Maymun çiçeği virüsü 21 ülkede görüldü: DSÖ’den cinsel temas uyarısı

tarafından
15
Maymun çiçeği virüsü 21 ülkede görüldü: DSÖ’den cinsel temas uyarısı

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) maymun çiceği virüsü şu ana kadar 21 ülkede doğrulandığını ve toplam 131 vakanın tespit edildiğini duyurdu. Bununla beraber, DSÖ yetkilileri, şu ana kadar meydana getirilen araştırmaların, hastalığın ana yayılma sebebinin cinsel ilişki bulunduğunu gösterdiğini deklare etti. Sadece, uzmanlar virüsün, insan vücudu haricinde kesin bulunduğunu, battaniye ve giyim benzer biçimde eşyalarda hayatta kalabileceği mevzusunda uyardı. Bu tip bir bulaşmanın kalabalık sözü geçen şehirler için yıkıcı olabileceği açıklandı.

(*21*) çiçeği virüsü görülen ülkelere Çekya, Slovenya ve Birleşik Arap Emirlikleri de eklendi. Hastalığın görüldüğü ülke sayısı 21’e terfi etti
Dünya Sıhhat Örgütü 131 onaylanmış maymun çiçeği vakası ve 106 şüpheli olay bulundığı açıklandı. 
DSÖ, salgının olağandışı olmasına karşın “kapsayıcı” olmaya devam ettiğini ve üye devletleri salgınla iyi mi başa çıkılacağı mevzusunda daha çok tavsiye ile desteklemek için daha çok toplantı yapılacağını aktardı.
Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ)  etkilileri tarafınca meydana getirilen açıklamada, Şimal ABD ve Avrupa’da maymun çiçeği virüsünün ilk olarak eşcinsel erkekler arasındaki cinsel ilişki ile  yayıldığını açıklandı.
Salgın, geçen hafta Avrupa ve Şimal ABD’da hızla ilerledi ve olay sayısının artması planlanıyor. DSÖ, İngiltere’deki  2 doğrulanmış ve bir şüpheli maymun çiçeği vakasının bir tek 10 gün ilkin kuruma  bildirildiğini ve bunların  virüsün son 40 yılda çoğu zaman düşük seviyelerde gezdiği Afrika haricinde ilk vakaların bulunduğunu deklare etti.
DSÖ’nün çiçek hastalığı araştırmasını yürüten Dr. Rosamund Lewis, “Son beş yılda Avrupa’da bir tek gezginlerde birkaç olay gördük, sadece Afrika’nın endemik bölgelerine gezi etmemiş insanlarda aynı anda birçok ülkede vakaları ilk kez görüyoruz” diye konuştu.
Bununla beraber, Avrupa ülkeleri kıtada şimdiye kadarki en büyük maymun çiçeği salgını haline gelen onlarca vakayı doğruladı. ABD ve Kanada’da şu ana kadar minimum beş onaylanmış yada varsayılan olay tespit edildi. Belçika, maymun çiçeği hastaları için 21 günlük mecburi bir karantina başlattı.
DSÖ, virüse bakmak, en fazla risk altında olanları belirlemek ve bulaşmasını incelemek için geçen hafta sonu video konuşma kanalıyla bir acil durum toplantısı düzenledi. Kurumun virüsle savaşmak, mevcut riskleri ve tedavileri daha kapsamlı bir halde incelemek için gelecek hafta maymun çiçeği üstüne ikinci bir küresel toplantı meydana getirecek.
Öteki taraftan, DSÖ’nün uzmanları, virüsün kendisinin çoğu zaman meni ve vajinal sıvılar kanalıyla yayılan cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon olmamasına karşın, vakalardaki son olarak artışın öteki erkeklerle cinsel ilişkiye giren erkekler içinde yayılmış benzer biçimde göründüğünü ve her insana bulaşabileceğini altını çizdi.
DSÖ’ye HIV, hepatit ve öteki cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar mevzusunda tavsiyede bulunan Andy Seale, ”Birçok hastalık cinsel temas kanalıyla bulaşabilir. Cinsel temas kanalıyla öksürebilir yada grip  olabilirsiniz, sadece bu gribin cinsel yolla bulaşan bir hastalık olduğu anlamına gelmez” dedi.
Seale, “(*21*) çiçeği virüsü, virüs  bulaşmış insanlarla, hayvanlarla yada malzemelerle yakın temas kanalıyla yayılır. Vücuda yaralı deri, solunum yolu, göz, burun ve ağız kanalıyla girer. İnsandan insana bulaşmanın solunum damlacıkları kanalıyla da gerçekleştiğine inanılsa da, damlacıklar birkaç metreden fazla gidemediği için uzun soluklu karşı karşıya temas gerektirir” dedi.
CNBC’nin “Squawk Box” adlı programında konuşan Dr. Scott Gottlieb ise “(*21*) çiçeği virüsü, insan konakçısının haricinde süper kesin bir virüs, bundan dolayı battaniye benzer biçimde nesneler ve bunun benzer biçimde şeyler üstünde yaşayabilir. Böylece insanların giyim tecrübe etmek mevzusunda isteksiz hale geldiği durumları görebilirsiniz. Bu tip durumlar,  New York benzer biçimde kalabalık şehirlerde yıkıcı hale gelebilir” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.
“(*21*) çiçeği”, enfekte biriyle yakın temas halinde bulaşıyor. Virüs, vücuda, deri üstündeki yara ve çatlaklardan, solunum kanalıyla ya da ağız, burun ve gözden giriyor. Virüs, maymun, fare, sincap benzer biçimde enfekte hayvanlarla temas ile de bulaşıyor. Giyim ya da yataktan da geçmesi mümkün.
(*21*) çiçeği vakalarının başka ülkelere yayılarak küresel salgına dönüşme ihtimali tartışılırken, virüsün ölüm riskine karşı etkili bir aşının olup olmadığı da merak ediliyor.
Mevzuya ilişkin İngiltere Sıhhat Güvenliği Ajansı, maymun çiçeği virüsü için hususi bir aşı olmadığını, sadece çiçek hastalığı aşısının bir miktar koruma sağladığını belirterek, gereksinim duyulanlara aşının teklif edilmiş olduğu bilgisini paylaştı.Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) verileri de çiçek hastalığını yok etmek için kullanılan aşıların maymun çiçeği virüsü hastalığına karşı da yüzde 85’e kadar etkili bulunduğunu gösteriyor.