Omicron, diğer corona virüs varyantlarından daha hızlı öldürüyor

tarafından
34
Omicron, diğer corona virüs varyantlarından daha hızlı öldürüyor

ABD’li bilim adamları, Türkiye dahil pek oldukca ülkede baskın varyant haline gelen Omicron’a ilişkin endişelendiren bir uyarı yapmış oldu. Los Angeles Halk Sağlığı Direktörü Ferrer, Omicron’un, corona virüsün önceki varyantlarına kıyasla daha hızlı ölüme niçin bulunduğunu söylemiş oldu. Ferrer, Delta varyantında gözlemlenen averaj 5 haftaya kıyasla, Omicronlu hastaların hastaneye kaldırıldıktan 2-3 hafta içinde öldüğünü deklare etti.

ABD’nin California eyaletine bağlı Los Angeles kentinde Covid-19 kaynaklı ölümler terfi etti. Yetkililer, son ölümlerin çoğunun Omicron varyantı ile bağlantılı bulunduğunu söylemiş oldu.
Los Angeles’taki doktorlar Omicron ile enfekte olan kişilerin çoğu zaman, Delta varyantına nazaran daha azca şiddetli semptomlar gösterdiğini söylese de, ölüm hızını artırdığı mevzusunda uyardı.
Los Angeles Halk Sağlığı Direktörü Barbara Ferrer, Omicron sebebiyle geçen Perşembe günü Covid-19 kaynaklı 102 ölüm kaydedildiğini ve bunun Mart 2021’den bu yana en yüksek ölü sayısı bulunduğunu söylemiş oldu.
Ferrer, gazetecilere yapmış olduğu açıklamada, Omicron varyantından ölen insanların durumunun daha önceki varyantlardan etkilenenlere nazaran oldukca daha hızlı kötüleştiğini belirterek, “Covid-19 sebebiyle  vefat eden insanların Omicron ile enfekte olduklarında oldukca daha sert bir halde etkilendikleri görülüyor” diye konuştu.
Bununla beraber, ABD’de yazları yargı devam eden Delta varyantı salgını esnasında, ciddi vakaların semptomları ölümlerinden dört ile  beş hafta ilkin başladı.
Sadece geçen hafta sonlarında bildirilen ölümlerin çoğunun semptomlarının ölümlerinden üç hafta yada daha içinde başladığı açıklandı.
Ferrer, “Omicron’da semptomların ortaya çıkışıyla ölüm arasındaki sürenin daraldığını görüyoruz” dedi.
Diğer taraftan, Los Angeles Belediye Başkanı Eric Garcetti, Omicron’un daha bulaşıcı olmasına karşın genel olarak daha azca ciddi hastalığa niçin olduğu göz önüne alındığında, geçen kışa kıyasla “daha iyi bir yerde olduklarına” inandığını söylemiş oldu. Sadece artan ölü sayısının görmezden gelinemeyeceğini altını çizdi.
Garcetti, “Hala ölüm vadisinin gölgesinde  yürüyoruz. Şu anda, şehrimde 100’den fazla insanoğlunun bir günde öldüğünü görüyorum” dedi.
Bunların yanı sıra Los Angeles’taki sıhhat yetkilileri, gelecek haftalarda hastanelerinin yükünün artmasını beklediklerini deklare etti.
Glendale’deki USC Verdugo Hills Hastanesi’nin başkanı Dr. Armand Dorian, “Omicron’un bu kadar bulaşıcı olması, varyantın diğer özelliklerinden daha büyük bir mesele yarattı. Virüsün kendisi Delta kadar öldürücü değil.
Omicron’a yakalanan bir çok insan, tehlikeli sonuç derecede hasta olmayacak yada yoğun bakım ünitesine girmeyecek. Sadece daha fazla insan enfekte oluyor.
Bu, enfekte olan insanların daha minik bir yüzdesi korkulu bir hastalığa yakalansa bile, oldukca sayıda vakanın yüksek sayıda ölümle sonuçlandığı anlamına gelir” dedi.
Öte taraftan Dorian, insanların corona virüse karşı aşılanmasının, ölümlerinin önüne geçebilecek tek vasıta bulunduğunu altını çizdi.