Maymun Çiçeği virüsü nedir, nasıl bulaşır? Maymun Çiçeği (Monkeypox) virüsünün belirtileri nelerdir, öldürür mü, tedavisi var mı?

tarafından
74
Maymun Çiçeği virüsü nedir, nasıl bulaşır? Maymun Çiçeği (Monkeypox) virüsünün belirtileri nelerdir, öldürür mü, tedavisi var mı?

Maymun Çiçeği virüsü son günlerde dünyanın gündeminde. İngiltere’de görüldükten sonrasında birçok ülkeden de olay haberlerinin geldiği Maymun Çiçeği hastalığı nasıl bulaşır Maymun Çiçeği hastalığının belirtileri nedir, ölümcül müdür?, tedavisi var mıdır? sorularının yanıtı haberimizde…

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ NEDİR?

Maymun Çiçeği virüsü, insanların çoğu zaman batı ve orta Afrika’nın tropik bölgelerinde kaptığı ender bir viral enfeksiyondur.

Çoğu zaman virüsü barındırdığı malum sincap benzer biçimde hayvanlarla direkt temas kanalıyla yayılır.

Bununla beraber, enfekte bir kişiyle oldukça yakın temas kanalıyla da bulaşabilir.

Maymun Çiçeği virüsü ilk olarak 1958’de araştırma için tutulan maymunlarda çiçek benzeri bir hastalık salgını meydana ulaştığında ortaya çıkarıldı.

İlk insan vakası 1970 senesinde Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde kaydedildi ve enfeksiyon o zamandan beri bir takım Orta ve Batı Afrika ülkesinde rapor edildi.

Şimdiye kadar Afrika haricinde bir tek bir avuç olay bildirildi ve bunlar kıtayla gezi bağlantıları olan insanlarla sınırı olan kaldı.
MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ ÖLÜMCÜL MÜ?

Maymun Çiçeği virüsü çoğu zaman hafiftir ve bir çok hasta tedavi olmaksızın birkaç hafta içinde iyileşir. Gene de, hastalık ölümcül olabilir. Sadece, bulaştığı insanların yüzde 10’unu öldürebilir.

Mevcut salgına yol açan daha hafifçe suş, 100’de birini öldürür. Covid’in ilk vurmuş olduğu zamana benzer.

Maymun Çiçeği virüsü, vücudunuzun enfeksiyonlarla savaşma kabiliyetinin bazı yanlarını kapatır.

Vücudunuzun savaşamayacağı öteki virüslerin ve bakterilerin varlığı sebebiyle, en fena durumlarda hastalar vücutta ölümcül bir şoka ve kan zehirlenmesine yenik düşebilir.

Ölüm, genç hastalarda daha ihtimaller içindedir. Deri lezyonları ağrılı ve biçim bozucudur ve başka enfeksiyonların deposu olabilir.
MAYMUN ÇİÇEĞİ HASTALIĞININ TEDAVİSİ VAR MI?

Maymun çiçeği, çiçek hastalığına yol açan virüsle yakından ilişkili olduğundan, çiçek hastalığı aşıları da insanları maymun hastalığına yakalanmaktan koruyabilir.

Bir aşı olan Imvanex’in maymun çiçeği enfeksiyonunu önlemede yüzde 85 civarında etkili olduğu yayınlandı.

Şiddetli vakaları tedavi etmek için çiçek hastalığına karşı aşılanmış kişilerden alınan antiviraller ve birikmiş kan kullanılabilir.
MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ NASIL BULAŞIR?

Maymun Çiçeği virüsü, doğası gereği cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon değildir, sadece cinsel ilişki esnasında direkt temas kanalıyla bulaşabilir.

Enfeksiyonların bulaşma olasılığının en yüksek olduğu bulaşıcı lezyonlar vücudun herhangi bir yerinde görünebilir.

Enfeksiyon, enfekte bir şahıs tarafınca kullanılan giysiler yada çarşaflarla temas kanalıyla da bulaşabilir.

Şimdiye kadar, maymun çiçeği Afrika haricinde yalnızca dört ülkede (İngiltere, ABD, İsrail ve Singapur) tespit edilmişti.

Ve tüm bu vakaların Nijerya ve Gana ile gezi bağlantıları vardı.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜNÜN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Maymun çiçeği hastalığının ilk belirtileri ateş, baş ağrısı, kas ağrıları, sırt ağrısı, şişmiş lenf düğümleri, titreme ve bitkinliği ihtiva eder.

Sadece en alışılmadık özelliği, çoğu zaman yüzde süregelen ve ondan sonra vücudun öteki bölgelerine, çoğu zaman cinsel organlara, ellere yada ayaklara yayılan bir döküntüdür.

Döküntü değişmiş olur ve sonunda bir kabuk oluşturmadan ilkin değişik aşamalardan geçer ve bu ondan sonra düşer.