Moody’s, İtalya’nın kredi notu görünümünü negatife çevirdi

tarafından
19
Moody’s, İtalya’nın kredi notu görünümünü negatife çevirdi

Internasyonal kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, İtalya’nın kredi notunu “Baa3” olarak teyit ederken, “durağan” olan not görünümünü “negatif” olarak revize etti.

Internasyonal kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, İtalya’nın kredi notu görünümünü negatife çevirdi. Siyasal ortamın yapısal reformların uygulanmasını engelleyeceğine ilişkin artan riskler bulunduğuna işaret edilerek, enerji arzındaki zorlukların da ekonomik beklentileri zayıflatacağına yönelik riskin arttığı kaydedildi.

Moody’s’ten meydana getirilen açıklamada, İtalya’nın kredi notu görünümünün revize edilmiş olduğu açıklandı.

İtalya’nın kredi notunun “Baa3” olarak teyit edilmiş olduğu, “durağan” olan not görünümünün ise “negatife” çevrildiği ifade edildi.

Gelişme ve mali gelişmelerin 2021 ve 2022 başlarında pozitif yönde sürprizler sunmuş olduğu belirtilen açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının ekonomik tesiri ve iç siyasal gelişmeler sebebiyle İtalya’nın kredi profiline yönelik risklerin son zamanlarda arttığı bildirildi.

Açıklamada, siyasal ortamın yapısal reformların uygulanmasını engelleyeceğine ilişkin artan riskler bulunduğuna işaret edilerek, enerji arzındaki zorlukların da ekonomik beklentileri zayıflatacağına yönelik riskin arttığı kaydedildi.

Açıklamada, yavaş gelişme, yükselen fonlama maliyetleri ve potansiyel olarak daha zayıf mali disiplin sebebiyle İtalya’nın mali gücünün daha da zayıflama riski bulunmuş olduğu bildirildi.