Meclis’te yeni hafta gündemi: Ekonomiye ilişkin ‘torba’ kanun teklifi

tarafından
7
Meclis’te yeni hafta gündemi: Ekonomiye ilişkin ‘torba’ kanun teklifi

Meclis’te bu hafta yoğun bir gündem var. Genel Kurul, ekonomide mühim değişimler içeren poşet kanun teklifi için mesai meydana getirecek. AK Parti’de ise Grup Başkanvekili seçimi var.

Türkiye Büyük Millet Meclisi yeni haftada, poşet kanun teklifi ve avukatlık kanun teklifi görüşmeleri için mesai meydana getirecek.

Haftalık çalışmasına 24 Mayıs Salı başlamış olacak Genel Kurulda ilk olarak Bankacılık Kanunu’nda değişim yapılmasını öngören poşet kanun teklifinin görüşmelerine devam edilecek.

Teklife nazaran, bilançolarında yer edinen yabancı paralarını, bu senenin sonuna kadar dönüşüm kuru üstünden Türk lirasına çeviren şirketlerin, faiz ve kar payları ile öteki kazançlarından kurumlar vergisi alınmayacak.

Bu haktan yararlanmak için mevduatın minimum 3 ay vadeli Türk lirası mevduat ve katılma hesaplarında değerlendirmesi gerekecek.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca yapımı tamamlanarak büyükşehir belediyelerine devredilen metro projeleri için harcanan tutarlar, belediyelerin vergi gelirleri paylarından azami yüzde 5’i oranında eğitim edilecek.

Genel Kurulda ondan sonra Avukatlık Kanunu’nda Değişim Yapılmasına Dair Kanun Teklifi de görüşülecek.

AK PARTİ’DE GRUP BAŞKANVEKİLİ SEÇİMİ

Meclis’te yeni haftada Siyasal partilerin grup toplantıları da olacak.

Ek olarak AK Parti’de yeni grup başkanvekili seçimi yapılacak. 
Çarşamba günü saat 13.00’te basına kapalı toplanacak AK Parti grubu görevinden af talebi kabul edilen Denizli Milletvekili Cahit Özkan’ın yerine yeni grup başkanvekilini seçecek.

Edinilen bilgiye nazaran bu göreve, Hakkaniyet Komisyonu Başkanı Yılmaz Tunç’un seçilmesi umut ediliyor.