daralarak ortalama 383 bin tane olurken, bu zamanda toplam üretim ise yüzde 1.5 artışla 649 bin 311 tane oldu.

“ÇİP KRİZİ GEVŞEDİ”

Çip tedariki mevzusunda negatif ayrışmanın son bulacağını öngören otomotivciler, mayıs ayında yılsonu hedeflerini bir miktar yukarı çekmişti. OSD Başkanı Cengiz Eroldu, o dönemde yapmış olduğu açıklamasında sektörün yüzde 11-12 olan ihracat artış tahminini yüzde 14- 24 aralığına yükseltildiğini, yüzde 8-15 aralığında öngörülen üretim artışı oranını ise yüzde 10-18’e çıkardıklarını açıklamıştı. Eroldu, piyasadaki tüm olumsuzluklara karşın bu hedefi koruduklarına dikkat çekerek, “İlk 6 aylık tablo da geçen yıla gore iyileştirmeyi gösteriyor. İlk 6 ayda araç-gereç ve çipten kaynaklı üretim kayıpları fazla oldu Türk otomotiv sanayinde fakat ikinci dönemde bunun birazcık daha telafi edileceğini bekliyoruz” dedi.

“İKİNCİ YARI BİRAZ DAHA ZOR OLACAK”

Sadece ihracat pazarlarında yaşanmış olan talep daralması ve Türkiye ekonomisindeki gelişmelerin sektör açısından risk barındırdığını ifade eden Eroldu, “En büyük pazar Avrupa’da fazlaca büyük beklentiler yok. Avrupa’da artan enflasyon ve adetlerdeki düşme Türk otomotiv endüstri açısından ihracat bacağında bir sorun yaratabilir. Buna yalnızca ihracat bacağı olarak da bakmamak lazım iç pazarda da artan fiyatlar bir miktar gevşemeye yol açacak benzer biçimde duruyor. Dolayısıyla ikinci yarı birazcık daha zor olacak” dedi.