NFT satın almaya ilgi hâlâ yüksek seyrediyor

tarafından
30
NFT satın almaya ilgi hâlâ yüksek seyrediyor

Türkçede “nitelikli fikri tapu” olarak adlandırılan ve 2021’e damgasını vuran NFT trendi, bu senenin ilk aylarında da yükselişini korudu. NonFungible tarafınca piyasaya çıkan verilere gore, 2022’nin ilk 3 ayında 8 milyar dolarlık işlem görmüş olduğu malum NFT’ler, oluşturduğu büyük ekonomiyle bağımsız sanatçıların eserlerini topluluklara ulaştırmasının önünü açtı.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin Türk Dil Kurumu’yla yürüttüğü emek harcamalar neticesinde Türkçesi “nitelikli fikri tapu” olarak belirlenen ve takas edilemeyen dijital varlıkları tanımlamak için kullanılan NFT (non-fungible token), 2021’e damga vuran kavramlardan biri oldu.

Çoğunlukla sanat eserlerinin ve görsel çalışmaların blokzincirine kaydedilmesiyle oluşturulan NFT’ler, kripto para piyasalarında görülen dalgalanmalara karşın 2022’nin ilk aylarında da popülaritesini korudu.

Nansen tarafınca yürütülen araştırmada Ethereum blokzincirinde NFT oluşturmak için senenin başından bu yana 2,7 milyar dolar harcandığı tespit edilirken, NonFungible tarafınca senenin ilk çeyreğine dair piyasaya çıkan raporda 8 milyar dolarlık işlem yapıldığı ve alıcı sayısının yüksek olduğu açıklandı. Böylesine büyük bir iktisat oluşturan NFT’ler, bağımsız sanatçıların eserlerini topluluklara ulaştırabilmesinin de önünü açtı.

Mevzuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan 3 boyutlu Modelleme sanatçısı ve Ressam Yalçın Şimal Ertürk, “Emsalsiz eserler üreten her sanatçının kolaylıkla dahil olabildiği NFT topluluğu, iyelik anlayışını değiştirerek bağımsız sanatçıların kitlelere ulaşmasına aracı oluyor. Kripto para piyasalarına bağlı dalgalanmaları bir kenara bırakırsak, NFT terimi kuramsal temelleri açısından sanatın demokratikleşmesine katkıda bulunuyor” dedi.

“NFT HEM İZLEYİCİ, HEM ÜRETİCİ İÇİN SANATA ERİŞİMİ KOLAYLAŞTIRIYOR”

Christie’s ve Sotheby’s benzer biçimde dünyaca meşhur müzayede evleri, NFT müzayedeleri düzenleyerek bu yeni kavramın sanatla olan ilişkisini kanıtladı.

Yalçın Kuzey ErtürkSanat alanında otorite addedilen kuruluşların da farkındalığını kazanan NFT teknolojisinin, blokzincirinin olanaklarını kullanarak hem seyirciler, hem de üreticiler için sanata ve topluluğa erişimi kolaylaştırdığına dikkat çeken Yalçın Şimal Ertürk, “NFT temelde, sanat eserlerinin dijitale taşınan versiyonlarını blokzinciri tabanlı bir iyelik bağlamında her insana açıyor. Sanat eserlerini eş parçalara bölerek her bir parçayı blokzinciri üstünde satın alınabilir, yatırım yapılabilir varlıklara dönüştüren tokenizasyon benzer biçimde teknolojileri düşündüğümüzde, koleksiyonerlik oldukca daha kapsayıcı bir hobiye dönüşüyor. Mesela Van Gogh’un bir eserinin orijinalini satın almak mümkün değilken, parçalarına yatırım yapılabiliyor. Bağımsız sanatçılar da eserlerinin değerinden feragat etmeden bu olanaklardan yararlanabiliyor ve isimlerini duyurma şansı yakalayabiliyor” ifadelerini kullandı.

“3 BOYUTLU NFT’LERLE DAHA ÇOK KARŞILAŞACAĞIZ”

Sanatta sınırların kalktığını ve güzel duyu algısının çeşitlilik gösterdiğini hatırlatan 3 boyutlu Modelleme sanatçısı ve Ressam Yalçın Şimal Ertürk, değerlendirmelerini şu ifadelerle sonlandırdı:

“Kendi tarzlarını oluşturarak görsel çalışmalara imza atan ressamlar, 3 boyutlu modelleme sanatçıları ve tasarımcılar, NFT pazaryerleri yardımıyla sanat topluluğu içinde bilinirlikleri olmasa dahi eserlerini dijital ortamda sergileyerek satışa çıkarabiliyor. Bu sayede kitlelere ulaşmaları ve kariyerlerinde hak ettikleri yere gelmeleri için ihtiyaç duyulan süre de kısalıyor. Dijital ve fizyolojik üç boyutlu hiper resimler oluşturan bir  ressam olarak, NFT’lerin yeni sanat akımları ve trendler ortaya çıkaracağını öngörüyorum. Kullananların kendilerini üç boyutlu avatarlarıyla temsil edecekleri metaverse benzer biçimde sanal evrenlerin erişilebilirliği arttıkça, 3 boyutlu NFT’lerle daha oldukca karşılaşacağımızı düşünüyorum.”