İçeriğe geç

Kva nedir?

Elektrikte kullanılan standart güç birimi olarak tanımlayabileceğimiz Kva’ nın açılımı Kilowatt-amper’ dir. Kva nedir? sorusu, özellikle komplike elektronik cihazlar ve jeneratörler gibi elektrik üreten cihazların güç birimi olarak kullanılmasından dolayı, tüketiciler arasında sıklıkla sorulan sorular arasında yer alır. Mekanik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştüren jeneratörler veya diğer adıyla alternatörler, istenen verimde sonuca ulaşılabilmesi için, hassas hesaplamaların yapılmasını zorunlu kılan cihazlardır. Olağan elektrik güç birimi olarak kullanılan Watt, komplike bir cihaz olan jeneratörlerde reel bir güç birimi olarak yalnız başına kullanılamaz.

Kva nedir? Sorusunun cevabını biraz açarsak, Doğru akım için güç birimi olarak yeterli olan Watt, yön bilgisi içermeyen ve büyüklükleri ifade eden bir güç birimidir. Alternatif akım ölçümleri ise sadece büyüklüklerle ifade edilemezler. Alternatif akımda verilen enerjinin bir kısmı direnç gibi bazı engellerle karşılaşıldığında bir zaman farkı sonucu geriye döner ve devrede böylesi başıboş bir elektrik akımının dolaşması istenilen bir durum olmaz ve pek çok olumsuz sonucun ortaya çıkmasına sebep olur.

Kva nedir? Sorusunun en basit yanıtı; Gerçek güç ( kaynaktan gönderilen güç), Reaktif güç ( geriye dönen güç) ve Kompleks güç ( Her iki gücün toplamı ) olarak hesaplanmalı ve bu hesaplamaların standart bir ölçü birimiyle ifade edilmesidir. Gerçek güç Watt (W) olarak ölçülürken, reaktif güç Volt-Amper-reaktif (VAR) ve kompleks güç ise VoltAmper (VA) güç birimlerini ifade ederler. Kompleks güç gerçek ve reaktif gücün çarpımları sonucunda elde edilen güç birimi olarak, kompleks elektronik cihazlarda en işlevsel güç birimi ifadesi olarak kullanılırlar. Kva ise Kilo Volt Amper açılımıyla, VA yani VoltAmper’ in 1000 katını ifade eder.

Jeneratörlerin güç hesaplamalarında kullanılan güç birimi olarak Kva, jeneratörlerin elektrik üretim kapasiteleri hakkında bilgi verir. Bununla birlikte, bu hesaplamalar daha karmaşık işlemler gerektirir. Ortalama olarak bir jeneratörün elektrik üretim kapasitesinin belirteci Kva’ sıdır. Jeneratör üretiminde ülkemizin önemli kuruluşlarından olan Güçbir jeneratör, her türlü kapasite ve türde jeneratör üretimi yapmaktadır. Kuruluşumuzun web platformu olan http://www.gucbirjenerator.com/, üzerinde, jeneratörlerle ilgili teknik ve ayrıntılı bilgiler tüm kullanıcılarımızın hizmetine sunulmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir