New York borsası karışık seyirle kapandı

tarafından
20
New York borsası karışık seyirle kapandı

New York borsası, ABD’de kuvvetli gelen istihdam verisinin arkasından haftanın son işlem gününü karışık seyirle tamamladı.

New York borsası, haftanın son işlem gününü karışık seyirle tamamladı.

Kapanışta Dow Jones endeksi yüzde 0,23 artışla 32.803,47 puana terfi etti.

S&P 500 endeksi yüzde 0,16 azalarak 4.145,19 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 0,50 azalışla 12.657,56 puana indi.

ABD’de beklentileri aşan istihdam verisinin faiz artırımlarına ilişkin endişeleri körüklemesiyle güne düşüşle başlamış olan endeksler, kapanışa doğru karışık bir seyir izledi.

ABD Emek verme Bakanlığının bugün açıklamış olduğu verilere gore, ülkede ziraat harici sektörlerde istihdam temmuzda 528 bin şahıs arttı. Piyasa beklentilerini ikiye katlayan ziraat dışı istihdam verisinin, bu zamanda 250 bin şahıs artması öngörülüyordu.

Ülkede işsizlik oranı da aynı dönemde yüzde 3,6’dan yüzde 3,5’e düştü. Böylece, ABD’de hem ziraat dışı istihdam hem de işsizlik oranı, Şubat 2020’deki salgın öncesi seviyelerine döndü.

Analistler, istihdam verilerinin ekonominin resesyonda olmadığına dair en kuvvetli kanıtı sağladığını belirtti.

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre de düzenlemiş olduğu günlük basın toplantısında, kuvvetli iş gücü piyasasının ABD’nin resesyonda olmadığını gösterdiğini altını çizdi.

Analistler, kuvvetli istihdam verilerinin ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para politikası sıkılaşmasında ne anlama geleceğinin yatırımcılar tarafınca değerlendirildiğini belirtti.

Kuvvetli iş gücü piyasasının ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırımları mevzusunda elini rahatlattığına işaret eden analistler, enflasyon verilerine de bağlı olarak eylül toplantısında 75 baz puanlık faiz artırımına gidilebileceğini kaydetti.

İstihdam verisinin arkasından para piyasalarındaki fiyatlamalarda da Fed’in eylül toplantısında yüzde 33,5 ihtimalle 50 baz puan ve yüzde 66,5 ihtimalle 75 baz puanlık faiz artışına gideceği tahmin edildi.