Labada (Evelik) Otu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

tarafından
181
Labada (Evelik) Otu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Evelik otu olarak da malum labada otu, fazlaca senelik bir bitkidir. Kan temizleme ve mikroplardan arındırma mevzusunda şifalı olan nebat yalnızca bu sebepten dahi yüzlerce senedir kullanılmaktadır. Malum en eski bitkilerden önde gelen evelik otu, boyu bir metreyi geçmeyen kısa boylu çalı türü bir bitkidir. Yapı olarak ıspanağı andırsa da hususi olarak yetiştirilmesine gerek kalmaz şu sebeple kendi kendine yetişmesi oldukça kolay bir bitkidir.

Hususi bakımla yetiştirilmesine gerek dahi kalmadan yetişebilen labada otu, yabani olduğundan kolay temin edilebilir. Çayı ile birlikte taze olarak da tüketilebilen nebat, mide problemlerinden gribe kadar pek fazlaca probleme çözüm olabilmektedir. Yaprakları ve bilhassa kökleriyle ilaç yapımında kullanılan evelik otu, bu yönüyle tıp dünyasında da kullanılmaktadır.

Gazel Otu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nedir?

Yapraklarında demir ve fosfor bulunan bitkinin köklerinde ise nişasta ve antrakinon bulunur. İştah açıcı özelliği ile malum labada bitkisi, kilo vermek isteyen kişiler tarafınca kullanılmamalıdır. Sabahları tüketildiğinde gün boyu acıkma hissini desteklemektedir. Gelin şimdi şifa deposu bu bitkiyi daha yakından tanıyalım.

Labada (Evelik) Otu Nedir?

Labada bitkisi; evelik, evelek, develik yada efelek otu olarak da bilinmektedir. Bunların haricinde Latincede Rumex patientia, patiencedock ya da patience isimleriyle de anılmaktadır. Karabuğdaygiller familyasının üyelerinden önde gelen evelik otu, kuzukulağı şeklinde görünür.

Bir çok vakit kuzukulağı bitkisi ile karıştırılır fakat kuzukulağına nazaran daha yeşil ve geniş yapraklıdır. Yeşilimsi minik çiçekler açan nebat, çiçeklerinde olgunlaşan tohumlar vesilesiyle yayılır ve yetişir.

Labadanın yaprakları tıpkı ıspanak şeklinde pişirilerek yenilebilir. Bu şekilde yemenin herhangi bir sakıncası yoktur. Uzun senelerdir malum bitkilerden önde gelen evelik otu, halk içinde şifa niyetiyle ilaç yapımında da kullanılmıştır.

Üstünde meydana getirilen deneyler sonucunda bitkinin insan fizyoloji üstünde oldukça etkili olduğu ortaya çıkarılmıştır. Dolayısıyla ilaç sanayisinde de kullanılmaya başlanmıştır.

Evelik otunun Mayıs ayından itibaren yaprakları toplanabilmektedir. Bunun yanında eğer yaprakları kurutulma amacıyla toplanacaksa Ağustos ayına dek toplayabilmek mümkündür.

Taze yaprak tüketmek isteyenler için en uygun dönem mayıs ve haziran aylarıdır. Evelik otu başta Tokat civarı olmak suretiyle tüm Anadolu’da dağınık olarak bulunan yabani bitkilerden biridir.

Labada Otu Nasıl Kullanılır?

Labada otu yada bitkisinin ilk kullanımı pişmeden olarak tüketmektir. Topladığınız bitkileri topraktan arındırmak için bir süre suda beklemeye alın. Sonrasında akan suyun altına tutup pişmeden olarak tüketin. Bir öteki kullanım şekli kavurarak tüketmektir. Bir soğanı yağda kavurun. Üstüne bir tatlı kaşığı salça koyun.

Kavrulma işlemi bittikten sonrasında iri iri doğradığınız evelik otunu koyun. Ortalama 10 dakika kavurduktan sonrasında tüketebilirsiniz. Yararlı olabilmesi açısından pişmeden tüketmek daha etkili olacaktır sadece pişmeden yenilemiyorsa kavurması da şifa verecektir. Bunun yanında salata ve sarma şeklinde de tüketebilirsiniz.

Labada Otu Çayı Nasıl Yapılır?

Labada otunun kullanım şekillerinden biri de çaydır. Bir litre suyu bir süre ısıttıktan sonrasında kaynamaya yakın içine evelik otu atın. Yaprakları elinizde iki ya da üç bölüme ayırırsanız daha kolay haşlanacaktır. Bir süre sonrasında bitkinin rengi çıkmaya başlayınca suyunu eleyerek içebilirsiniz. Gün içinde bir bardak tüketmeniz kafi olacaktır.

Labada Otunun Macunu Nasıl Yapılır?

Evelik otunun yaralarınızı iyileştirmesini isterseniz macun olarak da kullanabilirsiniz. Yara üstüne sürdüğünüzde tesirini kısa sürede gösterdiğini fark edebilirsiniz. Bir miktar labada otunu geniş ve derin bir kasenin içine alarak ezin. İyice ezildiğinden güvenilir olduktan sonrasında içine bir çay kaşığı zeytinyağı ilave edin. Sonrasında yaranızın üstüne bir miktar sürün. Oldukca bekletilmeden ılık su ile sudan geçirin. Birkaç gün uyguladıktan sonrasında yaralarınıza şifa bulunduğunu görebilirsiniz.

Labada Otunun Kökü Nasıl Kullanılır?

Labada otunun kökünü kullanmak isterseniz bir miktar otu bir araya getirip kök kısmını güzelce arındırmalısınız. Bilhassa topraktan temizlenmesi için onlarca defa yıkamanızda yarar vardır. Sonrasında kökü bıçak yardımıyla kıymalısınız.

Bir bardak suyun içine kıydığınız kökleri atıp bir süre kaynatmalısınız. Süzdükten sonrasında 5 dakika demlenmesini bekleyip içebilirsiniz. Evelik otunun kökünün bağışıklık sistemi ve mide problemi için oldukça etkili olduğu bilinmektedir. Aynı işlemi tohumlarıyla yapmak da mümkündür.

Labada Otunun Faydaları Nedir?

Bağırsak problemlerine karşı oldukça etkili olan labada otu, boşaltım problemi yaşayan bireyler tarafınca tertipli olarak kullanılmalıdır. Bu kullanım sonunda kabızlık ya da hemoroid hastalığına çözüm olacaktır. Bunlardan başka evelik kısaca labada otunun öteki yararları şu şekildedir;

  • Kanın temizlenmesi için tercih edilen evelik otu bununla beraber egzama, kaşıntı ve mantar şeklinde sorunların da önüne geçmektedir.
  • İçeriği yardımıyla soğuk algınlığı ve gripten sakınan nebat bununla beraber C vitamini açısından varlıklı olduğundan bağışıklık sisteminizi de dengeleyecektir.
  • İştah açıcı tesiri vardır.
  • Vücuttaki toksik maddelerin atılmasını sağlar. Bu özelliği ile bilhassa karaciğer hastalıklarının iyileştirilmesinde yarar sağlamaktadır.
  • Eğer vücudun herhangi bir yerinde çıban oluşmuşsa, çıbanın daha kısa sürede olgunlaşıp, iyileşmesini sağlar.
  • Romatizmal ağrılarda faydalıdır.
  • Hanım hastalıklarına iyi geldiği de tespit edilmiştir.
  • İshali kesici özelliği bulunmaktadır. Bunun için ortalama 10 gram otu bir bardak sıcak suda bekletip demleyerek içebilirsiniz. İshali önlediği şeklinde kabızlık sorununa da iyi gelir. Özetlemek gerekirse metabolizmanın tertipli çalışmasını sağlıyor diyebiliriz.

Labada Otunun Yan Etkileri Nedir?

Evelik otu kullanımı bilhassa bağırsak iltihabı problemi olan kişiler için sakıncalı olabilmektedir. Bağırsak tahrişine niçin olduğu görülen labada otu bu özelliği sebebiyle dikkatli kullanılmalıdır. Bir öteki dezavantajı ise vücutta su kaybını hızlandırmasıdır.

Şeker Otu (Stevia) Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nedir?

Dolayısıyla böbrek problemi yaşayan bireylerin evelik otunu kullanmamaları gerekmektedir. Derhal her bitkinin fazlası zarar verdiği için evelik otunun da fazla tüketilmesi hasara niçin olacaktır. Bu sebeple sonucunda ve bilgili tüketilmesi önemlidir.

The post Labada (Evelik) Otu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nedir? first appeared on Bilgihanem.