Maymun çiçeği virüsü 16 ülkeye sıçradı: DSÖ’den “salgınlara hazırlıksızız” açıklaması

tarafından
14
Maymun çiçeği virüsü 16 ülkeye sıçradı: DSÖ’den  “salgınlara hazırlıksızız” açıklaması

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus dünyanın Covid-19, Ukrayna’daki cenk ve maymun çiçeği virüsü hastalığı da dahil olmak suretiyle “sıkıntılı” mücadelelerle karşı karşıya olduğu mevzusunda uyardı. Maymun çiçeği virüsünün vakaları; Avrupa, ABD, Kanada, Avustralya, Danimarka ve İsrail dahil olmak suretiyle 16 ülke ve bölgede doğrulanırken, Ghebreyesus, “Dünyanın salgınlara hazırlıksız olduğu ortada” açıklamasını yapmış oldu.(*16*)

75. Dünya Sıhhat Asamblesi’nde konuşan Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, dünyanın Covid-19 başta olmak suretiyle küresel salgınlara hazırlık durumu, Küresel Sıhhat Güvencesi planı ve DSÖ’nün 2023 itibarıyla 1 milyar kişiye daha iyi sıhhat hizmeti verme hedefini değerlendirdi.
Ghebreyesus şunları söylemiş oldu: “Elbet Covid-19 pandemisi dünyamızdaki tek kriz değil. Biz konuşurken dünyanın dört bir tarafındaki meslektaşlarımız Ebola salgınlarına cevap veriyor. Afganistan, Etiyopya, Somali, Cenup Sudan, Suriye Arap Cumhuriyeti, Ukrayna ve Yemen’de Kongo Cumhuriyeti, maymun çiçeği virüsü ve bilinmeyen nedenli hepatit ve karmaşık insani krizlerle mücade ediyor.  İklim değişikliği, eşitsizlik ve jeopolitik rekabetin körüklediği, hastalık, kuraklık, kıtlık ve savaşın korkulu bir yakınlaşmasıyla karşı karşıyayız.”
Bununla beraber, Tedros DSÖ’nün  daha ilkin bir takım başka şüpheli maymun çiçeği vakasının araştırdığını söylemiş oldu. Sadece, ilgili ülkelerin isimlerini vermeden daha çok enfeksiyonun teyit edilmesinin olası olduğu mevzusunda uyardı.
Maymun çiçeği vakası görülen ülkelere her gün yenisi ekleniyor. Batı ve Orta Afrika kökenli virüs başta Avrupa olmak suretiyle yayılıyor.Haftasonu Avrupa’da olay görülen ülkelere Avusturya, İsviçre ve Danimarka da eklendi. Latin ABD ülkelerinden Arjantin de ilk şüpheli vakasını bildirdi.
ABD’de eüçüncü şüpheli olay ortaya çıktı. Son dönemde Afrika haricinde ilk vakanın görüldüğü İngiltere yeni vakalar açıklamaya hazırlanıyor.En fazlaca olay İngiltere, İspanya ve Portekiz’de kaydedildi.
Öteki taraftan Ghebreyesus, son 5 yılda DSÖ’nün organik afet ve salgın hastalık benzer biçimde 120’nin üstünde acil duruma müdahale ettiğini belirterek, “Dünyanın salgınlara hazırlıksız olduğu ortada. Bu yüzden üye ülkeler içinde ortak çalışmaya dayalı informasyon ve teknoloji paylaşımını çoğaltmak için geçen yıl Berlin’de Sıhhat Acil Durumu Takip Birimi kurduk.
Teşkilat olarak üye ülkelerin mevcut salgının yanı sıra gelecek salgınlara karşı teknik, operasyonel ve lojistik anlamda daha hazırlıklı olabilmesi için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.
2023 itibarıyla küresel sıhhat güvencesi planına 1 milyar kişiyi daha dahil etme planına değinen Ghebreyesus, “Bu planın oldukça gerisindeyiz. Salgından ilkin bile 2023’e kadar 1 milyar hedefinde 730 milyon açık vardı. Salgınla beraber küresel sıhhat sistemindeki aksamalar, bu açığı 840 milyona yükseltti” dedi.
Dünyanın yeni salgınlara daha hazırlıklı olması ve düşük gelirli ülkelerde daha çok kişinin sıhhat hizmetlerinden yararlanabilmesi için Küresel Sıhhat Güvencesi planının önemine dikkati çeken Ghebreyesus, “DSÖ’nün, küresel sıhhat politikalarında merkezi rol üstlenmesi gerektiğine” vurgu yapmış oldu.Ghebreyesus, sonraki seneler için DSÖ üyesi ülkelere, “sıhhat sektörlerini karbon salınımından arındırma”, “küresel hava kalitesi standartlarını uygulama”, “otomobile bağımlılığı azaltıp toplu taşımayı teşvik etme”, “sıhhat tesislerinde elektrik, su ve hijyeni artırma”, “2025’e kadar 24 ülkede obeziteyi durdurmak için beslenme standardını artırma” ve “sağlığa zararı olan ürünlerin kullanımının azaltılmasını teşvik etme” tavsiyelerinde bulunmuş oldu.
Bu yıl “Sulh için Sıhhat, Sıhhat için Sulh” sloganıyla 75’incisi düzenlenen Dünya Sıhhat Asamblesi’nde, Kovid-19 sonrası yeni küresel salgınlara hazırlık, Rusya-Ukrayna savaşının Ukrayna’daki sıhhat altyapısına tesirleri ve DSÖ’nün başlatmış olduğu Küresel Sıhhat için Sulh Girişimi projesi masaya yatırılacak.28 Mayıs’ta son bulacak Asamblede DSÖ’nün yeni direktörü de seçilecek.