NASA tarih verdi: Burj Khalifa’nın iki katı büyüklüğündeki göktaşı Dünya’ya doğru yola çıktı

tarafından
13
NASA tarih verdi: Burj Khalifa’nın iki katı büyüklüğündeki göktaşı Dünya’ya doğru yola çıktı

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), dünyanın en yüksek binası Burj Khalifa’yı ikiye katlayan devasa bir asteroidin Dünya’ya doğru yola çıktığını duyurarak, gezenimize yaklaşacağı zamanı deklare etti. 1,8 km’lik bir çapa haiz olan 7335 (1989 JA) adlı uzay kayası, NASA tarafınca “potansiyel tehlikeli’ olarak sınıflandırdı.

830 metre yüksekliğinde olan Burj Khalifa, 2004 senesinde inşa edildiğinden bu yana dünyanın en yüksek binası oldu. Sadece Dubai’nin devasa binası, bu hafta Dünya’nın yanından geçecek olan bir asteroidin yanında ufak kalıyor.
7335 (1989 JA) adlı asteroit, 1,8 km  çapıyla devasa bir büyüklüğe haiz ve cuma günü Dünya’nın tanıdığından geçecek. NASA, asteroidi ‘potansiyel olarak tehlikeli’ olarak sınıflandırmış olsa da, ortalama 4 milyon kilometre uzaklıktan geçeceği için Dünya için bir tehdit oluşturması ihtimaller içinde gözükmüyor. Söz mevzusu mesafe, Dünya ile Ay arasındaki averaj uzaklığın ortalama 10 katını oluşturuyor.
NASA’nın uzay kayalarını izleyen Yakın Dünya Nesne Araştırmaları Merkezi’ne gore, asteroit Cuma günü Türkiye saatiyle 17.26’da Dünya’ya en yakın yaklaşımını meydana getirecek. Bu aşamada, asteroit Dünya’dan 0.026 astronomik birim uzaklıkta olacak ve ortalama 50 bin km/saat şaşırtıcı bir hızla gezi edecek.
NASA’ya gore, 7335 (1989 JA), bu yıl Dünya’nın etrafından  geçen en büyük uzay kayası olacak.
Öteki taraftan, NASA her hafta ortalama 30 yeni “Dünyaya yakın nesne” (NEO) keşfediyor ve 2019’un başlangıcında toplam 19 binden fazla nesne keşfetti. Sadece uzay ajansı, NEO kataloğunun tamamlanmadığı mevzusunda uyardı, bu da ‘herhangi bir zamanda’ öngörülemeyen bir etkinin meydana gelebileceği anlamına geliyor.
NASA’dan daha ilkin mevzuya ilişkin meydana getirilen açıklamada, “Uzmanlar, 2013 senesinde Rusya’nın Chelyabinsk kentinde patlayan bir nesnenin tesirinin yüzyılda bir yada iki kez gerçekleştiğini tahmin ediyor.
Daha büyük nesnelerin etkilerinin oldukça daha azca sıklıkta olması planlanıyor (yüzyıllar ila bin yıl ölçeğinde). Sadece, NEO kataloğunun mevcut eksikliği göz önüne alındığında, Chelyabinsk vakası benzer biçimde öngörülemeyen bir tesir her an ortaya çıkabilir” denildi.
Bu şekilde bir darbeye hazırlanmaya destek olmak için NASA kısa süre ilkin, Dünya’dan milyon km uzaklıktaki bir asteroidi saptırmak için ilk ‘gezegen savunması’ uzay görevini başlattı.
Kasım 2021’de başlatılan 325 milyon dolarlık  Çift Asteroid Yönlendirme Testi (DART) görevi, derin uzaya ortalama 10 milyon km’lik yolculuğunu tamamlamak için 10 ay sürecek.
Sonda, Eylül 2022’de Didymos adlı daha büyük bir asteroidin yörüngesinde dönen ufak asteroid Dimorphos’a 24 bin 100km/s hızla çarpacak. 160 metre genişliğindeki uzay kayası Dünya için bir çekince oluşturmasa da NASA, asteroidin çarpışma sebebiyle değişen yörüngesini ölçmek istiyor.
Bu ‘gezegen savunması’ gösterisi, bigün Dünya’yı ölümcül bir asteroit etkisinden kurtarabilecek gelecekteki misyonların oluşturulmasını sağlayacak.