Maymun çiçeği virüsü bir ülkede daha görüldü

tarafından
14
Maymun çiçeği virüsü bir ülkede daha görüldü

Çiçek virüsünün bir türü olan “maymun çiçeği” hastalığı son olarak Avusturya’da görüldü. Başkent Viyana’da maymun çiçeği virüsü tespit edilen bir şahıs karantinaya alındı.

Avusturya’nın başkenti Viyana’da hastaneye kaldırılan 35 yaşındaki kişide maymun çiçeği virüsünün tespit edilmiş olduğu bildirildi.

Viyana Sıhhat Birimi Sözcüsü Nina Brenner-Küng, basına yapmış olduğu açıklamada, dün gece maymun çiçeği virüsü semptomları taşıyan bir kişinin karantina altına alındığını, ihtimaller içinde temas kurduğu kişilere ulaşılmaya çalışıldığını belirtti.

Brenner-Küng, hastanın ateşinin bulunduğunu, ciltte döküntü oluştuğunu ve meydana getirilen kontrol sonucunda çiçek virüsünün tespit edildiğini söylemiş oldu.

​​​​​​​Brenner-Küng, 35 yaşındaki hastanın sıhhat durumunun stabil bulunduğunu, ten renginin değiştiğini ve hafifçe grip olduğu bilgisini paylaştı.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ 

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), şimdiye kadar 80 maymun çiçeği vakasını doğrularken 50 olay hemen hemen araştırılıyor.

Endemik bir virüsün niçin olduğu ender hastalıklardan biri olarak malum maymun çiçeği, Kongo ve Batı Afrika türü olmak suretiyle ikiye ayrılıyor.

Virüsün Kongo türünün yüzde 10’a kadar ölüm riski bulunurken Batı Afrika türünün her 2 vakadan birinde yüzde 1 ölüm oranına haiz olduğu biliniyor.

Çoğu zaman hayvandan insana ve nadiren insandan insana yakın temasla bulaşan virüs, vücutta yüksek ateş ve kaşıntılı kabarcıklara yol açabiliyor.​​​​​​​
MAYMUN ÇİÇEĞİ SALGINI MI BAŞLIYOR?