Mardin’in Tarihi

tarafından
164
Mardin’in Tarihi

Mardin’in zamanı bölgeleri oldukça fazladır. Şundan dolayı Mardin asırlar süresince pek oldukça devlete ev sahipliği yapmıştır. Emeviler, Artuklular, Abbasiler, Osmanlılar ve Selçuklular bu devletlerden bazılarıdır. Şehrin ev sahipliği yapmış olduğu birbirinden değişik devletler kültürünü de büyük oranda etkilemiştir. Mezopotamya içinde yer alması sebebi ile şehirde pek oldukça zamanı yapıt ve kalıntı yer verilmiştir. Bu zamanı şehirde meydana getirilen arkeolojik emek harcamalar yardımıyla her yıl pek oldukça yeni yapıt gün ışığına çıkmaktadır. Meydana getirilen tüm araştırmalar şehrin yontma taş devrinden beri insanlığın yaşam alanı bulunduğunu göstermektedir. Haiz olduğu bu birbirinden değişik gezim alanları yardımıyla oldukça çok konaklama alanına haizdir. Şehirde yer edinen her ilçede birbirinden değişik eserler yer verilmiştir.

Mardin Şehrinde Yer Alan Tarihi Mekanlar

Mardin’in zamanı bölgeleri birbirinden değişik özelliklere haizdir. Her bir yapıt değişik bir kültürün eseridir. Bu yüzden inşası da değişkenlik göstermektedir. Bu yapılardan bazıları şunlardır;

Deyrüzzeferan Manastırı

Bu manastır dini bir niteliğe haizdir. Bilhassa Süryaniler tarafınca büyük bir merkezdir. Manastır içinde azizler evi, kubbeli kilise, güneş tapınağı ve Meryem ana kilisesi bulunmaktadır. Kültürel bir kıymet ve miras olarak görülen bu alan pek oldukça gezgin tarafınca ziyaret edilmektedir. Manastır içinde zamanı eserlerde yer verilmiştir.

Mardin Yüce Camii

Mardin şehrinde bulunan en eski cami olma özeliğine haiz bu yapı hususi bir yapıya haizdir. Artuklu devleti tarafınca yapılmıştır.

Zinciriye Medresesi

Artuklular döneminde yapılmış bu medrese oldukça garip bir görüntüye haizdir. Medrese olması haricinde birbirinden değişik pek oldukça etkinlik ve vakaya ev sahipliği yapmıştır.

Mardin Kalesi

Kral Şad Buhari tarafınca inşa ettirilmiştir. Bu yapı oldukça sağlam bir özelliğe haizdir. İnşa edilmiş olduğu alan son aşama güvenilir ve güzel bir konuma haiz olduğundan pek oldukça harbe ev sahipliği yapmıştır. Oldukça görkemli bir görüntüye haizdir. Kale içine girmek tehlikeli ve yasak olduğundan yalnız dışına bakılabilmektedir.

Mardin Evleri

Mardin’de yaşayan toplulukların farklılıklarını ve kültürlerini yansıtan Mardin evleri oldukça garip bir görsele haizdir. Günümüzde insanoğlu tarafınca yerleşim yeri olarak hala kullanılmaktadır. Pek oldukça dizi ve filme ev sahipliği meydana getiren bu mekanlar turistlerin ilgi odağı haline gelmiştir.

The post Mardin’in Tarihi first appeared on En Kısası.