Omicron, diğer corona virüs varyantlardan daha hızlı öldürüyor

tarafından
48
Omicron, diğer corona virüs varyantlardan daha hızlı öldürüyor

ABD’li bilim adamları, Türkiye dahil pek fazlaca ülkede baskın varyant haline gelen Omicron’a ilişkin endişelendiren bir uyarı yapmış oldu. Los Angeles Halk Sağlığı Direktörü Barbara Ferrer, Omicron’un, corona virüsün önceki varyantlarına kıyasla daha hızlı ölüme niçin bulunduğunu söylemiş oldu. Ferrer, Delta varyantında gözlemlenen averaj 5 haftaya kıyasla, Omicronlu hastaların hastaneye kaldırıldıktan 2-3 hafta içinde öldüğünü deklare etti. Yetkililer, Omicron daha azca ciddi hastalığa niçin olmasına karşın yüksek bulaşıcılığının evvelde sıhhat problemi bulunan insanoğlu için büyük bir risk oluşturduğuna dikkat çekti ve aşılanma çağrısında bulunmuş oldu.

ABD’nin California eyaletine bağlı Los Angeles kentinde Covid-19 kaynaklı ölümler terfi etti. Yetkililer, son ölümlerin çoğunun Omicron varyantı ile bağlantılı bulunduğunu söylemiş oldu.
Los Angeles’taki doktorlar Omicron ile enfekte olan kişilerin çoğu zaman, Delta varyantına gore daha azca şiddetli semptomlar gösterdiğini söylese de, ölüm hızını artırdığı mevzusunda uyardı.
Los Angeles Halk Sağlığı Direktörü Barbara Ferrer, Omicron sebebiyle geçen Perşembe günü Covid-19 kaynaklı 102 ölüm kaydedildiğini be bunun Mart 2021’den bu yana en yüksek ölü sayısı bulunduğunu söylemiş oldu.
Ferrer, gazetecilere yapmış olduğu açıklamada, Omicron varyantından ölen insanların durumunun daha önceki varyantlardan etkilenenlere gore fazlaca daha hızlı kötüleştiğini belirterek, “Covid-19 sebebiyle  vefat eden insanların Omicron ile enfekte olduklarında fazlaca daha sert bir halde etkilendikleri görülüyor” diye konuştu.
Bununla beraber, ABD’de yazları yargı devam eden Delta varyantı salgını esnasında, ciddi vakalarının semptomları ölümlerinden dört ile  beş hafta ilkin başladı.
Sadece geçen hafta sonlarında bildirilen ölümlerin çoğunun semptomlarının ölümlerinden üç hafta yada daha ilkin başladığı açıklandı.
Ferrer, “Omicron’da semptomların ortaya çıkışıyla ölüm arasındaki sürenin daraldığını görüyoruz” dedi.
Diğer taraftan, Los Angeles Belediye Başkanı Eric Garcetti, Omicron’un daha bulaşıcı olmasına karşın genel olarak daha azca ciddi hastalığa niçin olduğu göz önüne alındığında, geçen kışa kıyasla “daha iyi bir yerde olduklarına” inandığını söylemiş oldu. Sadece artan ölü sayısının görmezden gelinemeyeceğini altını çizdi.
Garcetti, “Hala ölüm vadisinin gölgesinde  yürüyoruz. Şu anda, şehrimde100’den fazla insanoğlunun bir günde öldüğünü görüyorum” dedi.
Bunların yanı sıra Los Angeles’taki sıhhat yetkilileri, gelecek haftalarda hastanelerinin yükünün artmasını beklediklerini deklare etti.
Glendale’deki USC Verdugo Hills Hastanesi’nin başkanı Dr. Armand Dorian, “Omicron’un bu kadar bulaşıcı olması, varyantın diğer özelliklerinden daha büyük bir mesele yarattı. Virüsün kendisi Delta kadar öldürücü değil.
Omicron’a yakalanan bir çok insan, tehlikeli sonuç derecede hasta olmayacak yada yoğun bakım ünitesine girmeyecek. Sadece daha fazla insan enfekte oluyor.
Bu, enfekte olan insanların daha minik bir yüzdesi korkulu bir hastalığa yakalansa bile, fazlaca sayıda vakanın yüksek sayıda ölümle sonuçlandığı anlamına gelir” dedi.
Öte taraftan Dorian, insanların corona virüse karşı aşılanmasının, ölümlerinin önüne geçebilecek yegane vasıta bulunduğunu altını çizdi.