Nar Çekirdeği Yağı Iyi mi Yapılır? (Kırışıklıklar İçin)

tarafından
131
Nar Çekirdeği Yağı Iyi mi Yapılır? (Kırışıklıklar İçin)

Güzelliğimiz için aldığımız nebat yağlarının yüzde yüz naturel olup olmadığını maalesef bilemiyoruz. En güvendiğimiz yerden bile temin etmiş olsak acaba hakikaten naturel mı diye içimizde hep bir şüphe kalıyor. Bu yüzden de en güvenlisi evimizde kendimizin hazırlaması. Her ne kadar küçücük hatalarımız olsa da neticede biliyoruz ki yaptığımız naturel. 

Nar çekirdeği yağı tarifi 1

3 tane narı ayıklayıp tanelerine ayırın. Temiz bir bezin üzerine yayarak hafifçe güneş alan bir yerde nar tanelerini 5-6 gün kadar kurutun. (Gerekirse birkaç gün fazladan kurutabilirsiniz. Suyu çekilmiş buruşuk bir görünüm almalıdır.) Böylelikle kuruyan nar tanelerinin çekirdeklerinden daha iyi faydalanabiliriz. Bu taneleri hemen sonra havanda güzelce ezin ki nar çekirdekleri yağını salsın. Ondan sonra cam bir kavanozun içine yarım litre saf sızma zeytinyağının koyup içine robottan geçirdiğimiz narları ekliyoruz ve kavanozun ağzını iyice kapatarak çalkalıyoruz.

Bu karışımı oda sıcaklığında ortalama iki hafta kadar her gün çalkalayarak bekliyoruz. İki haftanın sonunda karışımı temiz bir tülbentten geçirerek süzüyoruz. Tülbentte ki posayı elimizle iyice sıkarak tüm yağın süzülmesini sağlıyoruz. Nar çiçeği yağımız artık hazır.

Nar çekirdeği yağı tarifi 2

2 Tane iri boy narı temizleyip tanelerine ayırıyoruz. Bu taneleri hemen sonra robottan birkaç kere geçiriyoruz ki tanelerin içndeki nar çekirdekleri iyice ezilsin ve yağını salsın. Ondan sonra aynı şekilde cam bir kavanozun içine yarım litre saf sızma zeytinyağının koyup içine robottan geçirdiğimz narları ekliyoruz ve kavanozun ağızını iyice kapatarak çalkalıyoruz.

Bu karışımı oda sıcaklığında ortalama iki hafta kadar hergün çalkalayarak bekleiyoruz. İki haftanın sonunda karışımı temiz bir tülbentten geçirerk süzüyoruz. Tülbentteki posayı elimizle iyice sıkarak tüm yağın süzülmesini sağlıyoruz.

Cilt kırışıklıkları için nar çekirdeği yağının kullanımı: Ilk olarak cildimizi güzelce temizliyoruz. Bir parça pamuğa yağı damlatarak göz altımız hariç yüzümüze sürüp parmak uçlarımızla nazikçe masaj yaparak yediriyoruz. Kırışıklıklar için bire bir olan bu yağı her gün tertipli olarak 1 ay oyunca kullanırsanız cildinizdeki değişikliği farkedersiniz.