Maber Ağacı (Ginkgo biloba) nedir? Ginkgo biloba ağacı Türkiye'de nerede yetişir?

tarafından
204
Maber Ağacı (Ginkgo biloba) nedir? Ginkgo biloba ağacı Türkiye'de nerede yetişir?

Maber Ağacı (Ginkgo biloba) nedir? Mabet ağacıtapınak ağacıyelpaze yapraklı ağaçgümüş kayısıfil kulağı olarak da bilinmektedir. Azca oranda tüketilmesi tavsiye edilen açık tohumlu bir meyveye haizdir. Ginkgo biloba’nın meyvesi adam ağaçlarında daha leziz olduğu düşünülüyor. Lakin dişi Ginkgo biloba ağaçları da bir o denli leziz meyve vermektedir. Ginkgo biloba’nın tohumu ise fena kokmaktadır.  Ginkgo biloba ağacı Türkiye’de nerede yetişir? Hep birlikte detaylara göz atalım. 

İlginizi çekebilir: Melisa otunun (Limon otu) yararları nedir? Melisa otu çayı iyi mi yapılır, ne işe yarar? Evde melisa yağı iyi mi yapılır?

Maber Ağacı (Ginkgo biloba) nedir?

Çin kökenli olan Ginkgo biloba türleri, morfolojisi soyu tükenmiş bazı bitkilere fazlaca benzediği için Charles Darwin tarafınca “yaşayan fosil” olarak kabul görmüş oldu. Yaşı ortalama 200 milyon senedir. Ginkgoaceae ailesinin son üyesidir ve gezegendeki yaşayan en eski ağaç türü olduğuna inanılmaktadır. Hem de 6 Ağustos 1945’te Hiroşima’ya atılan atom bombasından kurtulan, harap olmuş Japon şehrinin toprağından filizlenen ve radyasyona direnen bir bitkidir.

“Ginkgo” kelimesi Çin kökenli olup gümüş kayısı anlamına gelir ve “biloba” yaprakların iki loblu şeklini ifade eder. Nebat dokusundan alınan ekstrakt, 4.000 senedir doğu tıbbında kullanılmaktadır ve tedavi edici özellikleri şu anda birçok vurgunculuk ve araştırmaya mevzu olmaktadır. 

Ginkgo biloba’nın (EGb) standartlaştırılmış özütünün bir nootropik, kısaca insanlarda bilişsel kapasiteyi artırabilen bir madde olduğuna inanılmaktadır. Bu yüzden, bir bellek geliştirici olarak kullanılır. Son zamanlarda, bazı emek harcamalar bu etkinliği sorguladı.

Ginkgo biloba yararları

Geçtiğimiz yıllarda meydana getirilen bir araştırma uzmanlar Ginkgo Biloba’nın 85 yaş ve üstü zihinsel olarak sıhhatli kişilerde bunama geliştirme riskini %70 oranında azalttığı sonucuna varmıştır. 2010 senesinde Almanya’da Ginkgo Biloba Alzheimer hastaları üstünde kontrol edildi. Bitkisel takviyeyi tertipli olarak alanlar, bu ilacı almayan hastalara bakılırsa daha azca bellek problemi yaşadı. Gelin hep birlikte daha çok faydalarına göz atalım.

Beyni genç meblağ: Ginkgo biloba kullanımının demanslı hastalarda davranışsal ve ruhsal semptomları iyileştirmenin yanı sıra depresyonla ilişkili risk faktörlerini azaltmada etkili olabileceğini iddia ediliyor.

Menopoza iyi gelir: Öteki gıda maddeleri ve minerallerle birleştiğinde, bitkisel ilaçların kontrollü kullanımı, menopoz öncesi ve menopoz sonrası hanımlarda cinsel talep düzeyini artırmaya destek olabilir.

Vertigonun önüne geçin: Araştırmacılar, ginkgo biloba kullanımının vertigo ve baş dönmesi ataklarının yoğunluğunu, sıklığını ve süresini azaltmada etkili olabileceğini gözlemlediler.

Göz sağlığına oldukça yararlı: Kan dolaşımını iyileştirme ve vücuttaki özgür radikalleri ortadan kaldırma kabiliyeti sebebiyle Ginkgo, gözün kornea, makula ve retina şeklinde kırılgan bölgelerine zarar vermesini önlüyor şeklinde görünmektedir.Bu yüzden, bu ek, bilhassa glokom yada maküler yozlaşma şeklinde sorunları olan kişilerde vizyonu daha uzun süre korumak için kullanılabilir.

Libidoyu arttırır: Ginkgo biloba, niçin olduğu hormonal denge ve mesela erektil disfonksiyonu olan erkeklere destek olan genital bölgeye kan dolaşımının artması kanalıyla libidoyu artırıyor şeklinde görünüyor.

Kan basıncını düzenleyin: Ginkgo biloba, kan damarlarında hafifçe bir genişlemeye niçin olur ve böylece kan dolaşımını iyileştirir, damarlar ve kalp üstündeki basıncı azaltır. Bu sayede bilhassa yüksek tansiyonu olan kişilerde gerilim düşme eğilimi gösterir.

Ginkgo bilobanın zararları

Ginkgo biloba yan tesirleri, bilhassa doğru dozda kullanıldığında nadirdir, sadece bazı kişilerde baş ağrısı, alerjik cilt reaksiyonu, hasta hissetme, çarpıntı, kanama yada düşük gerilim görülebilir.

Ginkgo biloba hakkında doğru bilinen yanlışlar!

Ginkgo biloba hakkında doğru malum hatalar!

Ginkgo biloba, flavonoidler ve terpenoidler açısından oldukça varlıklı olan, dolayısıyla kuvvetli bir anti-inflamatuar ve antioksidan etkiye haiz, Çin’den gelen atalardan kalma bir şifalı bitkidir. Şifası bu kadar yayılmışken hakkında doğru malum yanlışlara bir göz atalım.

Yanlış: Ginkgo biloba bitkisi hafızaya zararlıdır.

Doğru: Aslına bakarsak, bilişsel sıhhat için yararlı olabilir. Araştırmacılar, Ginkgo biloba’nın 24 hafta süresince kafi ve denetimli bir dozajda uygulanmasının, hafifçe demanstan muzdarip hastalarda bilişsel işlevi iyileştirmede etkili olabileceğine dikkat çekti. 

Yanlış: Ginkgo bilobanın hiçbir yan tesiri yoktur.

Doğru: Ginkgo biloba bazlı herhangi bir ilaç yada bitkisel ilaç tüketmeden ilkin tıbbi ve beslenme takip edeni yapılmalıdır. Bunun sebebi, özütün çoğu zaman öteki bitkilerle karıştırılması ve 70’in üstünde değişik türden bir varyasyona ulaşmasıdır. Ek olarak, aslı aspirin ve antihipertansifler şeklinde öteki ilaçlarla birleştirirken bir risk vardır.

Ginkgo biloba çayı iyi mi yapılır?

Ginkgo biloba çayı evde kolayca hazırlanabilir, sadece çaydaki etken maddelerin miktarını bilmek mümkün değildir. Bu yüzden, mümkün olduğunda, daha doğru bir dozaj elde etmek için ek kullanılması tavsiye edilir.

İçindekiler

  • 1 yiyecek kaşığı kurutulmuş ginkgo biloba yaprağı
  • 1 su bardağı kaynar su

Hazırlama yöntemi

  • Yaprakları kaynayan suya ilave edin ve 10 dakika dinlendirin. Sonrasında süzgeçten geçirin, soğumasını bekleyin ve için.

Ginkgo biloba İbrahim Saraçoğlu

İbrahim Saraçoğlu genel beyin sağlığı için oldukça etkili olduğundan bahsetti. Bununla birlikte dikkat dağınıklığı ve beyin yorgunluğu için iyi gelir. Alzheimer, dikkat dağınıklığı, göz tansiyonu, iktidarsızlığa ve erkeklerde sertleşmeye karşı oldukça faydalıdır. Zihin açar ve parkinson hastalarına oldukça destek bir besindir. Hem de genel beyin sağlığını korumaktadır.

Ginkgo biloba otu

Ginkgo biloba otu

Engelbert Kaempfer tarafınca keşfedildiği malum Ginkgo biloba otunu çoğu zaman demans hastaları için kullanabilirsiniz. Lakin kullanım dozunu geçmemeniz oldukça önemlidir. Fazlası vücutta zehir tesiri yapabilmektedir.

Ginkgo biloba sirkesi

MÖ. 2600’lü yıllardan bu yana varlığını sürdürdüğü malum Ginkgo biloba’nın hapı ve çayı ile beraber Trendyol ve hepsiburada şeklinde büyük satış sitelerinde yer verilmiştir. Averaj olarak fiyatı ise 135-150 içinde oynamaktadır. Ek olarak Ginkgo bilobanın muzlu sirkeleri de bulunmaktadır.

Ginkgo biloba hapı

12 yaş ve üstü insanların günde 2 tane kullanılması uygun görülmüştür. Lakin kullanım dozunu tam belirlemek için siz gene doktorunuza danışmayı göz önünde bulundurun.

Ginkgo biloba kapsülü 

Trendyol, gittigidiyor ve hepsiburada şeklinde büyük satış sitelerinde ginkgo biloba kapsülleri mevcuttur. İçerisinde averaj olarak 60 tane kapsül bulunmaktadır. Fiyatı ise 60-70 içinde değişmektedir. 

Ginkgo biloba macunu

Trendyol ve hepsiburada şeklinde büyük satış sitelerinde içinde ginkgo biloba yer edinen macunların satılmış olduğu görülmektedir. Averaj fiyatı ise 35-40 TL içinde değişmektedir.

Ginkgo biloba çayı

1 yiyecek kaşığı kurutulmuş ginkgo biloba yaprağı ve 1 su bardağı kaynar su malzemelerini kullanarak vücudunuz için kafi olacağını düşündüğünüz oranda çayı tüketebilirsiniz. 10 dakika demlemeyi ihmal etmeyin.

Maber Ağacı (Ginkgo biloba) nedir? Ginkgo biloba ağacı Türkiye'de nerede yetişir?

Ginkgo biloba hakkında dört gözle beklenen sorular!

Japonya ve Kore’de yetişen ginkgo biloba 1784 senesinde ise William Hamilton’ın bahçesine getirildi. Sonrasında ABD’da da yetişmeye başladı. Git gide adını tüm ülkelerde duyurmasının peşinden hakkında sual işaretleri de artmaktadır. Bizde sual işaretlerine ışık hızında cevaplar bulduk.

Ginkgo biloba hangi vitaminler var?

Ginkgo biloba kuvvetli bir anti-inflamatuar ve antioksidan etkiye haizdir. Hem de içinde bolca oranda A ve potasyum içermektedir. Potasyumun fazlalığı hakkında daha çok data sahibi olmak için Potasyum yüksekliğinin emareleri neler? Düşük potasyum kıymeti iyi mi yükselir? yazımıza kesinlikle göz atın. 

Ginkgo biloba hangi iklimde yetişir?

Ginkgo biloba bitkisinin Kore’de yetiştiği bilinmektedir. İbrahim Saraçoğlu bu durum için Türkiye’de yetişmesi için 8 senenin geçmesi gerektiğinden söz etmiştir. Türkiye’de ise genel olarak Trabzon, İzmir, İstanbul ve Bursa şehirlerinde yetişmektedir.

Ginkgo biloba hapı ne işe yarar?

Ginkgo biloba hapı, hekim kontrolünde alınması ihtiyaç duyulan bir haptır. Göz sağlığının yanı sıra libidoyu da oldukça yükseltmektedir. Hem de beyin sağlığı için yararlı olan Ginkgo biloba hapı, günümüz hastalığı olan demansa da oldukça iyi gelmektedir.

Ginkgo biloba kaç yaşlarında kullanılır?

Ginkgo biloba yı kullanmak için hekim tavsiyesi almaya itina gösteriniz. Kişisel durumunuza bakılırsa doktorunuz kullanıp kullanmadığınız için data verecektir.

Ginkgo biloba ne için kullanılır?

Ginkgo biloba genel olarak beyin sağlığı için kullanılmaktadır. Göz sağlığının yanı sıra libidoyu da oldukça yükseltmektedir. Hem de beyin sağlığı için yararlı olan Ginkgo biloba, demans hastalarının bir numaralı tercihi haline gelmiştir.

Ginkgo biloba iyi mi kullanılır?

Ginkgo biloba birçok çeşitte kullanılabilmektedir. Hap, çay, macun, kapsül, ot olarak ve sirke olarak da damat tadınıza bakılırsa kullanımı mümkündür. Size hangisinin iyi geleceğini düşünüyorsanız onu almaya itina gösteriniz.

Ginkgo biloba prostata iyi gelir mi?

Dr. Alexandre Ginkgo bilobanın prostata karşı kullanımı için: Ginkgo bilobanın prostat sorunları ile ilgili bir emek verme bulunmamaktadır. ifadesine yer vermiştir.

Ginkgo biloba şeker hastaları kullanabilir mi?

Şeker hastalığı, pankreasın vücut için kafi oranda insülin üretememesi sonucu oluşan rahatsızlıktır. Ginkgo bilobanın şeker hastaları için kullanılması hakkında herhangi bir data bulunmamaktadır.