Merchandiser Nedir?

tarafından
147
Merchandiser Nedir?

Bir uzun market rafı düşünün, aynı üründen onlarca marka yan yana sıralanmış, birilerinin onları satın almalarını bekliyor. Hepsi farklı ambalajlarda ve markalarda olmasına rağmen elbette birçoğu talep görmekte! Seçimi yapacak tüketici bunca marka arasında kaybolmamak için marka bilinirliği ve fiyat avantajı başta olmak üzere incelemeye başlıyor birçoğunu.

Kelime anlamı olarak, en kısa ve bilinen anlamı, “satıcıdır.” 

Ülkemizde ilaç firmalarının mümessillerinin yaptığı işi elektronik ve gıda sektöründe yapan kişiye denir.

Yani en basit anlamı ile bir şirketin bel kemiği olan Merchandiser, Şirket ürünlerinin, markanın son kullanıcı ile tanıştığı her noktada firmanın çıkarları doğrultusunda hareket eder ve bağlı bulunduğu markayı en iyi şekilde sunar. Daha da açığı şudur ki, Merch markanızın canlı reklâmıdır.

İşte bu yüzden bir firma için Merch ekibi en önemli kriterdir diyoruz. Eğer sizi temsil eden iyi bir merchandiserınız varsa onca markanın içinden sizin ürününüzün diğerleri arasından sıyrılıp tüketiciye göz kırpmasını sağlar.

Peki, bunu nasıl başarır?

Bir ürünün marketlere girmesi satılması için ilk kriter olarak görünse de, aslında yalnız başına hiç bir şeydir. Ürün kendi kendini ne kadar satabilir? İşte asıl sorulması gereken ve Merch ekibinin var olmasını sağlayan soru budur. Marketlerde rakip markaların ürünlerinin de var olduğu gerçeği Merchandiserlere duyulan ihtiyacın başlangıcıdır. Size en yakın markaların Merch ekibi varsa sizin satma olanağınız o kadar azalacak demektir. İşte bu yüzden, öncelikle temsil ettiği markanın ürünleri kadar rakip markaların da ürünlerini çok iyi tanıyarak, onların kendi temsil ettiği üründen artılarını ve eksilerini ne kadar iyi bilirse kendi ürünü için daha stratejik planlamalar yapabilir.

Merch, sizi temsil eder, ürünlerinizi en iyi bilen olarak tanıtır, markanıza güvenirliliği arttırır, raflarda ki konumunuzu denetler ve düzenler, stok durumlarını yakından takip ederek bulunurluluğunuzu sağlar ve eksiklerinizde en kısa sürede haberdar eder ve bu şekilde ürünün kendini göstermesi ve dikkat çekmesini sağlar.

Merchandiserin duruşu ve pozisyonu itibarı ile; insan ilişkileri söz konusu olduğunda bir merch elemanı bu konuda da son derece sosyal olmak zorundadır. Temsil ettiği markanın dizimi konusunda elbette isteyeceği konum, en görünen yer olacaktır. İşte bu tür bir avantajı ise reyon görevlileri ile kuracağı ilişkiler ile sağlayabilir. Nihayetinde gerek merch, gerekse reyon elemanları aynı hedefe bakan kişilerdir. Bu hedefse tüketiciye iyi hizmet sağlamaktır. Ürünlerini eksiksiz tanımalı, her ayrıntısını gelecek soruları göze alarak öğrenmelidir.

Merchandiser oluşumu Türkiye de henüz gerektiği kadar benimsenmemiş ve önemsenmemiş durumda. Bunun sebeplerinden biri olarak Distribütör firmalar da gösterilebilir. Nedeni ise, teknoloji dünyasında distribütörlerin faktörü ve işleyişin onlar üzerinden gerçekleşmesi markanın ülkemizde ki önemini belirliyor. Distribütörlerin ellerinde birden fazla marka olduğundan dolayı, her marka için belirledikleri bir satış kotası var ve bu kotayı doldurmak distribütör için yeterli. Ancak Merch bağlı bulunduğu firmanın daha fazla satışa gereksinimi olduğunu ve marketlerde ne kadar çok satış olursa o kadar çok ürün gerekeceğini, ne kadar çok ürün gerekirse o kadar çok sipariş çekileceğini ve ne kadar çok sipariş gelirse o kadar çok büyüme gerçekleşeceğinin bilincinde hareket eder. İşte bu yüzden Türkiye pazarında büyümeye başlayan firmalar yavaş yavaş Türkiye ofislerini kurmaya ve kendi ekiplerini oluşturmaya başladılar.

Bunlardan kendi hizmet verdiğimiz firmalardan birini örnek verecek olursam; Kingston Technology diyebilirim. Hizmet verdiğimiz Kingston Technology markasını, İstanbul başta olmak üzere, Ankara, Bursa, Adana, İzmir ve Eskişehir gibi şehirlerde bulunan elektronik mağazaları ziyaret ederek temsil ediyoruz. Gezdiğimiz mağazalar; Teknosa, Vatan Bilgisayar, Electroworld, Mediamarkt, Bimeks, Darty ve zaman zaman yapılan kampanyalar dâhilinde Metro, Real, Migros, Carffour gibi marketler. Kingston olarak ziyaret ettiğimiz her mağazada ilişkilerimizi iyi tutmayı, ürünleri en iyi şekilde teşhir etmeyi, raflarda sürekli ve yoğun şekilde bulunurluluğu sağlamayı, stokları takip ederek eksikleri Distribütörlere en kısa sürede iletmeyi ve rakiplerle arada ki fiyat farklılıkların nedenini sorgulayarak, anında müdahale ile ürünlerin satışının daha hızlı ve kolaylaşmasını sağlıyoruz.

Hemen hemen bilinen her firmanın kendi içinde bir Merch ekibi var ve artık mağaza sorumluları ürünlerle ilgili tüm gerçekleşmesi gerekenleri Merchler ile birlikte organize eder durumdalar.

Sektör gerçekten şuan sıkıntılı ve rakipler de en az sizin kadar ürünleri için çalışıyorlar. İşte bu nedenlerle, Rekabet koşullarının oldukça zorlaştığı bu dönemde ürününüzü işinin ehli bir Merchendiser firmasına emanet etmek size birçok şey kazandıracaktır.

Parkur Danışmanlık olarak oluşumumuzda ki Merch ekiplerimizle firmalara bu noktada yardım ve hizmet sağlamaktan keyif ve mutluluk duyuyoruz.