NASA, Orion’daki yakıt sızıntısından dolayı Artemis 1 görevini erteledi

tarafından
27
NASA, Orion’daki yakıt sızıntısından dolayı Artemis 1 görevini erteledi

NASA, seneler sonrasında tekrardan insanlı Ay görevlerine başlamış olacak. Bu maksatla geliştirilen Orion kapsülü tecrübe etme uçuşu için uzaya fırlatılacak. Sadece, bugün TSİ 15.30 sularında fırlatılması planlanan kapsüldeki yakıt sızıntısı sebebiyle Artemis 1 görevinin ertelendiği duyuruldu. Bir sonraki kontrol uçuşunun ise en azından gelecek Cuma gününe kadar gerçekleşmeyeceği açıklandı. Öteki taraftan NASA, daha ilkin insansız kontrol uçuşuna Snoopy ve Koyun Sahun benzer biçimde evlatların sevilmiş olduğu sempatik karakterlerin gönderileceğini duyurmuştu.

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), yeni nesil mega roketiyle geçmişte Ay uçuşlarıyla yakaladığı şöhreti tekrardan kazanmaya hazırlanıyor.
NASA, bugün Florida’da yeni nesil mega roketi Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) ve roketin taşıması için tasarlanan Orion kapsülünü tecrübe etme uçuşu için uzaya fırlatacaktı. Sadece, uzay ajansı yeni nesil ay roketinin bugün fırlatılmayacağını ve Orion kapsülünün insansız  ilk ilk kontrol uçuşunu ertelendiğini duyurdu.
Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) isminde olan mega roketin çekirdek kısmında bir çatlak meydana gelmiş olabileceğinden ve bunun yakıt alımını aksatabileceğinden şüphelenen mühendisler, rokette araştırmalarda bulunmuş oldu.
İncelemeler sebebiyle, 4 saat sürmesi beklenen yakıt doldurma işleminde yarım saate yakın duraksama yaşandı.
(*1*)
Roketin çekirdek kısmının haricinde buz oluşumu bulunduğunu gözlemleyen mühendisler, probleminin ciddi olmadığını bildirdi.
Öte taraftan, uçuşa engel olabilecek değişik arıza durumlarına ilişkin kontrollerin ve roketin 4 motorunda uçuş için lüzumlu eşit sıcaklığın sağlanması için çalışmaların sürdüğü aktarıldı.
Mevzuya ilişkin BBC’ye değerlendirmede bulunan NASA astronotlarından Stan Love, bilhassa SLS benzer biçimde yeni bir uzay aracının ilk kontrol uçuşunda bu tür aksaklıkların yaşanmasının “oldukça yaygın” bulunduğunu söyledi.
NASA, bir sonraki insansız kontrol uçuşunun gelecek Cuma’ya kadar yapılmayacağını deklare etti.
Bununla beraber NASA, insansız kontrol uçuşuna evlatların sevilmiş olduğu sempatik karakterlerin gönderileceğini duyurdu.
Ajans’tan meydana getirilen açıklamaya nazaran bunların içinde meşhur çizgi film karakteri Snoopy’nin pelüş oyuncağı ve dört lego insan bulunuyor.
Evlatların sevilmiş olduğu bir animasyon programının ana karakteri olan Koyun Shaun ise Avrupa Uzay Ajansı’nı (ESA) temsilen Orion’da Snoopy ve Lego arkadaşlarına eşlik edecek.
NASA, Artemis programıyla, 1960’lar ile 1970’lerde hayata geçirdiği Apollo Projesi ile yakaladığı başarıyı bir kez daha elde etmeyi amaçlıyor.
SLS’nin, NASA’nın Apollo Projesi esnasında uçurduğu Satürn V roketlerinden bu yana inşa etmiş olduğu en büyük yeni dikey fırlatma sistemini temsil etmiş olduğu belirtiliyor.
SLS-Orion uzay aracının tasarımı, inşası, testleri ve zemin tesisleri dahil olmak suretiyle şimdiye kadar NASA’ya minimum 37 milyar dolara mal olduğu ifade ediliyor.