Omicron’a karşı süper bağışıklık umudu: Antikor seviyesinde yüzde bin artış

tarafından
39
Omicron’a karşı süper bağışıklık umudu: Antikor seviyesinde yüzde bin artış

Aralarında Türkiye’nin de bulunmuş olduğu pek fazlaca ülkede baskın varyant haline gelen Omicron’a ilişkin ABD’li bilim adamlarından ümit veren bir haber geldi. Yeni çalışmada, tam aşılı ve bununla beraber Covid-19’a yakalanan kişilerin antikorlarının yüzde 1000 düzeyinde arttığı ve “süper bağışıklığa “haiz olduğu açıklandı. Uzmanlar, bu durumun kişinin corona virüsün değişik versiyonlarına maruz geldiği için antikorlarının çeşitlenmesi sonucunda gerçekleştiğini söylemiş oldu.

ABD’de yeni bir araştırma, aşı olduktan sonrasında Covid-19’a yakalanan insanların antikorlarının çeşitlendiğini ve sonraki enfeksiyonlara karşı fazlaca kuvvetli bir halde korunduğunu gösterdi. 
Oregon Sıhhat ve Bilim Üniversitesi’nde Delta dalgası esnasında yürütülen yakın tarihindeki bir çalışmanın arkasındaki araştırmacılar, bu çift kattan oluşan korumayı “süper bağışıklık” olarak tanımladı.
Amerikan Hastalık Denetim ve Önleme Merkezleri’nin (CDC) verileriyle desteklenen bulguları hem aşılı hem de evvel Covid-19’a yakalanan kişilerin bağışıklık savunmasının diğerlerine bakılırsa fazlaca daha gelişmiş bulunduğunu gösterdi.
Bununla beraber mevzuya ilişkin CNN’e izahat meydana getiren Northwestern Üniversitesi Feinberg Tıp Fakültesi’nden Dr. Robert Murphy, süper bağışıklığı edinmek için tam aşılı olmanın önemine vurgu yapmış oldu:
“Süper bağışıklık, aşılama temeli olmadan çalışmaz. Tek başına organik bir enfeksiyon, şiddetli hastalık ve uzun soluklu Covid-19 risklerinin ötesinde bir şey sağlamayacaktır.”
Çalışmada ek olarak, Delta varyantı dalgası  esnasında aşı olması durumunda Covid-19’a yakalanan kişilerin, ikinci bir Pfizer/BioNTech aşına kıyasla yüzde 1000’e kadar daha etkili seviyelerde antikorlar üretti.
Oregon çalışmasının ortak yazarı Fikadu Tafesse, “Bir tek antikorların seviyesi yüksek değil, bununla beraber değişik varyantları çapraz bir halde nötralize etme kabiliyeti de oldukça yüksek. Bağışıklık sisteminizi aynı virüsün birden fazla çeşidine maruz bırakarak esasen vücudunuza corona virüsün alabileceği birçok formu gösteriyorsunuz” diye konuştu.
Mikrobiyoloji ve immünoloji destek doçenti Tafesse, “Aşılar corona virüsün orijinal versiyonuna bakılırsa tasarlandı. Sadece Delta yada Omicron’a yakalandığında, bu antikor çeşitliliği ek bir koruma düzeyi sağlıyor” dedi.
Araştırmacılar, insanların Covid-19’a bağlı olarak bitkinlik ve vücut ağrılarıyla savaşım ederken T hücreleri ve bellek B hücrelerinin fazlaca çalıştığını söylemiş oldu. Bu hücreler, bağışıklık sisteminde  sırasıyla enfekte hücrelere saldırmaktan ve daha çok antikor yapmaktan görevli olarak vazife yapıyor. Bu şekilde vücudun corona virüsle bir sonraki karşılaşması için daha kuvvetli bir müdafa oluşturuluyor.
Aşılar ise corona virüsün insan hücrelerine sızmak için kullandığı tabanca olan başak proteinine karşı bağışıklık sistemini eğiterek çalışıyor.  Sadece Omicron ile, tek bir proteine ​​özgü bir bağışıklık tepkisinin insanları daima Covid-19’un bulaşmasını engellemeyeceği görüldü.
Öteki taraftan bilim adamları, süper bağışıklığın Omicron’a karşı iyi mi dayandığını idrak etmek için hemen hemen veri toplamadı, sadece Tafesse bu mevzuda iyimser bulunduğunu söylemiş oldu:
“Tam aşılı olması durumunda Covid-19’a yakalanan bireylerin Omicron’a karşı yüksek düzeyde korumaya haiz olacağını düşünüyoruz.”
Öte taraftan, Dünya Ekonomik Forumu tarafınca kısa sürede düzenlenen bir panelde Dr. Anthony Fauci, Omicron’un pandemiyi sona erdirip erdiremeyeceği sorusuna ilişkin, corona virüsün mutasyona uğrama potansiyeli göz önüne alındığında yanıtlanmasının zor bulunduğunu söylemiş oldu.
Omicron’dan sonrasında Covid-19’un endemik olup olmayacağı sorulduğunda Tafesse, “Ümit ederim bu şekilde olur. Sadece bu, önceki varyantın bağışıklık tepkisinden kaçan başka bir varyant ortaya çıkmazsa gerçekleşir” dedi.