Mide şişkinliği nasıl geçer? Mide şişkinliği neden olur? Mide şişkinliğine hangi bölüm bakar?

tarafından
197
Mide şişkinliği nasıl geçer? Mide şişkinliği neden olur? Mide şişkinliğine hangi bölüm bakar?

Yemeğe düşkün olan insanların Google arama geçmişlerine bakmış olduğunuzda şüphesiz Mide şişkinliği nasıl geçer? sorusunun yanı sıra Mide şişkinliği neden olur? sorusunuda fix bir halde görebilirsiniz. Problemi Google’de aramak istemeyen lakin gene boğazına düşkün olanlar ise bu mevzu ile ilgili bir tek Mide şişkinliğine hangi bölüm bakar? sorusuyla yüzyüze geleceksiniz. Bizde siz parmaklarınızı yormayın diye evde mide şişkinliğine ne iyi gelir? sorusunun cevabıyla beraber mide şişkinliği için ne yenmeli? sorusunun da yanıtını verdik. 

İlginizi çekebilir: Kayısı çayının yararları nedir? Kayısı çayı zayıflatır mı? Ayda 5 kilo verdiren kayısı çayı ile hazırlanan olağanüstü karışım!

Mide şişkinliği

Mide şişkinliği, karın sıvı, gaz tuttuğunda yada şiştiğinde ortaya çıkar. Çoğu zaman ağrı yada hastalık birlikte rol alır. En can can sıkan ve yaygın mide problemlerinden biridir. Sebepleri içinde kabızlık, aşırı yeme, irritabl bağırsak sendromu ve hatta süratli bir halde içerken yada yiyecek yerken hava yutma alışkanlığı sayılabilir. Tüm bunlar göbekteki şişkinliğe katkıda bulunur.

Ek olarak, daha azca sindirilebilir olan bazı yiyecekler vardır. Bazı insanoğlu için sindirimi zorluk derecesi yüksek laktoz, ilave şeker yada lif şeklinde belirli bileşenleri içeren yiyecekler de şişkinliğe neden olabilir. Bu maddeler kolona geçtiğinde bakteriler bunlarla beslenir. Bu işlem, midenizin şişmesine neden olan gaz kabarcıklarını üretir. 

Mide şişkinliği neden olur?

Kısmen bu şişkinlik, yiyeceklerin zayıf sindirimi, besin intoleransı yada daha ciddi vakalarda bakteri ve parazitlerin neden olduğu enfeksiyonlarla ilgili olabilir. Şimdi sizlere genel olarak mide şişkinliği neden olur sorusunun birkaç yanıtını yazacağız.

 • Vücut oldukca fazla su emdiğinde ve hücreler içinde sıvı biriktiğinde, midede şişkinliğe neden olabilir.
 • Bazı insanoğlu için sindirimi zorluk derecesi yüksek laktoz, ilave şeker yada lif şeklinde belirli bileşenleri içeren yiyecekler de şişkinliğe neden olabilir
 • Bağısak enfeksiyonunuz olabilir. Enfeksiyonlara parazitler neden olabilir ve kusma, ishal, mide bulantısı ve mide şişkinliği şeklinde gastrointestinal semptomlarla sonuçlanabilir . 
 • Dispepsiniz mi var? Besinlerin yavaş ve zor sindirilmesine, oldukca fazla bağırsak rahatsızlığına neden olmasına verilen isimdir. Kimi zaman de kahve, gazlı içecekler ve baharatlı yada baharatlı yiyecekler şeklinde mideyi tahriş eden yiyeceklerin tüketimi ile ilgili olabilir.
 • Son olarak, mide kanseri şişkin mide hissinin ve öteki semptomların en ciddi sebeplerinden biri olabilir

Hangi besinler mide şişkinliği yapar?

Kahve: Kahve bir idrar söktürücü olmasına karşın, hem de asidiktir, bu da şişkinliğe neden olabilir. Laktoz intoleransınız var ise, süt eklemek durumu daha da kötüleştirebilir.

Elma: Elmalar şişmeye katkıda bulunan üç maddeden oluşur: lif, fruktoz ve sorbitol. Fruktoz ve sorbitol naturel şekerler olmasına karşın sindirimi zor olabilir.

Soğan: Soğanlar karbonhidratlar, sindirimi zor olmasının yanı sıra bağırsakta daha çok su tutan fruktan ihtiva eder.

Gazlı içecekler: İstisnasız her türlü gazlı içecek, gaz kabarcıkları sebebiyle midenizi şişirir.

Tahıllar: Çavdar ve buğday şeklinde tahıllar, bazı insanoğlu için sindirimi zorluk derecesi yüksek bir karbonhidrat olan fruktan ihtiva eder. Bazı gastroenterologlar, birçok insanoğlunun midelerinin glütenden dolayı şişkin bulunduğunu düşündüklerini söylerken, aslen bunun sebebi fruktandır.

Yoğurt: Bazı yoğurtlar, probiyotikler açısından varlıklı oldukları için sindirim için iyi olabilir. Sadece diğerlerinde yüksek şeker seviyeleri daha çok fermantasyona neden olur, bu da daha çok şişkinlik anlamına gelir.

Karpuz: Bu listede karpuzun bulunması bir ihtimal birazcık şaşırtıcıdır şundan dolayı karpuz çoğunlukla sudur. Sadece, naturel bir şeker olmasına karşın, birçok insanoğlunun onu sinderemediği ve şiştiği oldukca fazla fruktoz ihtiva eder.

Sodyumdan yüksek besinler: Tuz oranı yüksek yiyecekler yediğimizde, vücudun naturel tepkisi sıvıyı tutmaktır ve bu da şişkinliğe neden olur.

Mide şişkinliğine iyi gelen besinler

Mide şişkinliğine iyi gelen besinler

Güzel bir gecede yediğiniz besinler mideniz de şişkinlik yapmış oldu ve öteki leziz yemeklerin tadına bakamıyor musunuz? Sizler için 1-2 saat içinde midenizi oldukça rahatlatacak birkaç besinden bahsedeceğiz.

Kefir

Gaz ve şişkinlik kimi zaman sindirim sistemindeki bakteriler kontrolden çıktığında ortaya çıkar. Durum bu şekilde olduğunda, kefir şeklinde bazı fermente gıdalardaki probiyotikler, verimli sindiriminizi sürdürmek için bakteri dengesini geri kazanmaya destek olabilir. Muhtemelen yoğurdun güvenilir bir probiyotik deposu bulunduğunu aslına bakarsanız biliyorsunuzdur. Sadece kefirin geleneksel seçeneğe bakılırsa üç kat daha çok yararlı bakteri içerdiğini bilmiyor olabilirsiniz ve eğer laktozu sindirmekte zorlanıyorsanız, kefir neredeyse ondan yoksundur.

Avokado

Antrenmanlarınızda oldukca fazla kilometre koşuyorsanız, diyetinizde kesinlikle birazcık sodyuma ihtiyacınız vardır. Sadece bazıları için oldukca fazla tuzlu yiyecek yiyecek, şişkinliğe neden olan sıvı tutulmasına neden olabilir. Bu yüzden, avokado şeklinde potasyum açısından varlıklı gıdalara yatırım yapın. Sodyum suyu hücrelerinize çeker ve potasyum onu ​​dışarı pompalayarak hücrenizi söndürmenize destek sunar. 

Zencefil

Ağrıyan kaslardan boğaz ağrısına kadar her şey için en eski ev ilaçlarından önde gelen zencefil size de destek olabilir. Zencefil bileşikleri vücudun bağırsak sularını uyarabilir. Sindirime destek olurlar ve hazımsızlığın neden olduğu şişliği azaltırlar. Yiyecek yemenin yanı sıra birkaç dilim taze zencefili sıcak suya koyun ve çay olarak için. Taze zencefil smoothie’lere ve salata soslarına eklenebilir ve kuru toz versiyonu daha baharatlı bir şey için yulaf ezmesine karıştırılabilir.

Portakal

Bir çok insanoğlunun rejimlerine daha çok lif eklemesi gerekir. Sadece sindirilemeyen maddeyi yedikten sonrasında yan tesir olarak gaz ve şişkinlik gelebilir. Gaz, lif sindiriminin bir yan ürünü olduğundan, bilhassa lif yemeye alışkın değilseniz. İçme suyu, yiyeceklerin sindirim sistemi kanalıyla hareketini teşvik ederek destek olabilir. Sadece suya ek olarak portakal, kavun, çilek, domates ve salatalık şeklinde su açısından varlıklı yiyecekleri de yiyebilirsiniz.

Kuşkonmaz

İdrarınızın birazcık rahatsız edici kokmasına neden bulunduğunu biliyoruz. Bununla beraber, naturel bir idrar söktürücü olduğundan daha çok idrara çıkmanızı sağlayarak fazla suyu sistemlerinizden uzaklaştırmaya destek sunar. Bu, sıvı tutulmasının neden olduğu rahatsızlığı giderir. Kuşkonmaz ek olarak prebiyotik lifler ihtiva eder. Böylece sindirim sisteminizin iyi çalışmasını sağlamak için bağırsaklarınızdaki iyi bakterileri beslemeye destek olurlar.

Nane

Yemekten sonrasında birazcık hastalık hissediyorsanız, kendinize bir iyilik yapın ve bir fincan nane çayı alın. Yaprak yağları, bağırsak kaslarını gevşetmeye ve rahatsızlığa neden olan spazmları hafifletmeye destek olabilir.

Rezene

Midenizin hareket etmesini istediğinizde çekirdeklerini çiğneyebilir yada çay şeklinde sıcak suda içebilirsiniz. Makarna sosu, çorba şeklinde yiyecek tarifleri hazırlarken de baharat olarak kullanabilirsiniz

Karahindiba

Bir ottan oldukca daha fazlası, naturel bir idrar söktürücüdür. Bu yüzden, vücudunuzu işemeye teşvik eder ve su tutulmasından meydana gelen mide şişkinliğini iyileştirir. Karahindiba, vücuttan su ve sodyumu atarak bazı durumlarda kan basıncını düşürebilir. 

Mide şişkinliği İbrahim Saraçoğlu

Mide şişkinliği Dr. Bora Hususi

Güzel duyu Cerrahı olan Bora Hususi, Youtube kanalında talep üstüne mide şişkinliği ile ilgili bir video yayınlamıştır. Videoda ise bahsettikleri şu şekildedir:

 • Aşırı kiloluysanız, kilo vermek şeklinde rahat bir yaşam seçimi değişikliği yaparak mide şişkinliğinizin emarelerini azaltabilirsiniz, hatta şişkinliği önleyebilirsiniz.
 • Sakız çiğnemekten kaçının. Sakız çiğnemek fazladan hava yutmanıza neden olabilir ve bu da şişkinliğe yol açabilir.
 • Gazlı içecek alımınızı sınırlayın.
 • Yavaş yiyin ve pipetle içmeyin.
 • Laktozsuz süt ürünleri kullanın (laktoz intoleransınız var ise).
 • Probiyotikler, sıhhatli bağırsak bakterilerinin tekrardan çoğalmasına destek sunar. Meydana getirilen bir emek verme, probiyotiklerin şişkinliği rahatlatmadaki tesirinin mühim bulunduğunu göstermiştir. Tüketebileceğiniz probiyotik gıdalara kefir ve yoğurt örnek olarak verilebilir.
 • Suni tatlandırıcılar da mide şişkinliğine sebep olabileceği için bu ürünlerden uzak durun.
 • Midede gerginliği azaltmak için bolca su için.
 • Meyveler, sebzeler ve tam tahıllar şeklinde sindirimi destekleyen, yüksek lif içerikli yiyecekleri öğünlerinize ilave edin.
 • Tertipli egzersiz yapın.
 • Masaj ‘Mide şişkinliğine evde ne iyi gelir?’ diye düşünürseniz, karın masajı yapmak önerilebilir. Mide şişkinliği problemi yaşayan 80 kişinin katılmış olduğu bir çalışmada, hastalara üç gün süresince günde iki kez 15 dakikalık karın masajı yapılmıştır ve şişkinlik şikayetlerinin azaldığı saptanmıştır.

Mide şişkinliği Feridun Kunak

Feridun Kunak, mide şişkinliği için sarı leblebi önermektedir. Bir başka önerisi olarak tahin, kantoron ve ozon yağını mide rahatsızlığı olanların ne olursa olsun yapması yönünde öneride bulunmuştur. Lakin siz yinede bu tür kürleri uygulamadan ilkin tabip tavsiyesi alınız.

Mide şişkinliği İbrahim Saraçoğlu

İbrahim Saraçoğlu ilk olarak naylona sarılı gıdalardan uzak durması icap ettiğinin tavsiyesini vermiştir. Sonrasında her mide şişkinliği olduğunda yarım bardağa limon sıkıp içmelerini tavsiye etmiştir. Eğer ki limonlu su kafi kalmazsa, kimyon tohumunu kaynatıp içiniz. 

Mide şişkinliği İbrahim Saraçoğlu

Mide şişkinliği hakkında dört gözle beklenen sorular!

Oldukça yiyecek yemenin peşinden gelen mide şişkinliği adeta kaçınılmaz olmuştur. Her 5 insandan 3’ünde meydana gelmektedir. Aşırı kiloluluk ile savaşan bir topluma dönüşmeden ilkin, siz değerli üyelerimizin aklında yer edinen mide şişkinliği hakkında dört gözle beklenen soruların hepsini bir araya toparladık.

Karbonat mide şişkinliğine iyi gelir mi?

Cnnturk.com sitesinin kaleme almış olduğu yazıya bakılırsa  ”Karbonatlı su içmek, başta gastrit ve ülser olmak suretiyle birçok mide hastalığına da iyi gelir.”

Karbonatın daha çok işlevini öğrenmek için: Karbonat ile sigara bırakılır mı? Karbonatın yararları nedir?

Soda mide şişkinliğine iyi gelir mi?

Soda, yapısındaki mineralleri ile mide dengesini sağlamaktadır. Dolayısıyla soda, midenizde herhangi bir problem yok ise şişkinliğinizi alacaktır.

Süt mide şişkinliğine iyi gelir mi?

Süt, kısa süreli mide şişkinliğinin önüne geçecektir. Sütün yapısında asit olsa da, midenizi yatıştırmak için birebirdir. Sütün yanı sıra arı sütünün faydalarını okumak için: Arı sütünün yararları nedir? Bağışıklığı güçlendiren mucize: Arı sütü nasıl tüketilir?

Gaviscon mide şişkinliğine iyi gelir mi?

Gaviscon’un prospektüsünde yer edinen bilgiye bakılırsa:  öğünleri takiben ya da hamilelik esnasında oluşan fazla oranda mide asidine bağlı hastalıkların/şikayetlerin ve ağıza acı, ekşi su gelmesi (asit regürjitasyonu), mide yada göğüste yanma hissi şeklinde mide içinde ne olduğunun yiyecek borusuna geri kaçmasına (gastroözofageal reflüye) bağlı şikayetlerin tedavisinde kullanılır. Yanı Gaviscon mide şişkinliği için önerilmemektedir.

Lansor mide şişkinliğine iyi gelir mi?

Lansor’un prospektüsünde yer edinen bilgiye bakılırsa:

 • Duodenal (oniki parmak barsağı) ve mide ülserlerinin engellenmesi ve tedavisinde
 • Yiyecek borusu iltihabının (reflü özofajit) tedavisinde 
 • Midede ve on iki parmak bağırsağında ülser oluşumundan görevli tutulan Helicobacter pylori enfeksiyonundan meydana gelen ülser tedavisinde
 • Steroid olmayan yangı giderici ilaçların (aspirin, ibuprofen, ketoprofen ve piroksikam şeklinde) neden olduğu ülserlerin engellenmesi ve tedavisinde
 • Gastroözofageal reflü hastalığında (bu hastalıkta mide asidi yiyecek borusuna kaçarak hasara ve iltihaplanmaya sebep olur)
 • Midedeki aşırı asit salgılanmasının engellenmesinde (Zollinger-Ellison Sendromu) dahil patolojik hipersekresyon durumları) kullanılmaktadır.

Dolayısıyla mide şişkinliğine iyi geldiği yönünde herhangi bir data yoktur.

Kahve mide şişkinliğine iyi gelir mi?

Kahve bilinenin aksine, asidik bir yapıya haizdir. Dolayısıyla mide hastalıklarına yol açabilmektedir. Saç uzatmasına bile iyi gelen kahve ne yazıkki mide şişkinliğine iyi gelmeyebilir. Kahve ile saç uzatmak için: Kahve ile saç uzatma mümkün mü? Kahve ile saç maskesi nasıl hazırlanmış olur?

Kefir mide şişkinliğine iyi gelir mi?

Gaz ve şişkinlik kimi zaman sindirim sistemindeki bakteriler kontrolden çıktığında ortaya çıkar. Durum bu şekilde olduğunda, kefir şeklinde bazı fermente gıdalardaki probiyotikler, verimli sindiriminizi sürdürmek için bakteri dengesini geri kazanmaya destek olabilir. Muhtemelen yoğurdun güvenilir bir probiyotik deposu bulunduğunu aslına bakarsanız biliyorsunuzdur.

Zencefil mide şişkinliğine iyi gelir mi?

Zencefil bileşikleri vücudun bağırsak sularını uyarabilir. Sindirime destek olurlar ve hazımsızlığın neden olduğu şişliği azaltırlar. Yiyecek yemenin yanı sıra birkaç dilim taze zencefili sıcak suya koyun ve çay olarak için. Taze zencefil smoothie’lere ve salata soslarına eklenebilir ve kuru toz versiyonu daha baharatlı bir şey için yulaf ezmesine karıştırılabilir.

Kekik mide şişkinliğine iyi gelir mi?

Kekik ihtiva ettiği fenoller yardımıyla birçok hastalığın şifası olmaya devam ödüyor. Saç uzatmanın yanı sıra vertigo tedavisi içinde kullanılan kekik mide hastalıklarına da iyi gelmektedir.

Kekik ile vertigo tedavisi ve Kekik suyu ile saç uzatma yazımıza ulaşım sağlayabilirsiniz.

Limon mide şişkinliğine iyi gelir mi?

C vitamini deposu olarak malum limonun mide şişkinliğine iyi geldiğini Dr. İbrahim Saraçoğlu’da dile getirmektedir. Mide şişkinliği hissettiğinizde yarım bardak limonlu su içmeyi dikkatsizlik etmeyiniz. Limonlu suyun yararları için: Limonlu suyun yararları nedir? Limon suyu ile cilt bakımı nasıl yapılır?

Mide şişkinliği kalbi etkisinde bırakır mi?

Midenin içinde gaz birikmesi, kalbin kapladığı alanı daraltmaktadır. Dolayısıyla muntazam bir halde çalışamayan kalpte ağrı meydana gelebilmektedir. 

Mide şişkinliği ateş yapar mı?

Mide şişkinliğinin ateş yaptığına dair herhangi bir data bulunmamaktadır.

Mide şişkinliği baş ağrısı yapar mı?

Huzursuz bağırsak sendromundan meydana gelen mide şişkinliğinde baş ağrısı görülebilmektedir.

Mide şişkinliği bele vurur mu? 

Kronik mide ağrısı bele ağrı şeklinde yansıyabilmektedir.

Mide şişkinliği çarpıntı yapar mı? 

Midenin içinde gaz birikmesi, kalbin kapladığı alanı daraltmaktadır. Dolayısıyla muntazam bir halde çalışamayan kalpte çarpıntı meydana gelebilmektedir. 

Mide şişkinliği halsizlik yapar mı?

Mide şişkinliğinin halsizlik yaptığına dair herhangi bir data bulunmamaktadır.

Mide şişkinliği için hangi doktora gidilir?

Mide şişkinlikleri için Genel Cerrahi yada Gastroenteroloji polikliniklerine müracaat yapabilirsiniz.

Mide şişkinliği kaç gün sürer? 

Çoğu zaman mide şişkinlikleri gün olarak sürmemektedir. 1-2 saat sürmektedir.

Portakal mide şişkinliği yapar mı?

Portakal muhteviyatında yüksek oranda fruktoz içermektedir. Fruktoz gaz sıkışması ile bilinir. Dolayısıyla portakal yediğinizde mide şişkinliğiniz kaçınılmaz olacaktır.

Pankreas mide şişkinliği yapar mı?

Pankreasın mide şişkinliği yaptığına dair herhangi bir data bulunmamaktadır. 

Hamilelikte mide şişkinliği ne süre geçer?

Hamilelikte şişkinlik kişiden kişiye bakılırsa değişmektedir. Dolayısıyla bu mevzu hakkında herhangi bir data bulunmamaktadır.