Meyan Kökünün Faydaları Nelerdir?

tarafından
165
Meyan Kökünün Faydaları Nelerdir?

Meyan kökünün yararları nedir? Meyan kökü uzunca süreden bu yana tercih edilen şifalı bitkiler içinde yer verilmiştir. Bilhassa sindirim sistemine iyi gelen bir özelliğe haiz olan meyan kökünün bununla beraber solumun hastalıklarının tedavi edilmesinde de etkili neticeleri ortaya koyduğunu rahatça ifade etmek mümkün olmaktadır. Tam da bu aşamada meyan kökünün son zamanlarda yoğun bir düzeyde ilgi gördüğünü rahatça ifade etmek mümkün olmaktadır.

Meyan kökü mide, bağırsak ve solunum hastalıklarının tedavisi amacıyla kullanılan oldukca şifalı bir bitkidir. Lifli kısımları tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır. Meyan kökünün yararları, soğuk algınlığı, bağırsak hastalıkları, kabızlık, menopoz, öksürük şeklinde problemlere iyi gelmesidir. Şeker aroması oldukça yoğundur. Meyan kökü kaynatılarak şerbeti yapılmaktadır. Bilhassa yazları çoğunlukla tüketilir. Meyan kökleri kurutularak da kullanılmaktadır.

Kurutulmuş olanları aktarlarda çubuk halinde, toz halinde yada demet halinde satılmaktadır. Sıvı halde de bulunabilir. Bu ürünler şurup, pastil, müshil ilacı yada öksürük şuruplarının içine katılmaktadır. Şekerli tadından dolayı tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır. Her bitkisel üründe olduğu şeklinde meyan kökünün de fazlası yan etkilere sebep olabilir. Tüm bu bilgiler ışığında meyan kökünün saça yoğun bir düzeyde faydası bulunan bir bitkisel ürün bulunduğunu rahatça ifade etmek mümkün olmaktadır.

Meyan Kökünün Faydaları Nelerdir?

Meyan Kökünün Saça Faydaları

Günümüzde bitkisel şampuanlarda kullanılan meyan kökü saça oldukça iyi gelmektedir. Meyan kökünün yararları kozmetik ve güzellik alanında da etkilerini göstermiştir. Saçların uzamasına, gürleşmesine, nemlenmesine destek olmaktadır. Yıpranmış saçlar için bitkisel tedavi yöntemidir. Ek olarak kepek problemine, saç dökülmesine ve saç diplerinde oluşan döküntülere iyi gelmektedir.

Bilimsel olarak kanıtlanmamış olmasına karşın araştırmalar kellik tedavisinde de kullanılmaktadır. Her gün meyan kökünden yapılmış karışımı saç derisine uygulamak ve 1 saat beklemek, saçları besler ve güneşten korunmasını sağlamaktadır. Meyan kökü yalnız saça değil; cilde de etkili bir düzeyde faydası bulunan bir nebat olarak karşımıza çıktığını rahatça ifade edebiliriz.

Meyan Kökünün Faydaları Nelerdir?

Meyan Kökünün Cilde Faydaları

Cilt problemlerine bitkisel yöntemler içinde en iyi gelen meyan kökü bitkisidir. Ciltteki kusurları kapatmaktadır. Ek olarak cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılan bitkisel ilaç kategorisindedir. Cildin güzelleşmesi için kozmetik ürünlerin içinde kullanılmaktadır. Cildi beslemektedir. Cildi nemlendirir ve gün boyu nemli tutmaktadır. Mesela 1 çay kaşığı zerdeçal tozunu meyan kökü ile karıştırıp maske uygulamak cildi aydınlatmak için oldukca iyi bir yöntemdir.

Meyan kökünün yararları içinde cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılması da bulunmaktadır. Deri döküntüsü, egzama, sedef hastalığı ve kurdeşen şeklinde cilt hastalıklarına yatıştırıcı tesir yapmaktadır. Meyan kökü çayının demlendikten sonrasında birazcık soğuk bir halde cilde sürülmesi hastaları sakinleştirmektedir. Meyan kökünün fazla yada yanlış kullanımı yan etkilere sebep olabilir. Baş ağrısı, uykusuzluk, şişkinlik, kan şekeri dengesizliği yada kalp hastalıklarına yol açabilmektedir. Hekim kontrolünde kullanılması uygundur. Gerilim hastaları yada gerilim ilacı kullanmış kişiler meyan kökü ürünlerini kullanmamalıdır.


The post Meyan Kökünün Faydaları Nedir? appeared first on Hanım ve Moda.