Moskova’da satranç robotu, çocuk rakibinin parmağını kırdı

tarafından
8
Moskova’da satranç robotu, çocuk rakibinin parmağını kırdı

Rusya’nın başkentinde düzenlenen Moskova Satranç Açık’ta yaşanmış olan bir vaka dünyada gündem oldu. Bir satranç robotu, kentteki en iyi oyunculardan biri oaln 7 yaşındaki çocuğun parmağını kırdı.

Moskova Satranç Federasyonu Başkanı Sergey Lazarev, geçen haftaki bir maç esnasında satranç robotunun  bir çocuğun parmağını kırdığını söylemiş oldu. Lazarev, olayın Moskova Satranç Açık’ta çocuğun robota saldırmasından sonrasında yaşandığını deklare etti.
İsmi Christopher olarak adlandırılan çocuğun Rusya’nın başkentindeki en iyi genç satranç oyuncularından biri olduğu düşünülüyor.
Lazarev, “Bir robot bir çocuğun parmağını kırdı. Bu normal olarak fena bir durum. Robot tarafımızca kiralandı, uzun süredir uzmanlar tarafınca birçok yerde sergileniyor. Anlaşılan operatörler bazı eksiklikleri gözden kaçırmışlar. Çocuk bir hamle yapmış. Robotun tepki vermesi için süre vermek gerekiyor, fakat çocuk acil ettiğinden robot onun parmağını kaptı” dedi.
Lazarev, çocuğun parmağı alçıya alındıktan sonrasında turnuvada yarışmaya devam ettiğini belirterek, “Olanları idrak etmek için koordineli olacağız ve aileye elimizden gelen her şekilde yardım etmeye çalışacağız. Robotun operatörleri ise  bu şekilde bir durumun yeniden yaşanmaması için lüzumlu önlemleri alacaklar “diye konuştu.
Öteki taraftan, toplumsal medyada gösterilen videoda, robotun çocuğun parmağını tuttuğu görülüyor. Kısa bir mücadeleden sonrasında, birkaç şahıs çocuğun elini kurtarmaya çalışıyor.
Moskova Satranç Açık, 13-21 Temmuz tarihleri ​​içinde Rusya’nın başkentinde gerçekleşti.