Maymun çiçeği virüsü: İngiltere’de 56, 9 AB ülkesinde 67 vaka

tarafından
15
Maymun çiçeği virüsü: İngiltere’de 56, 9 AB ülkesinde 67 vaka

İngiltere’de 36 yeni vakanın daha tespit edilmesiyle maymun çiçeği vaka sayısı 56’ya çıktı. Avrupa Hastalık Önleme ve Denetim Merkezi (ECDC) ise 9 AB ülkesinde 67 vaka görüldüğünü deklare etti.

İngiltere’de yeni 36 maymun çiçeği vakası tespit edildi, toplam vaka sayısı 56’ya terfi etti.

İngiltere Sıhhat Güvenliği Ajansının açıklamasında, yeni 36 vaka ile toplam sayısının 56’ya çıkmış olduğu açıklandı.

Virüsün çoğu zaman insanoğlu içinde kolayca yayılmadığı sadece kişiden kişiye yakın temas yada maymun çiçeği olan bir kişinin kullandığı giysiler, yatak takımları yada mutfak eşyalarıyla bulaşabileceği vurgulanan açıklamada, “Mevcut salgın mühim ve kaygı verici olsa da İngiltere nüfusu için risk düşük olmayı sürdürüyor.” ifadesi yer aldı.

İngiltere Sıhhat Güvenliği Ajansı, teyit edilmiş vakalarla temaslı olduğu kabul edilen kişilerden 21 güne kadar evde kendilerini izole etmeleri tavsiyesinde bulunmuştu.

9 AB ÜLKESİNDE 67 VAKA

Avrupa Birliği’ne (AB) bağlı Avrupa Hastalık Önleme ve Denetim Merkezi (ECDC), AB vatanlarında 85 olarak açıklamış olduğu maymun çiçeği vaka sayısını 67 olarak değiştirdi.

ECDC’nin bugün piyasaya çıkan risk değerlendirmesinde, 8 ülkede 85 olarak verilen vaka sayısında meydana getirilen düzeltmede 9 AB ülkesinde 67 vaka görüldüğü açıklandı.

(*9*) çiçeği vakalarının 15-23 Mayıs içinde Avusturya, Belçika, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, Portekiz, İspanya ve İsveç’te görüldüğü kaydedildi.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ

Endemik bir virüsün niçin olduğu ender hastalıklardan biri olarak malum maymun çiçeği, Kongo ve Batı Afrika türü olmak suretiyle ikiye ayrılıyor.

Virüsün Kongo türünün yüzde 10’a kadar ölüm riski bulunurken, Batı Afrika türünün her 2 vakadan birinde yüzde 1 ölüm oranına haiz olduğu biliniyor.

Çoğu zaman hayvandan insana ve nadiren insandan insana yakın temasla bulaşan virüs, vücutta yüksek ateş ve kaşıntılı kabarcıklara yol açabiliyor.

MAYMUN ÇİÇEĞİ SALGINI MI BAŞLIYOR?