Ortak çalışma alanları ofise dönüşü kolaylaştırıyor

tarafından
28
Ortak çalışma alanları ofise dönüşü kolaylaştırıyor

Ofise dönüşü teşvik eden işverenler ve esnek koşullar arayan çalışanlar, hibrit çalışma modelinin ideal versiyonu üstünde hemen hemen uzlaşamazken, ortak çalışma alanları ve hazır ofis seçenekleri sunan servis sağlayıcıları küresel çapta iyi finansal sonuçlar açıklamaya başladı. Coworking endüstrisinin eski seviyelerine dönebileceğine dair sinyal olarak yorumlanan bu gelişme, paylaşımlı ofislerin ofise dönüş sürecini kolaylaştırdığına yönelik öngörüleri de doğruladı.

İş dünyası bir süredir yeni çalışma düzenine uyum sağlamak için yenilikçi modeller geliştirmeye odaklandı.

Microsoft’un bu yıl mart ayında yayımladığı küresel çalışma trendleri endeksi, çalışanların %73’ünün esnek uzaktan çalışma seçeneklerinin devam etmesini istediğini belirtirken, %67’yi aşkın bir grup ekipleriyle daha çok vakit geçirmek istediğini söylemiş oldu.

Öte taraftan küresel çapta 30 bini aşkın katılımcıyla meydana gelen ankette, liderlerin yarısının çalışanlarını gelecek yıl tam zamanlı olarak ofise dönmeye teşvik edeceğini söylediği ve bu mevzuda plan yapmış olduğu görüldü.

İşverenlerin de %66’sı ofis alanlarını hibrit çalışma modeline bakılırsa tekrardan tasarlamayı düşündüğünü belirtti. Küresel trendler, işveren ve çalışanların ofise dönüş ve hibrit çalışma modeli mevzusunda bir uzlaşıya varamadığını gösterirken, her iki seçeneği de bir arada sunan hazır ofisler ve ortak çalışma alanları tekrardan gündeme gelmeye başladı.

eOfis Kurumsal İletişim Yöneticisi Melis AtaçMevzuyla ilgili gelişimleri değerlendiren eOfis Kurumsal İletişim Yöneticisi Melis Ataç, “Ofise dönmeyi mecburi tutan şirketlerle karşılaşsak da esnek emek harcamayı benimseyen ve kalıcı hale getiren şirketlerin sayısı da dikkat çekici boyutlarda. Bu şekilde bir durumda çalışanların haftada beş gün süresince işe gidip gelme zorunluluğunu kabul etmeyeceğini öngörüyoruz. Bu da ortak çalışma alanı ve hazır ofis sektörünün küresel çapta pandemi öncesi popülaritesini kazanmasına olanak tanıyor. eOfis olarak ikimiz de sektörde 55 lokasyonumuz ve 10 bini aşkın üyemizle etkinlik gösteriyoruz” dedi.

ORTAK ÇALIŞMA ALANLARI OFİSE DÖNÜŞÜ KOLAYLAŞTIRIYOR

Oldukça sayıda firmanın kendilerine tahsis edilen hazır ofislerde yada ortak alanlarda bir araya gelebildiği bir ofis çözümünü tanımlayan ortak çalışma hizmeti sağlayıcıları, dünya genelinde son dönemde kuvvetli performanslar ve başarı göstermiş finansal sonuçlar göstermeye başladı.

Sektördeki toparlanmanın hız kazanmasının sebebinin çalışanların her anlamda esneklik talep etmesi olduğuna dikkat çeken Melis Ataç, “Son iki buçuk yılda ofislerin doğası değişti. İş modelleri daha hibrit yapılara bürünürken çalışanlar, çalışmış oldukları yere karar verme mevzusunda daha oldukça seçenek talep ediyor. Evinde yada rahat hissettiği bir mekanda emek harcayarak daha verimli olabileceğini ve iş-yaşam dengesini daha iyi kurabileceğini gören çalışanlar, ofise giderek yolda vakit yitirmek istemiyor. Ofise dönüş sürecinde değişik lokasyonlardaki merkezleriyle ortak alanları yada hazır ofisleri yeğleyen firmalar, çalışanların düzenini sarsmadan, hem ofise dönüş planını tamamlayabiliyor, hem de çalışan verimliliğini benzer seviyelerde tutabiliyor. Zira çalışanlar kendilerine en yakın çalışma alanını tercih edebiliyor. Ortak çalışma alanı ve hazır ofis servisleri bu yönüyle ofise dönüşü kolaylaştırıyor” ifadelerini kullandı.
“TEK SÖZLEŞMEDE 55 LOKASYON”

Hazır ofis seçeneklerinin büyük ve kurumsal firmalar için de kolaylıkla uygulanabilir bulunduğunu belirten eOfis Kurumsal İletişim Yöneticisi Melis Ataç, değerlendirmelerini şu ifadelerle sonlandırdı:

“Kurumsal firmalar, bir plazada birkaç kat kiralayarak, kolay ölçeklenemeyen bir model için büyük kira ve işletme maliyetlerine katlanmak yerine eOfis şeklinde tek sözleşmede 55 lokasyona erişim olanağı sunan hizmet sağlayıcıları seçerek hem çalışan memnuniyetini artırabiliyor, hem de giderlerini düşürebiliyor. Üstelik uzun vadeli kira sözleşmeleri yapmak yerine abonelik modeliyle esnek kiralama avantajından yararlanabiliyor. Tüm harcamaları tek kalemde çözen firmalar, eOfis’in ayrıcalıklı etkinliklerinden, büyük topluluğundan ve networking olanaklarından yararlanabiliyor. İstanbul Avrupa ve Anadolu yakalarının yanı sıra İzmir, Adana, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Gaziantep, Kayseri, Kocaeli, Mersin, Konya, Muğla şeklinde ülkemizin pek oldukça değişik lokasyonunda merkezlere haiz olan eOfis’in üyeleri, beceri havuzlarını da bu sayede büyütebiliyor. eOfis olarak 10 bini aşkın kurumsal üyemizin yanı sıra hemen hemen yolun başındaki girişimlere yada bireysel girişimcilere sanal ofis, ortak ofis ve toplantı odası kullanımı seçenekleri de sunuyoruz. Böylece girişimciler fizyolojik bir mekanın tüm yükünü aniden üstüne almak yerine gereksinimleri kadar kullanıp, kullandıkları kadar ödeyebiliyorlar.”