Moody’s’ten Türkiye için enflasyon tahmini

tarafından
10
Moody’s’ten Türkiye için enflasyon tahmini

Moody’s’in Ülke Riskleri Grubu Kıdemli Başkan Yardımcısı Muehlbronner, Türkiye’de enflasyonun yüksek seviyelerde bulunduğunu, bu senenin sonuna doğru enflasyonun baz etkisiyle mekanik bir halde düşmesinin beklendiğini belirtti.

Internasyonal kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Ülke Riskleri Grubu Kıdemli Başkan Yardımcısı Kathrin Muehlbronner, Türkiye ekonomisindeki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulunmuş oldu.

“Büyümeye ilişkin görece halen iyimseriz. Türk lirasında yaşanmış olan kıymet kaybı sebebiyle ihracat iyi seyrediyor. İhracatçılara ve yatırımlara verilen açık teşvikler mevcut” ifadesini kullanan Muehlbronner, hükümetin, verdiği destek sunar kanalıyla halkın en yoksul kesimini enflasyona karşı korumaya çalmış olduğunı söylemiş oldu.

Muehlbronner, “Gezim (önümüzdeki dönemde) oldukça iyi olabilir. Türkiye’nin (bu senenin sonunda) yüzde 3 civarında bir gelişme kaydetmesini bekliyoruz. Hatta bu senenin sonunda gelişme bunun birazcık üstünde bile gerçekleşebilir. (Türkiye’de) Geçen yıla nazaran yavaşlama olmasına karşın gelişme birçok ülkeye kıyasla halen epey iyi rakamlarda” diye konuştu.

Türkiye’de enflasyonun yüksek seviyelerde bulunduğunu belirten Muehlbronner, bu senenin sonuna doğru enflasyonun baz etkisiyle mekanik bir halde düşmesinin beklendiğini kaydetti.

Aralık 2021’de enflasyonun oldukça yüksek seviyelere ulaştığını aktaran Muehlbronner, “(Bu yıl) Aralık ayında geçen yıla benzer bir artış olmadıkça enflasyon dikkate kıymet şekilde düşecektir. Artık senenin sonuna kadar, aralık ayında, enflasyonun yüzde 70’ten yüzde 55’e düşmüş olduğu bir durumla karşılaşabiliriz” dedi.

Enflasyonun hanehalkının satın alım enerjisini azalttığını ifade eden Muehlbronner, Avrupa’da ekonomik büyümenin yavaşlaması halinde Türkiye’nin en büyük ihracat pazarı olması sebebiyle bu durumun Türkiye’ye bazı tesirleri olabileceğini kaydetti.

“KUR KORUMALI TL VADELİ MEVDUAT HESABI POZİTİF BİR ADIM”

Kathrin Muehlbronner, Türkiye’nin gelecek dönem ekonomik görünümüne ilişkin risklerin; enflasyon, kur baskısı ve genişlemeci parasal politikalar bulunduğunu belirterek, Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı’nın pozitif yönde bir adım bulunduğunu söylemiş oldu.

Muehlbronner, devamla şunları kaydetti:

“Doğal ki uygulama (Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı), para biriminin dengelenmesine destek oldu. Bu ürün ile mevduatların dolarizasyonu ortalama 10 puan azaldı. Böylece şu anda dolar cinsinden mevduatlarda, son para birimi krizi öncesindeki seviyelere dönüldü. Bu doğal olarak ki pozitif bir adım.

Gözlemlediğimiz bir öteki pozitif unsur ise yüksek enflasyona, Fed’in parasal sıkılaştırmasına, (küresel) gerilimlere karşın mevduat sahiplerinin Türk bankalarına olan itimatı devam ediyor. Mevduat sahiplerinin Türk lirası ve ABD doları içinde geçişler yaptığını görüyoruz. Fakat kimsenin parasını (bankacılık sisteminden) çıkardığını görmüyoruz.”

“TÜRKİYE’DE BANKALARIN PERFORMANSLARI SON DERECE İYİ”

Moody’s Ülke Riskleri Grubu Kıdemli Başkan Yardımcısı Muehlbronner, Türkiye’de bankaların performanslarının son aşama iyi bulunduğunu vurgulayarak, “Türk bankaları sağlam ve açık bir halde ekonomik dengelenmenin sağlanmasındaki mühim unsurlar içinde.

İhracatçılar, Türk lirasındaki düşüşten faydalanıyor. Türk ekonomisi devamlı dirençli oldu. Büyük ve çeşitliliği olan bir iktisat” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin küresel ekonomik görünümde yaşanmış olan bazı değişikliklerden pozitif yönde yönde etkilenebileceğine işaret eden Muehlbronner, “Türkiye, Avrupalı şirketlerin üretimlerini daha yakın noktalara çekmesinden büyük oranda faydalanabilir.

Avrupa, Türkiye’nin en büyük tecim ortağı konumunda. (Avrupalı) Firmalar, tedarikçilerine tam olarak bağlanmış durumda. Türkiye, bu durumdan yararlanabilir” dedi.