NASA’dan James Webb açıklaması: Konuma varmak üzere

tarafından
34
NASA’dan James Webb açıklaması: Konuma varmak üzere

NASA’nın Uzay’daki yaşamı saptamak için fırlattığı 10 milyar dolarlık James Webb teleskopunun Güneş kalkanları tamamen açıldı. NASA’dan meydana getirilen son açıklamada James Webb’in Uzay’daki konumuna yaklaştığı açıklandı.

ABD Havacılık ve Uzay Ajansının, James Webb Uzay Teleskobu’nun tenis kortu büyüklüğündeki Güneş kalkanının tamamen açıldığını bildirdi.
Tam 21 metre uzunluğundaki uçurtma şeklindeki aparat, bir şemsiye görevi görerek teleskobun aletlerinin gölgede tutulmasını sağlıyor.Bu şekilde, uzak noktalardan gelen zayıf kızılötesi sinyaller algılanabiliyor.
Güneş kalkanındaki toplam 5 katman, iki gün süresince teker teker açıldı. Katmanlar, beraber emek harcayarak 1 milyon SPF (Güneş’ten koruma faktörü) sağlıyor.DÜNYA DIŞI YAŞAMIN PEŞİNDEJames Webb, gözlem süresinin yüzde 50’sinden fazlasını oluşturacak olan iki temel bilimsel misyona haiz.
İlk olarak Büyük Patlama’dan yalnız birkaç yüz milyon yıl sonrasına bakılacak ve kozmik tarihin erken evreleri keşfedilecek.İlk yıldızların ve galaksilerin iyi mi oluştuğu ve süre içinde iyi mi geliştikleri gözlenecek.
İkinci büyük hedef, Güneş sistemi dışındaki gezegenler anlamına gelen ötegezegenlerin keşfi. Ek olarak, bu gezegenlerin atmosferlerini incelenecek yaşam potansiyeli de araştırılacak.
James Webb ile daha ilkin gözlemlenemeyen, evrenin uzak köşelerinden görüntüler elde edilecek.Zira James Webb Teleskobu, haiz olduğu ileri optik donanımlar yardımıyla evrenin ortalama 13,7 milyar yıl ilkin oluşumuna sebep olan “Büyük Patlama”den (Big Bang) 200 milyon yıl sonraki halini inceleyebilecek.
Uzay teleskobu evrende ışıyan ilk yıldızların parıltısını görmek için son teknoloji aygıtlardan ve devasa bir aynadan faydalanacak.James Webb keşfedilen yeni gezegenlerin birçoğunun atmosferinin yaşam için uygun olup olmadıklarını çözümleme etme kabiliyetine de haiz olacak.
James Webb Hubble’ın aksine Dünya’dan 1,6 milyon kilometre uzakta Güneş’in etrafındaki yörüngesinde dönecek.2,4 metre genişliğindeki aynaya haiz Hubble Uzay Teleskobu, 1990’dan bu yana Dünya yörüngesinde uzay gözlemleri yapıyor.
NASA, James Webb’deki son gelişimleri aktardı. Teleskobun 1.5 milyon kilometre ötedeki L2 konumuna oldukca yaklaştığı açıklandı. 
Eğer seyahat planlandığı şeklinde giderse James Webb 24 Ocak’tan itibaren göreve başlamış olacak.
James Webb’in boşlukta alacağı