Organik Yağlar ve Yağların Yararları

tarafından
175
Organik Yağlar ve Yağların Yararları

Cilt Bakımı Rutininizde Kullanabileceğiniz Organik Yağlar ve Yağların Yararları

Tabiat dostu ve sürdürülebilir cilt bakımı imkanı sunan yağlar içinde pek oldukca değişik seçenek bulunuyor. Sıhhatli yapıya haiz olan yağların doğru şekilde uygulanmasıyla beraber etkisi altına alan sonuçlar da ortaya çıkıyor. Bakım rutinlerinde kullanabileceğiniz uçucu yağlar arasından sizler de seçiminizi yaparak etkilerinden yararlanmaya başlayabilirsiniz. 

Argan Yağı

Saç bakımı mevzusu mevzu bahis olduğu süre adı sık sık duyulan argan yağının kullanım alanları yalnız saç bakımıyla sınırı olan değildir. Argan ağacının çekirdeklerinden elde edilmiş bu hususi yağın haiz olduğu birçok değişik faydası vardır. İçeriğindeki E vitamini ve proteinler yardımıyla kuru ciltler için etkisi altına alan bir nemlendirici olan argan yağı cildin rutubet oranını artırabilecek özelliklere haizdir. 

Cildin rutubet oranını artırarak ışıltı kazanabilmesine destek veren argan yağı, yoğun rutubet etkisiyle hamilelik çatlaklarını gidermek için de kullanılır. Bilhassa kış aylarında güçsüzleşmeye süregelen ciltler söz mevzusu olduğu süre argan yağı organik içeriğiyle tercih edilebilir. 

Üzüm Çekirdeği Yağı

Yaşlanmaya bağlı olarak vücutta deri, kemik, kas ve daha pek oldukca değişik organda da yer edinen yapısal protein üretiminde yavaşlama söz mevzusu olabilir. Bu durum bağlı olarak kıkırdak dokusunda da zayıflama ortaya çıkabilir. Eklem problemleri ya da cilt kırışıklıkları bu aşamada meydana gelebilir. Sıhhatli vücut için lüzumlu olan proteinler arasındaki kolajen üretimi de azaldığında, kolajen takviyesi yaparak süreci yavaşlatabilmeniz mümkündür.

Üzüm çekirdeğinde yer edinen bileşenler, kolajen miktarını geriye kazanabilmeniz açısından oldukça önemlidir. Cildin son aşama sıkı görünmesine ve çizgilerin azalmasına destek verebilen bu hususi yağı günlük olarak kullandığınız nemlendiricilerle birlikte de tercih edebilirsiniz. 

Limon Otu Yağı

Limon otu yağı minimum malum yararlı uçucu yağ çeşitleri içinde yer ediniyor. Antioksidan içeren bu hususi yağ açık havada maruz kalınan duman, kirli hava, zararı dokunan güneş ışınları şeklinde faktörlere karşı hususi bir kalkan görevi üstlenebiliyor. Dışarıdan gelebilecek ve cildinize zarar verebilecek olan tehlikelerin tesirini azaltabilmek için güneş kreminizi sürmeden ilkin birkaç damla cildinize bu organik yağı uygulayabilirsiniz. 

ucucu yag cesitleri

Hindistan Cevizi Yağı

En popüler organik yağlar arasındaki Hindistan cevizi yağı, vücudun her bölgesinde kullanabileceğiniz nemlendirici işlevi de görebilen bir üründür. Uzmanlar tarafınca da onay alanlar arasındaki bu yağ, su kaybını minimum seviyelere indirerek cildinizin nemli ve sıhhatli gözükmesine destek veriyor. Hem de Hindistan cevizi yağı makyaj temizleme ürünlerine de organik bir alternatif olarak öne çıkıyor. 

Havuç Çekirdeği Yağı

Havuç çekirdeği yağı, yaşlanma karşıtı olan ürünlere benzer şekilde ciltte meydana gelebilecek kırışıklık, lekelenme ve tahrişlere karşı savaşabilmenizde destek veriyor. Sedef ve egzama şeklinde deri hastalıkları üstünde iyileştirici tesiri olan yağ ilerleyen yaşlarda cilt bakımında günlük rutine eklenebiliyor.

Çay Ağacı Yağı

Antibakteriyel ve antimikrobiyal bileşenler içeren çay ağacı yağı akne, siyah nokta, kızarıklık ve sivilce şeklinde cilt problemlerinde etkili sonuçlar ortaya çıkarıyor. Cildinizi kurutmadan ve rutubet dengesini koruyarak uygulayabileceğiniz ürün yardımıyla cilt sorunlarını önleyebilirsiniz. Duyarlı ciltlerde de kullanılan çay ağacı yağını küçük bir pamuk yardımıyla sorunlu bulunduğunu düşündüğünüz bölgeye ergonomik bir halde uygulayabilirsiniz. Böylelikle iyileşme sürecini hızlandırmaya da başlayabilirsiniz. 

Biberiye yağı

Uyarıcı olan biberiye yağı, cildinizi matlaştıran ölü hücrelerden arındırabilecek etkiye haizdir. Taze hücreleri ortaya çıkararak cildin parlak ve sıhhatli gözükmesini elde eden biberiye yağı bilhassa karma cilt tiplerinde tavsiye edilir. Yağın deri üstünde birçok faydası olduğu bilinir. Kan damarlarını genişleten ve dolaşımını hızlanmasını sağlayabilen biberiye yağı, kepek sorunuyla ilgili başı dertte olanlara da önerilir.

Gül ve Aspir Tohumu Yağı

Organik yağlar denildiği süre ilk akla gelenler içinde aspir yağı da bulunur. Linoleik asit açısından varlıklı olan aspir tohumu yağı, cildin bariyerini kuvvetlendirir ve cildi canlandırır. Gözeneklerin açılmasını elde eden ve siyah nokta oluşumunu da engellemiş olan hususi aspir yağı, saç bakımı için de tercih edilir. Cildi yağdan ve kirden arındırabilecek güce haiz olan gül yağı, organik makyaj temizleyici olarak tercih edilir. Cildi canlandıran gül yağı, parlak ve genç bir görünüm elde edebilmenizi destek sunar. Gül yağını alerjik reaksiyonlarda ve tahrişlerde kullanabilirsiniz. 

Nar Çekirdeği Yağı

Bolca oranda C vitamini içeren nar çekirdeği yağı, cildinize büyük bir esnelik ve parlaklık kazandırır. Çatlak, sivilce, yara ve akne şeklinde izlerin iyileşmesine katkı sağlayabilen nar çekirdeği yağı ihtiva ettiği hususi punisik asit ile kolajen üretimini de destek sunar. Nar çekirdeği yağı, yaşlanma karşıtı bakım rutini için ideal bir seçenektir. Nar çekirdeği yağını cilt bakımınız için kullanabileceğiniz şeklinde isterseniz saç bakımınızda da değerlendirebilirsiniz. 

Kayısı Çekirdeği Yağı

Alerjik ve kırılgan ciltler için tavsiye edilen kayısı çekirdeği yağı, yatıştırıcı özelliklere haizdir. A ve E vitamini içeren kayısı çekirdeği yağı cildinizi derinlemesine temizler. Güneşten dolayı yıpranan ciltler söz mevzusu olduğu zamanlarda da etkisi altına alan sonuçlar ortaya çıkar. Aromaterapi cilt bakımı ürünleriyle birlikte kullanabileceğiniz kayısı çekirdeği yağı organik yapısıyla dikkat çeker.

Organik Yağlar ve Yağların Yararları yazısı en önce Gncbilgi 2022 üstünde ortaya çıktı.