Meksikalı göçmenler ailelerine 2021’de 50 milyar dolar yolladı

tarafından
33
Meksikalı göçmenler ailelerine 2021’de 50 milyar dolar yolladı

Meksikalı göçmenlerin, 2021’de devletlerinde yaşayan ailelerine ve akrabalarına gönderdikleri para miktarının 50 milyar doları aşkın olduğu açıklandı.

Meksika basınında çıkan habere nazaran, senelerdir çeşitli nedenlerden dolayı başta ABD olmak suretiyle birçok ülkeye göç eden Meksikalıların, son 2 yılda ülkelerine yolladıkları havalelerde artış yaşandı.

Ülke ekonomisine yaptıkları katkı sebebiyle yetkililerce kahraman olarak nitelenen göçmenler, 2021’de kıymeti 50 milyar doları aşan havale gerçekleştirmiş oldu.

2020’de Meksika ekonomisi 1 trilyon dolar seviyelerindeydi. Şu demek oluyor ki ülke ekonomisinde dönen paranın yüzde 5’i ABD’den havale kanalıyla geliyor.

Bilhassa pandeminin etkisiyle ekonomisi ciddi daralan ve işsizlik verilerinin zirve yapmış olduğu ülkede, yurt dışından gelen paralar zor şartlarda yaşayan aileler için can suyu tesiri yapmış oldu.

Bazı kasaba ve kırsal bölgelerde yaşayanlar için yurt dışından gelen döviz yaşamsal ehemmiyet taşıyor. Bu bölgelerde yaşayanlar, harcamanın mühim bir kısmını temel gerekseme maddelerinde kullanıyor.

Havalenin en oldukça yapıldığı eyaletler sırasıyla Michoacan, Guanajuato, Zacatecas ve Jalisco oldu.

MEKSİKA EKONOMİSİ 2021’DE YÜZDE 8,5 DARALDI

Meksika, Hindistan ve Çin’den sonrasında dünyada göçmenlerden havale kanalıyla en oldukça döviz alan 3. ülke konumunda bulunuyor.

Meksika ekonomisi, pandeminin etkisiyle 2020’de yüzde 8,5 daralırken 2021’in ilk çeyreğinde ise yüzde 4,7 gelişme kaydetmişti.