Marmara Depremi’nde Gölcük’te oluşan “batık şehir” görüntülendi

tarafından
31
Marmara Depremi’nde Gölcük’te oluşan “batık şehir” görüntülendi

“Asrın felaketi” olarak tanımlanan ve üstünden 23 yıl geçen 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nde Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde su altında kalan “batık şehrin” son hali görüntülendi.

Marmara Depremi’nin arkasından fay hattının Değirmendere Mahallesi Çınarlık Meydanı’nda yer edinen otel, vapur iskelesi, çay bahçesi, ev şeklinde yapıları denize çekmesiyle oluşan “su altı şehri”ne Sualtı Fotoğrafçısı ve Belgesel Yapımcısı Tahsin Ceylan ve Değirmendere Sualtı Topluluğu Kurucu Başkanı, 1. Derslik Dalgıç Murat Kulakaç tarafınca dalış gerçekleştirildi.
İLGİLİ HABER: İSTANBUL DEPREME HAZIR MI?
Kayıtlarda, 23 yıl ilkin insanların çay içtiği ve gezindiği Çınarlık Meydanı’ndan enkaza gömülen arabaların, otellerin ve evlerin yosunla kaplandığı ve deniz canlılarına ev sahipliği yapmış olduğu görülüyor.
Dalışın arkasından izlenimlerini paylaşan Murat Kulakaç, 17 Ağustos denilince Kocaeli ve Gölcük’ün akla geldiğini belirterek Gölcük’ün 1999 senesinde oldukca acı bir zelzele gerçeğiyle karşılaştığını hatırlattı.
Su altında tanık olduğu görüntülere değinen Kulakaç şunları söylemiş oldu:
“Aradan seneler geçtikçe yaşayanlar zelzele gerçeğini unuttular. Depremi gerçek yüzünü görebileceğimiz, gerçek bir zelzele müzesi Değirmendere Çınarlık Meydanı’nda su altında tüm çıplaklığıyla duruyor. Ikimiz de bu tarz şeyleri detaylı bir halde görüntüledik. Her insanın ders alabileceği, unuttuğumuz zelzele gerçeğini anımsayacağı gerçek görüntülerle dolu. Tabiat ananın gücü, aşağıda olduğu şeklinde duruyor. Dev çınar ağaçları kökünden sökülmüş, yan yana olan evler birbirinden 500 metre uzakta. Avcılar kulübü, vapur iskelesi, tüm bloklar büyük bir güçle bulundukları yerden oldukca uzağa sürüklenmiş. İnsanlara ilişkin eşyalar… Evet hüzünlü fakat unuttuğumuz zelzele gerçeğini bizlere hatırlatan görüntüleri aşağıda görüyoruz.”
Tahsin Ceylan ise depremin 23. senesinde Değirmendere’de su altında kalan yapıların izlerini araştırdıklarını belirterek su altında depremin izlerini görüntülediklerini, depremin acı yüzünü göstermeye çalıştıklarını kaydetti.
“Batık şehrin” derinliklerinde sessizliğin hakim bulunduğunu, kamerasıyla çekim yaparken binlerce insanoğlunun yaşamını yitirdiği acı dolu günlere geri döndüğünü söyleyen Ceylan, “Aradan 23 yıl geçmesine karşın bu acı hep taze. Burada bir yaşam son bulurken yeni bir yaşamın da başlamış bulunduğunu görüyoruz. Depremde sular altında kalan bu bölge canlı popülasyonu açısından oldukça varlıklı. Bu da bizim buradaki tesellimiz. Organik bir resife dönüşen bölge dalışseverlerin gözdesi konumunda.” diye konuştu.