Lavanta Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

tarafından
167
Lavanta Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

En fazla 1 metre kadar boy atabilen, Ballıbabagiller familyasından olan lavanta, birçok alanda kullanılmaktadır. Yeşil renkli, hoş kokulu yapısıyla tanınan bitkinin gövdesi dört köşe kesitlidir. Akdeniz kökenli bir nebat olup, yirmiye yakın çeşidi vardır.

Atlas Okyanusu adalarından Hindistan’a kadar uzanan geniş bir alanda yetişir. Bazı çeşitleri Türkiye’de de görülmektedir. Lavanta, parfümeri endüstrisinde mühim bir hammadde olarak çoğunlukla kullanılır. İdrar söktürücü, iştah artırıcı şeklinde sıhhat problemlerinde de kullanılır. Bunların yanı sıra baş ağrısı ve strese iyi gelir. Aşırı sinirlilik durumunda sakinleştirici olarak kullanılabilir.

Zambak Nedir? Çeşitleri ve Özellikleri Nedir?

Kusma refleksini bastırır, mide ve bağırsaklardaki gazı söktürür. Ek olarak uykusuzluk problemi çekenler, lavanta çayı ile bu durumu giderdiğini dile getirmektedir. Cilt temizliğine ehemmiyet veren bayanlar, akne temizleyici olarak kullanabilir. Romatizma, kırık ve burkulma sebebiyle oluşan ağrılarda hafifletici tesir gösterir. Kurutularak gardıroplara ve çekmecelere yerleştirildiğinde giysileri, güve çeşidi böceklerden korur.

Lavanta Nedir?

Lavanta, yaz mevsiminde açan 1 metreye yakın boyu olan ve hoş kokulu bir bitkidir. Temmuz ve ağustos aylarında toplanır. Karabaş otu adıyla da tanınır. İçerisinde tanen, alkaloitler ve glikozitler vardır. Migren ağrılarından uykusuzluk şikâyetine kadar geniş bir kullanım alanı olan hoş kokulu bitkideki uçucu yağlar damıtılarak lavanta yağı elde edilir. Lavanta çiçeğinin de en mühim maddesi bu uçucu yağlarıdır.

Lavanta Nasıl Kullanılır?

Kurutulmuş çiçeklerinden nebat çayı olarak faydalanabilirsiniz. Lavanta çayı demlemek için, bir yada iki çay kaşığı çiçeğini evvelde kaynatılmış olan bir bardak suyun içine koyun. Üstü kapatılarak beş dakika demlenmeye bırakılır. Süzüldükten sonrasında akşamları bir yada iki bardak tüketilebilir. Rahatlatıcı özelliğe haiz olan bu şifalı ot, uyku öncesinde banyoda kullanılabilir.

100 gram lavanta çiçeğinin üstüne iki litre kaynar su eklenmiş olur, beş dakika demlendikten sonrasında süzülür ve banyo suyuna eklenmiş olur. Birçok aktardan elde edebileceğiniz lavanta yağı, uyku problemlerine karşı azca oranda zeytinyağı ile karıştırılarak 1 – 4 damla şeklinde yatmadan ilkin göğse ve enseye sürülebilir. Bunların yanı sıra bahçelerde, dekoratif amaçlı ev, balkon dekorasyonunda ve parfümeri de çoğunlukla kullanılan bir bitkidir.

Lavantanın Faydaları Nedir?

Cilt ve saç bakımında da lavanta çoğunlukla kullanılan bitkisel bir yöntemdir. Bir buçuk su bardağı suyu kaynatın, kaynamakta olan suya bir tatlı kaşığı lavanta ilave edin. 10 dakika ağzı kapalı şekilde demlenmeye bırakın. Isısının düşmesini beklemeden süzgeçten geçirin, on beş gün süresince her akşam yemeğinden en fazla 2 saat sonrasında bir su bardağı ılık şekilde tüketin. Her kullanımda taze olarak hazırlamayı ihmal etmeyin, bigün öncesinden artan suyu tüketmeyin. İçerisine tatlandırıcı maddeler ilave etmeyin.

Karanfil Çiçeği Nedir? Çeşitleri ve Özellikleri Nedir?

On beş günün sonunda cilt sağlığı için yaptığınız lavanta kürü tamamlanmış olacak. Bu kürün sonunda akneler ve lekeler kaybolmaya başlayacaktır. Akne problemi yaşayan ciltler için lavanta yağı ile temizlenmiş cildi silmek de işe yarayacaktır. Ek olarak bu demlenmiş suyu saç bakımında da kullanabilirsiniz. Saç bakımınızda lavanta kürünü uyguladığınızda saç dökülme sorunlarının azaldığını görmüş olacaksınız. Banyoda saçlarınız için son durulama suyuna lavanta suyu ilave ederek daha sıhhatli ve kuvvetli saçlara haiz olabilirsiniz. Malum öteki yararlarından bazıları şu şekildedir;

  • Sindirimi kolaylaştırır, iştahı açar
  • Stresten meydana gelen baş ağrılarını giderir yada azaltır
  • Mide ve bağırsaklarda oluşan gazı giderir
  • İdrar söktürücüdür dolayısıyla böbrekleri temizler
  • Sakinleştirici tesiri olduğundan depresyondaki kişilerde faydalıdır. Sadece kesinlikle tabip kontrolünde tüketilmelidir.
  • Uykusuzluğa iyi gelir
  • Saç dökülmesini önler.
  • Ciltte oluşan akneleri giderir ve tonik tesiri yaratır

Lavanta Yağının Faydaları Nedir?

Lavanta çiçeğinin kendisi kadar yağının da sıhhat açısından olağanüstü yararları bulunuyor. Aslına bakarsak en hususi kısmı yağıdır. Lavantaya o görkemli kokusunu da gene bu uçucu yağ vermektedir. Lavanta yağı elde etmek için ilk olarak minimum 1 metre uzunluğa erişmiş bitkiler toplanır.

Toplanan çiçekler büyük kazanlar içinde kaynatılır. Ortaya çıkan buğu bir boru yardımıyla başka bir yerde muhafaza edilir. Uçucu yağ sudan hafifçe olduğundan yüzeyde kalır. Bir haylı zahmetli bir işlem sonucu oluşturulan lavanta yağının piyasa fiyatlarının yüksek olmasının sebebi de budur. Şimdi gelelim lavanta yağının olağanüstü faydalarına…

Lavanta Yağının Saça Faydaları Nedir?

Saçlarınızın rengi mühim olmaksızın ışıltılı ve canlı görünsün istiyorsanız tertipli olarak bakım yapmanız gerekmektedir. Bilhassa sürekli işlem görmüş olduğu için yıpranan ve bakımsız görünen saçlar için en uygun çözüm lavanta yağıdır. Bir kâsenin içine 1 yiyecek kaşığı lavanta yağı bir tatlı kaşığı zeytinyağı ekleyip karıştırmalısınız. Saçlarınızı tarakla bölüm bölüm ayırıp hemen sonra hazırladığınız lavanta yağı karışımını sürmelisiniz. Sonrasında alüminyum folyo ile kapatmalı bir gece bekletmelisiniz. Ertesi gün ılık su ile güzelce durulamalısınız. Her hafta tertipli olarak aynı gün yaptığınızda 1 ay içinde muhteşem bir görüntü elde edebilirsiniz.

Lavanta Yağının Uykusuzluğa Faydaları Nedir?

Gün içinde biriktirilen stres, gece uykusu üstünde oldukça etkilidir. Uykusuzluk ise tüm metabolizma düzeninin dağılmasına niçin olmaktadır. Buna engel olmak daha sıhhatli ve enerjik duymak için tertipli uyku uyumanız önemlidir. Lavanta yağı uyku problemi yaşayan her insana alternatif çözüm olabilmektedir. Geceleri uyumadan derhal ilkin kulak altlarına, bileklere sürülen lavanta yağı gece boyu koklanır. Stres düzeyince azalma yaparak kasların gevşemesine destek sunar. Dolayısıyla lavanta yağı ile rahat uyumanız oldukça kolaydır. Yağ sürmekten hoşlanmayanlar ise lavantayı kâse içine alıp başuçlarına koyabilirler. Bu şekilde de gece süresince kokusunu almanız mümkündür.

Lavanta Yağının Cilde Faydaları Nedir?

Lavanta yağının cilt için en mühim faydası, yaralara ve yanıklara iyi gelmesidir. Cildinizde güneşten meydana gelen yanıklar ya da lekeler var ise tertipli olarak lavanta yağı tüketebilirsiniz. En geç 2 hafta içinde izlerin silinmeye başladığı dikkatinizi çekecektir. Bununla birlikte yağı kullanırken havuç suyu ya da E vitamini şeklinde onarıcı maddelerle hazırlayabilirsiniz. Bu şekilde iyileşme süreci hızlanacaktır. Akne tedavisinde tonik olarak kullanılan lavanta yağı sivilcelerin iltihaplanmasını önlemektedir. Yayılmanın önüne geçerek sivilcelerin kısa sürede kurumasına destek olmaktadır. Gün içinde sabah ve gece olmak suretiyle iki kez lavanta yağı toniği ile cildinizi temizlemelisiniz. Böylece lekelerden ve aknelerden kurtulmanız kısa sürede mümkün olacaktır.

Lavanta Yağının Kas Ağrılarına Faydaları Nedir?

Lavanta yağı romatizma, tutulma, burkulma şeklinde nedenlerle ortaya çıkan kas ağrılarının önüne geçebilmektedir. Bilhassa sırt ve adele ağrısından şikâyet edenler için lavanta yağı masajı oldukça etkili çözümler üretmektedir. Ağrıyan bölgeye günde 1 kez lavanta yağı masajı yapmış olup sıcak tutarsanız ağrılarınızda azalma olduğu dikkatinizi çekecektir. Yalnızca bacak ve sırt değil rüzgar ya da ağır kaldırma sebebiyle omuzlarda yada kollarda görülen ağrılara da lavanta yağı iyi gelebilmektedir. Boyun masajında yağı kullandıktan derhal sonrasında sıcak havlu ile kaslarınızı dinlendirmelisiniz. En geç birkaç saat içinde rahatladığınızı fark edebilirsiniz.

Lavanta Yağının İdrar Yolu Enfeksiyonlarına Faydaları Nedir?

Lavanta yağını doğru şekilde kullandığınız takdirde vücudunuzda bulunan enfeksiyonlardan kurtulma şansınız olacaktır. Bilhassa idrar yolu enfeksiyonu problemi yaşayanlar için sularının içine bir damla lavanta yağı damlatmaları önerilmektedir. Bu şekilde idrar yapılırken yanma, acıma ya da ağrıma şeklinde olumsuzluklar yaşanmayacaktır. Yalnızca idrar yolu enfeksiyonları değil bağırsak problemlerine da lavanta yağı iyi gelmektedir. Wcye çıkamama problemi başta olmak suretiyle pek oldukça sorun, lavanta yağı ile çözümlenebilmektedir.

Lavanta Yağının Mideye Faydaları Nedir?

Lavanta yağı, mide bulantısını geçirme mevzusunda görkemli sonuçlar yaratmaktadır. Kıyafetlerinizin üstüne birkaç damla lavanta yağı damlatıp nefes alırken içinize çekerseniz mide bulantınızı bastırdığını, rahat nefes aldığınızı fark edebilirsiniz. Bulantılarla birlikte çarpıntı, gerilim şeklinde olumsuzluklara da lavanta yağı kokusu iyi gelecektir. Midesinde ülser, reflü problemi olanlar için içilen suya bir dala lavanta yağı damlatmak sıhhatli çözüm olacaktır.

Lavantanın Yan Etkileri Nedir?

Lavanta güvenilen ve hepimiz tarafınca rahatça kullanılabilen bir nebat olarak bilinir. Fakat alerjik yada oldukça kırılgan cilde haiz olanlar kullanmadan ilkin muhakkak doktora danışmalıdır. Depresyon ilacı kullanan kişiler için ise lavantanın etkiyi artırabileceği yönünde görüşler olduğundan kullanmaları önerilmez. Lavantanın uçucu yağının bazı alerjik bünyelerde alerjik reaksiyonlara yol açmış olduğu gözlemlenmiştir. Ek olarak ergenliğe erişmemiş adam çocuklarında meme büyümesine de yol açabilir.

The post Lavanta Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nedir? first appeared on Bilgihanem.