NFT coin nedir? NFT nasıl yapılır? Non Fungible Token’ın (Değiştirilemez Jeton) özellikleri

tarafından
8
NFT coin nedir? NFT nasıl yapılır? Non Fungible Token’ın (Değiştirilemez Jeton) özellikleri

Son dönemlerin en oldukca dört gözle beklenen kripto varlıklarından biri NFT. İnternette oldukca geniş çapta ürün ve hizmet NFT olarak satışa çıkıyor. Birçok meşhur de bu işe girdi. Peki NFT coin nedir? NFT nasıl yapılır? Non Fungible Token’ın (Değiştirilemez Jeton) özellikleri…

Değiştirilemez Token (NFT), dijital sanat yada dijital koleksiyon olarak da biliniyor. Değiştirilemez Tokenlar; bir tweeti, bir tabloyu, bir resmi, bir anı, bir gif’i, bir futbolcu kartını vb. nesneleri temsil edebilirler.

Değiştirilemez tokenlar, CryptoKitties olarak da bilinirler fakat bu tamamiyle bir karışıklıktır. CryptoKitties, dijital olarak kedi figürü sahiplenmenizi elde eden bir değiştirilemez token marketidir. Popülerliği sebebiyle değiştirilemez tokenları tanımlamak maksadıyla kullanımına rastlanmaktadır.

Değiştirilemez bir token (NFT), her NFT’nin benzersiz bir dijital öğeyi temsil edebildiği ve bundan dolayı birbirinin yerine geçemeyen, blok zinciri (blockchain) isminde olan bir dijital defterdeki bir veri birimidir. NFT’ler sanat, ses, video ve öteki yaratıcı emek verme biçimleri benzer biçimde dijital dosyaları temsil edebilir. Dijital dosyaların kendileri sonsuz bir halde tekrardan üretilebilirken, onları temsil eden NFT’ler temel blok zincirlerinde izlenir ve alıcılara iyelik kanıtı sağlar. Ethereum, Bitcoin Cash, Flow, vb. benzer biçimde yaygın blok zincirlerinin her birinin NFT kullanımlarını tanımlamak için kendi token standartları vardır.

NFT NASIL YAPILIR?
Değiştirilemez token (NFT), sanat benzer biçimde benzersiz bir dijital öğeyi temsil edebilen bir blok zincirinde (dijital bir defter) depolanan bir veri birimidir. Bir NFT kriptografik bir belirteçtir sadece Bitcoin ve birçok ağ yada hizmet belirteci benzer biçimde kripto para birimlerinin aksine, NFT’ler karşılıklı olarak değiştirilemez. NFT, bir sanat eseri benzer biçimde bir dosyanın KnownOrigin, Rarible yada OpenSea benzer biçimde bir NFT açık artırma pazarına yüklenmesiyle oluşturulur. Bu, dijital deftere kaydedilen dosyanın kripto para birimi ile satın alınabilen ve tekrardan satılabilen bir NFT olarak kopyasını oluşturur. Bir sanatçı, bir eseri temsil eden NFT’yi satabilse de, sanatçı eserin telif hakkını elinde tutabilir ve aynı çalışmanın daha çok NFT’sini yaratabilir. NFT’nin alıcısı işe hususi erişim elde etmez, bununla beraber alıcı “orijinal” dijital dosyanın mülkiyetinide elde etmez. Herhangi bir eseri NFT olarak yükleyen bir kişinin, kendisinin orijinal sanatçı bulunduğunu kanıtlaması gerekmez bu yüzden aslolan sanatçının izni olmadan o sanatçının eserini NFT için kullanan birçok insan olmuştur.

Günümüzde Rarible (Digital Collectibles), Opensea (Digital Marketplace), Nifty Gateway (Digital Art), superRare (Digital Art), Enjin (Gaming), Decentraland (Virtual Reality) benzer biçimde birçok NFT platformu üstünden dakikalar içinde kendi NFT’nizi oluşturmanız mümkündür. Bunun için dijital cüzdanınızın olması yeterlidir.

NFT’ NİN KULLANIMI
NFT, benzersiz bir imzayla çalışan tek bir NFT’yi yaparak, dijital bir yaratıcı çalışmanın suni kıtlığına niçin olmak için kullanılabilir. Sanat eserlerinin NFT’leri bundan dolayı imzalı öğelere benzer. Bir NFT’nin benzersiz kimliği ve mülkiyeti, blok zinciri defteriyle doğrulanabilir. NFT’ler, benzersiz, 40 basamaklı bir harf ve sayı dizisini hesaplayan bir algoritma olan kriptografik bir karma işlevi vesilesiyle işlenen meta verilere haizdir. NFT’ler ek olarak birden oldukca platformda varlık beraber çalışabilirlik olasılığını yaratmak için kullanılır.

DİJİTAL SANAT

NFT’lerin benzersiz imzasını ve sahipliğini güvence altına alan blockchain teknolojisinin kabiliyeti sebebiyle NFT’ler için erken bir kullanım platformuydu. Beeple’ın dijital sanat eserleri, 2021’de 69,3 milyon ABD dolarına satıldı. Christie, bu meblağ karşılığında Beeple’s Everydays: The First 5000 Days’i satarak açık artırma endüstrisinde vaka oldu.