Omicron, insan derisinde ve plastik yüzeylerde önceki varyantlara göre çok daha uzun süre canlı kalıyor

tarafından
38
Omicron, insan derisinde ve plastik yüzeylerde önceki varyantlara göre çok  daha uzun süre canlı kalıyor

Japonya’da meydana getirilen yeni bir emek verme, Omicron’un plastik yüzeyler ve insan derisi üstünde corona virüsün önceki varyantlara göre çok daha uzun süre canlı kaldığını gösterdi. Bilim adamları, Omicron’un yüzeylerdeki yüksek derecede bulaşıcı kalma kabiliyetinin, süratli yayılmasına niçin olduğu sonucuna vardı.

Japonya’da meydana getirilen yeni bir araştırma, corona virüs Omicron varyantının, önceki varyantlardan daha yüksek çevresel stabiliteye haiz bulunduğunu gösterdi.
Ön baskı sunucusu bioRxiv*’de gösterilen emek verme, corona virüsün Wuhan’da ortaya çıkan orijinal versiyonu ile Alfa, Beta, Delta ve Omicron varyantlarını yüzeylerde hayatta kalma ve bulaşıcılık açısından karşılaştırdı.
Araştırmacılar, adli tıpta meydana getirilen otopsilerden insan derisi örnekleri biriktirerek ve plastik yüzeyler kullanarak, varyantların bulaşıcılık kabiliyetlerini değerlendirdi.
Bununla beraber, corona virüsün varyantlarınıni  çevredeki kararlılığını idrak etmek, küresel olarak zayıflatıcı hasarlara yol açan pandemiyi hafifletmede tehlikeli sonuç bir öneme haiz. İlk günlerden itibaren, corona virüs yüzeylerde  yüksek bulaşıcılık sergiledi.  Birçok varyantın ortaya çıkmasıyla beraber, dünya çapındaki aşılara ve karantinaya karşın corona virüsün bulaşıcılığı daha da arttı.
Kyoto Prefectural Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafınca meydana getirilen çalışmada, corona virüsün Wuhan versitonu, Omicron ( B.1.1.529), Delta (B.1.617.2),  Alfa (B.1.1.7),  Beta (B.1.351), Gama (P.1) ve (Delta B.1.617.2) Delta varyantı  plastik (polistiren plaka) ve insan derisi yüzeyleri üstünde değerlendirdi.
Plastik yüzeyde araştırmacılar, Wuhan türü, Alfa varyantı, Beta varyantı, Gamma varyantı, Delta varyantı ve Omicron varyantının hayatta kalma sürelerini sırasıyla; 56 saat, 191,3 saat,  156, 6 saat, 59,3 saat,,114 saat  ve 193, 5  saat olarak belirledi.
İnsan derisi yüzeyinde ise Wuhan versiyonu, Alfa varyantı, Beta varyantı, Gamma varyantı, Delta varyantı ve Omicron varyantının hayatta kalma sürelerinin sırasıyla; 8, 6 saat, 19, 6 saat,  19,1 saat, 11 saat, 16,8 saat ve 21,1 saat bulunduğunu görüldü.
Sonuçlarda Omicron varyantının hem insan derisi üstünde, hem de plastik yüzeylerde en uzun süre canlı kalmış olduğu ortaya çıktı.
Öteki taraftan bilim adamları, sezenfektanların 15 saniye içinde corona virüsün tüm varyantlarına karşı etkili oldu. Sadece varyantlar, Wuhan türüne karşı birazcık daha dirençliydi.
İnsan derisi üstündeki ek değerlendirme, 15 saniye içinde yüzde 35 etanole maruz kalan tüm virüslerin tamamen etkisiz hale geldiğini gösterdi. Bundan dolayı araştırmacılar, Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), tarafınca tavsiye edildiğiİ mevcut el hijyeni uygulamalarının  devam ettirilmesini şiddetle tavsiye etti.