Meta’dan dünyanın en hızlı süper bilgisayarı geliyor: AI Research SuperCluster (RSC)

tarafından
57
Meta’dan dünyanın en hızlı süper bilgisayarı geliyor: AI Research SuperCluster (RSC)

Teknoloji milyarderi Mark Zuckerberg, Feysbuk, Whatsapp ve Instagram’ın sahibi olan Meta’nın suni zeka odaklı süper bir bilgisayar inşa ettiğini duyurdu. AI Research SuperCluster (RSC) olarak adlandırılan cihazın, şu anda dünyanın en hızlı 5. süper bilgisayarı bulunduğunu söyleyen Zuckerberg, meydana getirilen iyileştirmelerin arkasından yazları alanında bir numara olacağını deklare etti. Öteki taraftan, günlük olarak ortalama 2,8 milyar etken kullanıcıya haiz olan toplumsal medya imparatorluğunun, sanal gerçeklik evreni “metaverse” için oldukça büyük miiktarlarda veriyi işlemesi gerekiyor.

Adını Meta olarak değiştiren Feysbuk’ın CEO’su Mark Zuckerberg, toplumsal medya platformunun, sanal bir dünya inşa etme planının bir parçası olarak dünyanın en hızlı suni zeka odaklı süper bilgisayarını inşa ettiğini duyurdu.
Zuckerberg, bir blog yazısında, fizyolojik ve dijital dünyayı sanal ve artırılmış gerçeklik vesilesiyle harmanlayan bir kavram olan metaverse’in “çok büyük” informasyon işlem gücü gerektireceğini deklare etti. Ek olarak, Meta tarafınca AI Research SuperCluster (RSC) olarak adlandırılan süper bilgisayarının şimdiden dünyanın en hızlı beşinci bilgisayarı bulunduğunu söylemiş oldu.
37 yaşındaki milyarder şunları söylemiş oldu:
“Meta’nın veri tabanı için inşa ettiğimiz deneyimler oldukça büyük bir informasyon işlem gücü (katrilyonlarca işlem/saniye) gerektiriyor ve RSC, trilyonlarca örnekten öğrenebilen, yüzlerce dili anlayabilen ve daha fazlasını yapabilen yeni  suni zeka modellerinin oluşturulmasını mümkün kılacak. Meta’nın uzmanları, yazları tamamlandığında RSC’nin dünyanın en hızlı bilgisayarı olmasını bekliyor.“
Suni zeka beynin temel mimarisini bilgisayar biçiminde yansılamak ederek, oldukça büyük oranda veriyi işliyor. Feysbuk, Instagram ve WhatsApp’ın sahibi olan Meta, 2,8 milyar günlük kullanıcısından glen mühim oranda veriyi işliyor.
Öteki taraftan, Feysbuk 2019 senesinde Cambridge Analytica skandalının arkasından, mahremiyet ihlalleri sebebiyle 5 milyar dolar para cezasına çarptırıldı. Eski bir Feysbuk çalışanı olan Frances Haugen, Feysbuk’un binlerce iç yazışmasını ve belgesini basına sızdırdı. Feysbuk’un “büyümeyi güvenliğe tercih ettiğini” kanıtladığını belirtti.
Bununla beraber, Meta araştırmacıları ise binlerce işlemciden oluşan ve açıklanmayan bir yerde bulunan RSC’nin platformlarındaki zararı dokunan içeriğin belirlenmesine destek olacağını söylemiş oldu. Meta’da teknik program yöneticisi olan Kevin Lee ve bir yazılım mühendisi olan Shubho Sengupta, süper bilgisayarın değişik ülkelerden oyuncular arasındaki konuşmaları anında çevirmesini beklediklerini deklare etti.
Meta çalışanları ek olarak, hususi kulaklıklar ve gözlükler geliştirilmesi için çalıştıklarını söyleyerek, dünyanın dört bir tarafındaki büyük insan gruplarının, gerçekliğin üstüne dijital bir katmanın yerleştirildiği,  artırılmış gerçekliğe dayalı bir oyun oynamasına izin verebileceğini söylemiş oldu.
Meta’nın geliştiricileri, “RSC’nin, mesela, her biri değişik bir dil konuşan büyük insan gruplarına gerçek zamanlı sesli çeviriler yapabilen vE böylece bir araştırma projesinde sorunsuz bir halde iş birliği yapabilmeleribe yada bir sanal gerçeklik oyunu oynayabilmeleri için tamamen yeni suni zeka sistemleri oluşturmamıza destek olacağını umuyoruz” açıklamasını yapmış oldu.
Öte taraftan, araştırmacılar, kullananların verilerinin RSC’ye yüklenmeden ilkin uçtan uca şifrelendiğini belirterek, “Veriler RSC’ye aktarılmadan ilkin, doğru şekilde anonimleştirildiğini doğrulamak için bir gizlilik araştırma sürecinden geçecek” dedi.