Kuzey Kore’de şüpheli Covid-19 vakaları 2.81 milyona ulaştı

tarafından
12
Kuzey Kore’de şüpheli Covid-19 vakaları 2.81 milyona ulaştı

Kuzey Kore’de 3 milyona yaklaşan Covid-19 vakalarına karşın, yaşamını kaybeden üst düzey bir ordu mensubu için Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un da katılmış olduğu bir merasim düzenlendi. Resmi törende maske takılmaması ve toplumsal mesafe kurallarına uyulmaması dikkat çekti.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, yüksek ateş emaresi ile kendini gösteren şüpheli Covid-19 vakalarına karşın, binlerce kişinin katılmış olduğu cenaze töreni düzenledi.
Devlet kontrolündeki Kore Merkezi Haber Ajansı (KCNA), Perşembe günü yaşamını kaybeden Kore Halk Ordusu Mareşali ve Ulusal Müdafa Bakanlığı Genel Danışmanı Hyon Chol Hae’nin veda törenine binden fazla subay ve asker de dahil geniş kitlelerin katıldığını duyurdu.
Servis edilen fotoğraflarda maske takmadığı gözlenen Jong-un’un, cenaze töreninde “yürekten saygı duyduğu ve oldukca kıymet verdiği bir devrim şehidine son vedanın üzüntüsünü yaşamış olduğu” ifade edildi.
Uzmanlar yaşamını kaybeden generalin, Jong-un’a askeri eğitim vermiş olması dolayısıyla salgına karşın devlet töreni düzenlenmiş olabileceği yorumunda bulunmuş oldu.
Kuzey Kore’de son 24 saatte kayda geçen ortalama 167 bin şüpheli Covid-19 vakası, ülke geneli potansiyel enfeksiyonların sayısını 2,81 milyona taşıdı.
Salgın sebebiyle 1 kişinin daha yaşamını yitirmesiyle can kaybı 68’e terfi etti.
Pozitif hasta sayısına dair net bir data paylaşılmazken, 2.33 milyon kişinin iyileştiği kaydedildi.