İçeriğe geç

Mercek Türleri

Mercekler konusuna daha önceki başlığımızda bahsetmiştik şimdi ise mercek türleri hakkında bilgi vermek istiyorum.Mercekler İnce Kenarlı ve Kalın Kenarlı mercekler olmak üzere ikiye ayrılmaktadırlar.

İnce Kenarlı Mercekler : Ortası, kenarına nazaran daha kalın olan merceklerdir.Merceğe herhangi bir şekilde gelen ışığı kırarak optik eksene yaklaştırdığı için bunlara yakınsak merceklerde denilmektedir.Asal eksene paralel olarak gelen ışınları kırarlar ve orta noktada toplarlar.Burası merceğin odak noktasıdır.Aynı uzaklıkta ters tarafta ikinci bir odak noktası daha vardır. İnce kenarlı merceklerde odak noktasından uzakta bulunan cisimlerin görüntüleri daima, gerçek ve terstir. Odak ile mercek arasındaki cisimlerin görüntüleri ise daima düz, zahiri ve cisimden büyüktür.
Kalın Kenarlı Mercekler : Kalın kenarlı mercekler, ortası kenarlarından daha ince olan merceklere denir.Merceğe herhangi bir şekilde gelen ışını,optik ekseninden uzaklaştırdığı için kalın kenarlı merceklere ıraksak merceklerde denilmektedir.Kalın kenarlı merceklerin oluşturduğu görüntü daima düz, zahiri ve cisimden küçüktür.Bir merceğin odak uzaklığının metre cinsinden tersine o merceğin yakınsama veya gücü denir.Bu güç kırıcılık gücüdür.Merceğin odak uzaklığı ne kadar küçükse yakınsaması o kadar büyük olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir