Omicron’a yakalananların üçte ikisi daha önce Covid-19 geçirdi

tarafından
34
Omicron’a yakalananların üçte ikisi daha önce Covid-19 geçirdi

Omicron, vakaları Türkiye’nin de aralarında yer almış olduğu pek fazlaca ülkede artmaya devam ederken, İngiltere’de binlerce gönüllünün katılmış olduğu bir emek harcama, varyata dair bilinmeyenlere ışık tuttu. Sonuçlarda, Omicron’a yakalanan kişilerin üçte ikisinin daha önce Covid-19 ile enfekte olduğu görüldü. Araştırmacılar, Covid-19 aşılarının Omicron’un bulaşmasına engel olmasa da ciddi hastalığa karşı büyük seviyede koruduğuna dikkat çekti.

Kısa sürede Omicron varyantı ile enfekte olan kişilerin üçte ikisi, daha önce Covid-19’a yakalandıklarını deklare etti. Bulgular, İngiltere’de binlerce gönüllü üstünde sürüntü testi icra eden büyük ve devam eden bir emek harcama olan React’ten geldi.
Araştırmacılar, sonuçların Covid-19’a yine yakalanma olasılığı olan  grupları ortaya koyduğunu söylemiş oldu. Bunlar içinde sıhhat çalışanları, çocuklu haneler yada tek bir çatı altında fazlaca sayıda üyesi olan aileler içeriyor.
Bununla beraber, çalışmada iki milyondan fazla kişinin verileri kullanıldı. 2022’nin ilk iki haftasına ilişik sonuçlar, gönüllülere meydana getirilen ortalama 100 bin polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) testine dayanıyor.
Bilim adamları, bu zamanda pozitif kontrol eden kişilerin neredeyse tamamının Omicron varyantı ile enfekte bulunduğunu deklare etti.
Öteki taraftan, testi pozitif çıkan gönüllülerden kaçının aşılarının tam olarak yapıldığının hemen hemen belli olmadığı bildirildi.
Şimdiye kadar meydana getirilen emekler, iki doz aşının  Omicron’a yakalanmaya karşı fazlaca azca koruma sağladığını, sadece ciddi hastalıklara karşı iyi bir halde koruduğunu gösterdi. Ek olarak, İngiltere’de Omicron’un ortaya çıkmasından bu yana, insanların müdafaasını çoğaltmak için takviye dozları hızla uygulandı.
Enfekte gönüllülerin her üçünden ikisi (yüzde 65) ise daha önce Covid-19’un değişik bir varyantı ile enfekte bulunduğunu deklare etti.
Araştırmacılar, bu durumun Omicron’un aşılı olmalarına karşın insanları tekrardan enfekte etme kabiliyeti gösterdiğini söylemiş oldu. Fakat,, bazı durumlarda, PCR testlerinin eski virüsü izlerini yakalıyor olabileği de aktarıldı. 
Bunların yanı sıra React çalışmasının bulguları ek olarak, corona virüs enfeksiyonlarının son zamanlarda yavaşladığını sadece bilhassa çocuklar ve gençler içinde yüksek kaldığını gösterdi.
Imperial College London’dan React program direktörü Prof. Dr. Paul Elliott, “Çocuklar içinde hızla artan bir yaygınlık var, şimdi okul periyodunun başlamasının peşinden daha süratli bir kaynaşma var. Ek olarak, v Aralık ayına kıyasla 65 yaş üstü yaşlılarda Omicron vakaları arttı. Bu da hastaneye yatışların artmasına niçin olabilir. Durumu yakından izlemeye devam etmemiz yaşamsal ehemmiyet taşıyor” diye konuştu.
Birleşik Krallık Sıhhat Güvenliği Ajansı CEO’su Dr. Jenny Harries ise aşıların her enfeksiyonu durdurmasa da, hayatları korumada mükemmel bir iş çıkardıklarını söylemiş oldu:
“Kendinizi ciddi hastalıklardan ve Omicron’dan hastaneye yatıştan korumanın en iyi yolu aşı olmaya devam ediyor.  Bunu yapmayan herkesi mümkün olan en kısa sürede güçlendirici aşılar için öne çıkmaya çağırıyorum. Aşılamanın ciddi hastalıkları ve hastaneye yatışları önleme üstündeki tesiri açıkça görülüyor.”