NASA duyurdu: James Webb Uzay Teleskobu hedefine ulaştı

tarafından
61
NASA duyurdu: James Webb Uzay Teleskobu hedefine ulaştı

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), şimdiye kadarki uzaya fırlatılan en büyük ve en kuvvetli teleskop olan James Webb’in hedefine ulaştığını duyurdu. NASA Başkanı Bill Nelson, James Webb’in uzayla ilgili ilk gözlemlerini sabırsızlıkla beklediğini deklare etti.

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı’ndan (NASA) meydana getirilen açıklamada, James Webb’in hedefine ulaşmış olduğu açıklandı. “Dünyanın en kuvvetli teleskobu”  yerleşik roket iticilerini ortalama 5 dakika (297 saniye) süresince ateşleyerek, Dünya’dan 1,5 milyon kilometre uzaklıkta olan L2 noktasına ulaştı.
Webb tüm görevi süresince Dünya ve Güneş’in ye rçekimini dengeleyen uzayda bir nokta olan L2 yörüngesinde dönecek.
Uzmanlar, James Webb’in L2’de Dünya ile aynı doğrultuda Güneş’in yörüngesinde dönmesinin  teleskobu ‘aşırı’ soğuk tuttuğu için devamlı olarak gökyüzünü gözlemlemesine olanak tanıdığını söylemiş oldu.
NASA Yöneticisi Bill Nelson, mevzuya ilişkin şu açıklamayı yapmış oldu:
“Webb, evine hoşgeldin. Onun, L2’ye güvenli bir halde ulaşmasını elde eden ekibimizi kutlama ederim. Evrenin gizemlerini ortaya çıkarmaya bir adım daha yaklaştık. Bu yaz Webb’in evrenle ilgili yeni verilerini görmek için sabırsızlanıyorum.”
James Webb Uzay Teleskobu Fransız Guyanası’ndaki Avrupa Uzay Limanı’ndan Avrupa Uzay Ajansı’nın Ariane 5 roketiyle 25 Aralık 2021’te fırlatılmıştı.
ESA’nın web sitesinde yer edinen bilgilere nazaran, James Webb Uzay Teleskobu ‘şimdiye kadar uzaya fırlatılan en büyük, en kuvvetli teleskop’ oldu.
NASA, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Kanada Uzay Ajansı (CSA) arasındaki internasyonal bir ortaklığın sonucunda ortaya çıkan teleskop, evrenle ilgili soruları yanıtlamak ve astronominin tüm alanlarında çığır açan keşifler yapmak için tasarlandı.
NASA’dan paylaşılan bilgiler nazaran, teleskop adını NASA ikinci yöneticisi olan ve Apollo’ya öncülük etmesiyle tanınan James E. Webb’den alıyor.