Maymun çiçeği virüsü ile temas edenlere karantina uygulayan ilk ülke Belçika oldu: Vakalarda endişe verici artış sürüyor

tarafından
8
Maymun çiçeği virüsü ile temas edenlere karantina uygulayan ilk ülke Belçika oldu: Vakalarda endişe verici artış sürüyor

Maymun çiçeği virüsünün küresel olarak süratli yayılımı, tüm dünyada endişeye niçin olurken Belçika, virüs ile temas edenlere 21 günlük mecburi bir maymun çiçeği hastalığı karantinası uygulayan ilk ülke oldu. Son olarak İsviçre, İsrail ve Avustralya’nın da aralarına katılmış olduğu 15 ülke viral hastalık salgınlarını teyit etti. Uzmanlar ek olarak, hükümetlerin tedbir almasının eleştiri bulunduğunu ve vakalarda ‘mühim bir artış’ beklendiği mevzusunda uyardı.

Belçikalı sıhhat yetkilileri, ülkede üç olay kaydedildikten sonrasında, maymun çiçeği virüse yakalananların üç hafta süresince kendilerini soyutlama etmek zorunda kalacaklarını deklare etti. İlki geçen cuma günü kaydedilen enfeksiyonların tümünün ülkenin  liman kenti Antwerp’teki bir festivalle bağlantılı olduğu açıklandı.
Belçika’nın sonucu İngiltere’deki doktorların, ülkenin  enfeksiyonlarda ‘mühim’ bir artışla karşı karşıya olduğu ve hükümetin yayılmasının denetim altına alınmasında ‘eleştiri’ görevi olduğu mevzusunda uyarmasının arkasından geldi.
İngiliz Cinsel Sıhhat ve HIV Derneği başkanı Dr Claire Dewsnap, salgının İngiltere’deki cinsel sıhhat hizmetlerine erişim üstünde “büyük bir tesiri” olabileceğini söylemiş oldu. İngiltere Sıhhat Bakanı Sajid Javid dün 11 İngiliz’in daha virüs için pozitif kontrol ettiğini ve bunun olay toplamı 20’ye çıkardığını deklare etti. Bununla beraber, Avrupa’da 100 enfeksiyon daha kaydedildi.
Dr. Dewsnap, mevzuya ilişkin yapmış olduğu açıklamada, “Hükümetin yanıtı  burada hakkaten eleştiri. Gelecek hafta daha çok teşhis olacak.Kaç tane olacağını  söylemek zor. Beni en oldukca endişelendiren şey, Avrupa genelinde enfeksiyonların olması, bu yüzden virüs  çoktan yayıldı. Aslına bakarsanız genel nüfusta dolaşıyor. ‘Önümüzdeki iki yada üç hafta içinde hakkaten mühim rakamlar olabilir” diye konuştu.
Öteki taraftan Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ),  hastalığın tipik olarak bulunmadığı ülkelerde yayılıımı artırdığı için dünya genelinde daha çok maymun çiçeği vakasının  tespit edilmesinin beklediğini söylemiş oldu. DSÖ, geçen Cumartesi günü 12 üye devletten virüs için endemik olmayan 92 doğrulanmış olay ve 28 şüpheli maymun çiçeği vakası bildirildiğini belirterek, gelecek günlerde ülkelere maymun çiçeği virüsünün yayılımının  iyi mi azaltılacağı mevzusunda daha çok rehberlik ve tavsiye sağlayacağını da sözlerine ekledi.
The London School of Hygiene Tropical Medicine’de bulaşıcı hastalık epidemiyolojisi uzmanı olan Profesör David Heymann, “Popülasyona maymun çiçeği virüsünün cinsel bir biçim, doğrusu bir genital biçim olarak girmiş olabileceği görülüyor.Öteki  cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar şeklinde yayılıyor,  bu da dünya genelinde bulaşmasını arttırdı. Hastalığın  tipik lezyonları oldukca bulaşıcı olduğundan yakın temas  anahtar bulaşma yoludur. Mesela, hasta küçüklere bakan anne babalar ve sıhhat çalışanları risk altındadır” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.
Öte taraftan Avrupa’daki bir avuç vakanın erken genomik dizilimi, 2018’de İngiltere, İsrail ve Singapur’da sınırı olan bir halde yayılan türle benzerlik bulunduğunu öne sürdü. Heymann, virüsün endemik olduğu ülkelerin haricinde dolaşmasının  ‘biyolojik olarak makul’ bulunduğunu, sadece COVID-19 karantinaları, toplumsal mesafe ve gezi kısıtlamaları sebebiyle büyük salgınlara yol açmadığını söylemiş oldu.
Tarihte ilk olarak 1958’de maymunda bulunan virüs, insanoğlu içinde ilk kez 1970’te Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde kayıtlara geçti.

Kısa zamanda 11 Afrika ülkesine sıçrayan virüs, Afrika’nın haricinde ilk olarak 2003’te ABD’de yayıldı.

Şimdiye kadar en oldukca Afrika’da etkili olan virüs, 2017’de Nijerya’da en büyük salgına yol açarken ülkede 200 şahıs virüse yakalandı ve vakaların yüzde 3’ü yaşamını yitirdi.

Endemik bir virüsün niçin olduğu ender hastalıklardan biri olarak malum maymun çiçeği, Kongo ve Batı Afrika türü olmak suretiyle ikiye ayrılıyor.
Virüsün Kongo türünün yüzde 10’a kadar ölüm riski bulunurken Batı Afrika türünün ise her 2 vakadan birinde yüzde 1 ölüm oranına haiz olduğu biliniyor.
Çoğu zaman hayvandan insana ve nadiren insandan insana yakın temasla bulaşan virüs, vücutta yüksek ateş ve kaşıntılı kabarcıklara yol açabiliyor.
“Maymun çiçeği”, enfekte biriyle yakın temas halinde bulaşıyor. Virüs, vücuda, deri üstündeki yara ve çatlaklardan, solunum kanalıyla ya da ağız, burun ve gözden giriyor. Virüs, maymun, fare, sincap şeklinde enfekte hayvanlarla temas ile de bulaşıyor. Giyim ya da yataktan da geçmesi mümkün.
Maymun çiçeği vakalarının başka ülkelere yayılarak küresel salgına dönüşme ihtimali tartışılırken, virüsün ölüm riskine karşı etkili bir aşının olup olmadığı da merak ediliyor.
Mevzuya ilişkin İngiltere Sıhhat Güvenliği Ajansı, maymun çiçeği virüsü için hususi bir aşı olmadığını, sadece çiçek hastalığı aşısının bir miktar koruma sağladığını belirterek, gerekseme duyulanlara aşının teklif edilmiş olduğu bilgisini paylaştı.Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) verileri de çiçek hastalığını yok etmek için kullanılan aşıların maymun çiçeği virüsü hastalığına karşı da yüzde 85’e kadar etkili bulunduğunu gösteriyor.