Omicron’un daha hızlı yayılan alt varyantı ortaya çıktı: BA.2 pandeminin seyrini nasıl değiştirecek?

tarafından
42
Omicron’un daha hızlı yayılan alt varyantı ortaya çıktı: BA.2 pandeminin seyrini nasıl değiştirecek?

Bilim adamları, pandeminin geleceğini nasıl etkileyeceğini idrak etmek için corona virüsün Omicron varyantının yeni tespit edilen BA.2 isminde alt varyantını yakından izliyor. Omicron varyantı Türkiye dahil, pek oldukça ülkede son aylarda baskın hale gelirken, İngiltere’de meydana getirilen emekler, BA.2’nin nispeten daha hızlı yayıldığını gösterdi. Uzmanlar, ” BA.2 nedir ve nasıl ortaya çıktı?”, “BA.2 hangi ülkelerde tespit edildi?”, “BA.2 ciddi vakalara niçin oluyor mu?” ve “BA.2, Covid aşılarının etkinliği nasıl etkileyecek?” sorularını yanıtlayarak, Omicron’un son alt varyantını değerlendiridi.

İngiltere’deki bilim adamları Omicron’un yeni bir alt varyantını tespit ettiklerini duyurdu.
Birleşik Krallık Sıhhat Güvenliği Ajansı (UKHSA), bu ayın ilk 10 gününde İngiltere’de 400’den fazla BA.2 vakası tespit etti. Ek olarak, Omicron’un alt varyantının 40 ülkede tespit edilmiş olduğu ve Hindistan, Danimarka ile İsveç’teki son vakaların çoğunluğunu oluşturduğu aktarıldı.
Fransız epidemiyolog Antoine Flahault, AFP haber ajansına verdiği demeçte, “Bizi şaşırtan şey, Asya’da büyük seviyede dolaşımda olan bu alt varyantın Danimarka’daki tutunma hızı. Bilim adamları, virüsün nasıl evrimleşmeye ve mutasyona uğramaya devam ettiğini değerlendirmelidir. BA.2, Omicron’un baskın alt varyantı olan BA.1’den değişik özelliklere haiz” dedi.
Bununla beraber BA.2, Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) tarafınca hemen hemen kaygı veren bir tür olarak tanımlanmadı. DSÖ, Omicron’un BA.1, BA.2 VE BA.3 olmak suretiyle 3 değişik mutasyona haiz bulunduğunu ve dünyadaki Omicron vakalarının çoğunun BA.1’den kaynaklandığını bildirdi. Sadece Flahault, BA.2’nin tespit edilmiş olduğu ülkelerin tetikte olması icap ettiğini söylemiş oldu.
Flahault, “Fransa, Ocak ortasında bulaşmada bir artış bekliyordu. Olmadı ve kim bilir bu, oldukça bulaşıcı görünen sadece daha öldürücü olmayan bu alt varyanttan kaynaklanıyor” diye gözlemledi.
Öteki taraftan, İsviçre’de yer edinen Cenevre Üniversitesi Küresel Sıhhat Enstitüsü müdürü Flahault, “Şimdilik BA.2 vakalarının ciddiyetinin klasik Omicron vakalarıyla karşılaştırılabilir olduğu izlenimini edindik. Sadece, oldukça sayıda sual var” dedi.
İngiltere’de  Imperial College of London’da bir epidemiyolog olan Tom Peacock, “Hindistan ve Danimarka’dan meydana getirilen oldukça erken gözlemler, BA.1’e kıyasla şiddette trajik bir fark olmadığını gösteriyor” diye tweet attı. Peacock, son varyantın mevcut aşıların etkinliğinde büyük değişime yol açmayacağını kaydetti.
Peacock şöyleki devam etti: “Şu anda BA.2’nin BA.1’e bakılırsa ne kadar daha fazla bulaşıcılığa haiz olabileceği mevzusunda kuvvetli bir kontrolümüz yok. Sadece bazı tahminlerde bulunabiliriz.
BA.1 ve BA.2’ye karşı aşı etkinliğinde minimum farklılıklar olması muhtemeldir. Şahsen, BA.2’nin pandeminin mevcut Omicron dalgası üstünde mühim bir tesiri olacağından güvenli değilim.
Birkaç ülke BA.1 dalgalarının zirvesine yakın, hatta onu geçmiş durumda. BA.2 bu aşamada ikinci bir dalgaya niçin olursa oldukça şaşırırım. Birazcık daha yüksek baulaşıcık keskin bir değişime niçin olmayacaktır.”